Dışarıda koşmak mı? Koşu Bandında koşmak mı?

Dışarıda koşmak mı? Koşu Bandında koşmak mı? 1

Koşu bantları son dönemlerde çok daha önemli hale gelmiştir. Azalmaya başlayan yürüme ve koşu parkurları ile birlikte, hava koşullarının kötüleşmeye başlaması ve şehirleşme nedeniyle koşu bandı daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Ayrıca insanların zaman ayıramaması nedeniyle de koşu bandı tercih edilir olmuştur. Peki, koşu bandı zararlı mıdır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Nasıl kullanılır? Hepsi yazımızda. İşte, detaylar;

Koşu bandı faydalı mı, zararlı mı?

Bazı konularda her zaman iyi ve kötü bir taraf belirmemek imkansızdır. Kimi zaman gri bölgelerin açıklanması iyi ve kötü demekten çok daha önemlidir. Koşu bandı ile dışarıda koşu yapma da buna benzer bir durumdur. Bundan dolayı sizler için önemli bazı noktaları aktaracak ve en doğru seçimi yapmanıza katkı sağlamaya çalışacağız.

Koşu bandının avantajları nelerdir?

Koşu bandının en önemli avantajı ne zaman isterseniz o aman antrenman yapabilmenizdir. Dış ortamda antrenman yapamadığınız dönemlerde, mevcut rutininizi aksatmak yerine bunu devam ettirmek önemlidir.

Koşu bandı kişiye kontrollü egzersiz imkanı sağlar. Bu ifadeden kastımız; İstendiğinde her zaman egzersiz koşullarının oluşturulabilmesidir. Koşu bandına çıkıldığında HIIT yapılmak istendiğinde hız arttırılabilmekte ya da dik bir yokuş yoluna sahip olunabilmektedir. Dış ortamda her zaman hız arttırmak ve yokuş bir yol bulmak mümkün olmayabilir çünkü… Dolayısıyla kendiniz için ya özel bir parkur oluşturmalı ya da koşu bandı sayesinde dilediğiniz ortamı hazırlayabilirsiniz.

Koşu bantlarının çıplak ayakla koşmaya imkan veren modelleri de bulunmaktadır. Çıplak ayak koşu yapmak, bazı hallerde performansın arttırılabilmesini de sağlayabilmektedir. Bundan dolayı zemini konusunda ikna olduğunuz koşu bandı sizin açısından fayda sağlayacaktır.

Dış ortamda hiçbir parkurdan emin olamadığınız için çıplak ayakla koşmak istemezsiniz, çünkü ayaklarınıza zarar verebilirsiniz.

Koşu bandının dezavantajları nelerdir?

Bazı koşu bantları kısa adım mesafesi sağlaması, yan taraflarındaki tutamaçları ve bazı mekanik etkenlerden dolayı normal koşu formunu bozabilir. Koşu formunun bozulması da hayat boyu kötü postür ve eklem ağrısına yol açabilir. Bunun haricinde koşu bandı ile koşmak kas gruplarının farklı oranlarda çalışmasına neden olmaktadır. Kasların çekiş gücünü değiştirip duruş bozukluğuna neden olur.

Koşu bantlarının en kötü özelliklerinden biri de sakatlık riskini arttırabilmesidir. Bu durum ayakların yere basma formunu değiştirebilmesi, doğal koşma mekaniğindeki hareketlerin kısıtlanabilmesi ve ayakların temas halinde olduğu zeminin darbe emici özellikte olmamasıyla ilgilidir. Bunlar kişilerde eklem/kas sakatlıklarına yol açabilmektedir.

Birçok koşu bandı modelinde süspansiyon sistemi bulunmaktadır. Bu sayede dizlere ve eklemlere gelen baskı azaltılabilmektedir. Ancak hiçbir şekilde özel koşu parkuru veya çim parkur konforunu da sağlayamaz.

Birçok kişinin kullandığı koşu bantlarındaki süspansiyon sistemi zaman içinde zayıflamakta ve sertleşmektedir. Bu şekildeki koşu bantlarının bakım maliyetleri yüksek olduğu için, çoğu spor salonları bakımları yaptırmaz.  Bu nedenle daha az kullanılmış olan süspansiyonu daha iyi olan koşu bantlarını kullanmalısınız.

Koşu bantlarının meydana getirdiği problemlerden bir diğeri de daha az kasın çalıştırılabilmesidir. Buna dış ortamdaki koşu şartları ile koşu bandındaki mekaniklerin farklılıkları neden olmaktadır. Dış ortam koşularında vücudu ileri doğru itmeniz gerekmektedir ve vücudunuzun birçok kası birlikte çalışmaktadır. Koşu bandındaki koşularda zemin ayaklarınızın altından kaydığı için vücudu ileri itmeniz gerekmez ve daha az kasın çalışmasına yol açar.

Bundan dolayı, koşu bantları dış ortamdaki koşuya nazaran daha az efor, daha az kas çalışması ve daha az miktarda kalori yakılması demektir.

Koşu bandında koşma konusunda öneriler;

Koşu bandı, profesyonel sporcular için belirli zamanlarda ihtiyaç olabilir. Bundan dolayı koşu bandının yasaklanması, koşu bandında koşmaktan imtina etmek gibi bir tavsiyemiz olmayacak. Öneri olarak şunları verebiliriz;

Koşulan toplam sürenin yarısından çoğunun koşu bandında geçirmemelisiniz. Bu tavsiyeyi açıklamak gerekirse; Dışarıda koşu yapma süresi ile koşu bandında koşu süresi dengelenmeli ve her ikisi de paralellik göstermelidir.

Bu noktada en önemli tavsiyemiz, kesinlikle koşu bandının ağırlıklı olarak kullanılmamasıdır. İmkanlarınız ölçüsünde dışarıda koşu yapmaya çalışın.

Bu kural spor yapan kişinin fiziksel özelliklerine ve antrenman kapasitesine ve de bazı değişkenlere göre farklılık gösterebilir. Doğru bir antrenman yapılması hedeflerinize ulaşabilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır. Artık dilerseniz koşu bandında dilerseniz de dışarıda koşu yapmaya hazırsınız.

Yürüyüş yapmanın faydaları ve neden yürümek zorundayız?

Düzenli yürüyüşün sağlığa faydaları

Koşu yapmanın şaşırtıcı 6 faydası

Kaynak:

fitekran.com/kosu-bandi-mi-yoksa-disarida-kosu-mu

Leave a Reply