Boşanma öfkesinden kurtulmak için 9 tavsiye

Boşanma öfkesinden kurtulmak için 9 tavsiye: Boşanma aşaması, öfke ateşinde yanma tehlikesinin arttığı bir nokta olabilmektedir. Bu süreçte, kişide çok güçlü bir yangın ihtimali vardır ve bununla yeteri kadar ilgilenilmezse, yangının alevi hem kendisini hem de varsa çocukları etkileyebilir ve yaşantısının ilerlemesini engelleyebilir.

Boşanma öfkesi:

Evlilik sona ererken hissedilen aşırı hiddet, öç alma ve kişiyi sarlamayan burukluk duygusu boşanma öfkesini doğurmaktadır. Kişinin daha evvel yaşamadığı çok özel bir öfkedir. Daha önceleri boşanma yaşamayan evli arkadaşlarınız da bu durumu anlamakta zorlanırlar.

Evliliklerde eşler, birbirlerine öfkelendiklerinde bu durumu farklı yollarla ifade edebilmektedirler. İnsanlar ilişkilerinde öfke duydukları zaman bazen yıkıcı davranışlarda bulunabilmekte, öfkelerini kontrol altına alabilmekte veya ne şekilde olursa olsun bu öfkelerini bastırıp bir şey olmamış gibi hareket edebilmektedirler. Kişi bunun neticesinde çok daha fazla agresifleşebilir. Birçok uzman, ifade edilmeyen öfkelerin depresyonun önemli bir nedeni olduğunu söylemektedir. Sorunların ortaya çıkmasına imkan veren şey, kırılganlığı yer aldığı ve tehdidin algılandığı ortamda, ihtiyaç ve isteklerin nasıl ortaya konulduğudur.

Duyguların ifade edilmesi:

Evli olan çiftlerin deneyimledikleri duygular, bu duyguların ifade edilip edilmediği veya ne şekilde ifade edildiği, evliliği devam etmesi ve sonrası açısından oldukça önem taşıyan etkenlerdir. Yardım almak isteyen çiftlere duygularını nasıl ifade ettikleri veya ne şekilde ifade etmelerinin gerektiği ile ilgili yönlendirmeler yapılmakta ve kendi duygularına farkındalık kazandırmaya çalışılmaktadır. Evlilik bağlamında boşanma sonrası anne ve baba rollerinin, sağlıklı ve süreklilik arz eden şekle dönüştürülmesi adına hissedilen duygulara kulak vermek, olması muhtemel çatışmalar, kavgalar ve çıkmazlardan koruma sağlayacaktır. İşte, boşanma öfkesinden kurtulmanız için 9 öneri;

  • Bir dostunuzu arayın:

Yaşadığınız öfkeyi dile getirmenizin en etkili yollarından biri bir dostunuzu aramaktır. Dostunuza “eski eşime karşı hissettiğim öfkemi seninle paylaşmalıyım. Biliyorum bazen saçmalıyorum ve bazen de aşırı duygusallık yaptığımın farkındayım. Söylediğim bazı sözlerin hepsini her zaman duymadığım bir gerçek aslında. Fakat şimdi çok öfkeliyim ve öfkemi dışarı atabilmek için beni dinlemeni çok istiyorum.” diyebilmelisiniz. İçinde bulunduğunuz bu süreci atlatabilmeniz için, size yardımcı olabilecek bir can yoldaşınızın olması, öfkenizle başa çıkabilmeniz açısından en etkili araçlardan biri olacaktır.

  • Enerjinizi arttırmak için hareket edin:

Öfke bir enerji kaynağıdır ve burada önemli olan nokta bu enerjinin tüketilmesidir. Her türlü kültür fizik hareketleri faydalıdır. Oyunlar, ev temizliği, jogging, halı dövmek ve benzeri bedensel etkinlikler öfkenin yatıştırılması için iyi bir yoldur.

  • Eşinizin başını spor topunuz olarak görün:

Yaptığınız kültür fizik hareketleri ile öfkenizi atarken, bazı teknikleri de ekleyebilirseniz çok daha etkili olabilir. Mesela; Tenis oynarken topun eski eşinizin kafası olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte bir de sesli olarak inleyip ah çekerseniz etkisi çok daha fazla olacaktır. Jogging sırasında da her adımınızda eski eşinizin suratına bastığınızı hayal edin ve arada inleyerek bunu pekiştirin.

  • Duygunuzu boşaltmak amacıyla küfür edin:

Eğer küfür ederek rahatlayacağınızı düşünüyorsanız etkili bir yöntem olabilir. Kendi başınızayken onu hatırlatan ve sizi öfkelendiren düşünceleriniz varsa, küfür edip öfkenizi sesli olarak dışa vurabilir ve rahatlayabilirsiniz.

  • Ağlamak istiyorsanız ağlayın:

Birçok kişi öfkesini ifade etmek adına göz yaşı dökmektedirler. Ağlamak, yaşanan duyguların olumlu ve dürüst bir şekilde ifade edilmesinin bir yoludur. Birçok insan ağlama konusunda zorlanırlar. İçinizden ağlamak geliyorsa ağlayın. Ağlama imkanını kendinize verin mutlaka. Bu sayede kendinizi çok daha iyi ve rahatlamış hissedersiniz. Ağlama eylemi, öfkenizi ve üzüntilerinizi ifade edebilmek için vücudun doğal olarak yaşadığı bir işleyiştir.

  • Fanteziler kurun:

Birçok kişi, boşanma öfkesi yaşadıklarında duygularını ifade edebilmek için fanteziler kurar. Mesela; Bir torba çim gübresi alabilir, sonra da eski eşinizin evinin önündeki çimlerin üzerine kötü sözcükler yazabilirsiniz. İşte, her çim biçmeye çıktığında gözünün önüne sizin bu yazdıklarınız gelir. Tabi bunlar birer fantezi ve kesinlikle fiiliyata dökmemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer kendinizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız, bu tür fanteziler kurmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü eğer böyle bir şey yaparsanız, daha fazla yıkıcı bir sonuç doğrabilir.

  • Mektup yazın:

Boşanma öfkesinin dışa vurulmasında en etkili yöntemlerden biri de, eski eşinize içinizi döktüğünüz etkili bir mektup yazmaktır. Mektubunuzu büyük harflerle hatta kalın puntolarla yazabilir, öfkenizi çok iyi bir şekilde kustuğunuzu gösterebilirsiniz. Ancak mektubunuzu yazdıktan sonra yollamayın ve hatta onu şöminede ya da başka bir şeyin içinde yakın. Bu sayede öfkenizi ifade edebileceğiniz gibi, sembolik anlamda öfkenizi de yakıp kül etmiş olursunuz.

  • Çığlık atın:

Yaşadığınız öfkenizi ve duygularınızı çığlık atarak da dışa vurabilirsiniz. Çevrenizde birileri varken çığlık atmanız belki yanlış anlaşılabilir veya rahatlıkla bunu yapamayabilirsiniz. Tek başınıza olabileceğiniz bir yerde çığlık atmayı deneyin. Bu sayede öfkenizi dışa vurabilir, çok iyi bir rahatlama hissedebilirsiniz.

  • Boş sandalye tekniğinden faydalanın:

Bu teknikte, boş sandalyede oturan hayali kişinin eski eşiniz olduğunu düşünerek içinizi boşaltabilirsiniz. Şayet hayal gücünüz iyiyse, arada sandalyede yer değiştirip onun verecebileceği cevapları da dile getirebilrisiniz. Bunu değişimli olarak yapabilirsiniz. Bu sayede, etkin bir terapi tekniğinden faydalanmış olursunuz.

Yukarıda sıraladığımız gibi, boşanma öfkesinden kurtulmak ve bunu açığa vurmak için kullanılabilecek pek çok yol bulunmaktadır. Bunların hepsi sizin için uygun veya faydalı olamayabilir. Belki de tüm bunları yapamayabilirsiniz, ancak kendiniz farklı yollar deneyerek boşanma öfkesinden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca bazı insanlar, bu öfkelerini dışa vurmak değil korumak isterler ve dile getirmezler. Hissettikleri öfke onlar için bir yoldaş bir arkadaş gibidir artık. Öfkelerinden arındıklarında o kişiyi cezalandırmak için gereken araçlardan da yoksun kalmaktadırlar. Bundan dolayı da, öfkenize sıkı sıkıya sarılmanızın ödülünü almış olursunuz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply