Ergenlik Döneminde Bilinmesi Gereken Erkeklere Özel Bilgiler

Ergenlik Döneminde Bilinmesi Gereken Erkeklere Özel Bilgiler 1

Ergenlik dönemi fizyolojik ve psikolojik olarak geliştiğimiz dönemdir. Bu dönemde hem erkek hem de kız çocukları yetişkin birer insan olurlar. Yaklaşık olarak 10 yaş itibari ile ergenlik başlasa da her bünyede bu gelişim farklıdır. Bu dönemde vücut hormanları hızla çalışarak vücutta  çeşitli değişimlere neden olur. 

Vücut biçimi değişimleri:

Belirgin olan değişim omuzların genişlemesidir. Bu sayede boy uzamaya hazırlanır. Ergenlik döneminde eller, kollar ve omuzlar hızla büyür. Biraz orantısız görünsenizde bu durum boyun uzamaya başladığının belirtisidir.

Pek çok delikanlıda göğüs uçlarında hassasiyet oluşur. Bu duyarlılık, pek çok erkek çocuğunda paniğe neden olur. Oysa bu gayet normal bir durumdur.  Sadece meme kısmınız büyüyecek ve büyüme duracaktır. Sadece kızlarda meme hassasiyeti ergenlik sürecinde devam eder. Çünkü, ergenlik boyunca kızların memeleri büyür. Ergenlik boyunca kaslar ve kemikler hızla büyür. Bu durumda kemiklerde hafif ağrılar hissedilebilir ve bu gayet normal bir durumdur.

Seste olan değişimler:

Ergenliğin başlaması ile ses kalınlaşması ve çatallanma oluşur. Bu dönem boyunca seste bir oturma yaşanır ve ergenliğin sonunda ses tam olarak oturur.

Saçlar ve kıllarda olan değişimler:

Ergenliğin başlaması ile birlikte hormonlarda hızlı bir artış ve değişim yaşanır. Bu nedenle, ilk belirgin olan şey koltuk altı, yüz, penis bölgesi, bacaklar ve göğüs bölgesinde kıllarda artışın olmasıdır. Erkek çocuklar ergenlikle birlikte tıraş olmaya başlar, fakat bu tamamen sizin tercihinizdir.

Deride olan değişimler:

Deri ergenliğin başlaması ile yağlanmaya başlar. Bu nedenle de deride sivilce oluşumu artar. Ergenlik döneminde hormon ve yağ artışı akneleri oluşturur. Bu gayet normal bir durumdur. Ter bezlerinde olan büyüme, terlemenin ve ter kokusunun artmasına neden olur. Aknelerde çok fazla artış varsa bir doktora başvurmak gerekebilir.

Peniste olan değişimler:

Ergenlikle birlikte en büyük değişimlerden biride testisler ve peniste olur. Penis dikleşmeye ve sertleşmeye başlayacaktır. Hatta bu durum nedensizce kendiliğinden olmaya başlar. Bunun nedeni cinsiyet hormonlarında olan artıştır. Pek çok erkek çocuk penisinin boyunu diğer erkek arkadaşalrınınki ile mukayese eder. Oysa bu durum gereksizdir. Çünkü, penisin büyüklüğü cinselliği etkilememektedir.

Ergenlik dönemi içinde testisler sperm üretmeye başlar. Böylece ereksiyon olduktan sonra sperm atmaya başlanır. Boşalma ile spermler dışarıya atılır. Bazen gece uyurken bu olay kendiliğinden olur. Buna gece boşalması denir. Ergenlik ilerledikçe bu durum biter.

Leave a Reply