Koşu yapmanın şaşırtıcı 6 faydası

Koşu yapmanın şaşırtıcı 6 faydası: Koşu yapmanın faydaları saymakla bitmez ancak daha çok kilo vermek isteyen kişilere yardımı olduğu düşünülse de, aslında kişilerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri açısından oldukça önemli bir aktivitedir. Koşmak, fiziksel olduğu kadar mental anlamda da insana zindelik vermektedir. Bundan dolayı düzenli olarak koşu yapmak, hem ruhsal hem de fiziksel yönden çok daha sağlıklı bir hayat sağlamaktadır. Yazımızda, koşunun 6 şaşırtıcı faydasını sizlerle paylaşacağız. İşte, detaylar;

Koşu yapmanın faydaları:

  • Strese karşı korur:

Ruhsal sağlığa verdiği zararların yanı sıra fiziksel sağlığa da büyük zararlar verebilen stres; kronik yorgunluk, uykusuzluk, kas gerginliği, kalp hastalıkları, erken yaşlanma ve yüksek tansiyon şeklindeki fiziksel sorunlara da yol açabilmektedir. Koşu yapmak ve egzersizlerin insanı stresten koruduğunu gösteren birçok araştırma bulunmaktadır.

  • Depresyona karşı savaşır:

Depresyondan korunmak için koşu yapabileceğiniz gibi, depresyonunuz olduğunda da koşu yaparak bu durumdan uzaklaşabilirsiniz. Koşu yaparken salgılanmakta olan endorfin hormonunun güven duygusu verdiği ve kişiye sakinlik ile birlikte mutluluk getirdiği de görülmüştür.

  • Ömrün uzamasını sağlar:

Koşu yapma ile ilgili yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalar, her hafta 10 km koşu yapmanın insanın ömrünü 3-6 yıl kadar uzattığını ortaya koymuştur. Ayrıca koşu yapmanın kanser, kalp hastalıkları ve demanstan koruduğu da tespit edilmiş ve ömrü uzattığı kanıtlanmıştır.

  • Eklem hastalıklarına karşı korur:

Hareketsiz bir yaşam eklem ağrıları ve artrit ağrılar gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Devamlı bir şekilde koşu yapmak, bacakların eklem kıkırdaklarını güçlendirmekte ve esneklik vermektedir. Kendinizi zorlamadan hafif bir tempoda gerçekleştiriceğiniz koşularla bacaklarınızdaki olası eklem hastalıklarına karşı koruma sağlayabilirsiniz.

  • Vücut dengesini güçlendirir:

Koşu yaparken bacak, kol ve omuzların hareketleri vücut dengesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bu konuda yapılan birçok araştırma da mevcuttur.

  • Moral verir:

Koşu yapmanın fiziksel faydalarının yanında psikolojik pek çok faydası da bulunmaktadır. Koşu yapılırken salgılanmakta olan endorfin, insanın ruh sağlığı açıcından oldukça önemlidir. Endorfin sayesinde iş hayatında, günlük yaşamda ve evlilikte motivasyon sağlar, başarıya odaklanmaya katkıda bulunur ve moral verir.

Sıraladığımız bu faydalardan dolayı, umarız artık kendinize koşu yapmak için zaman ayırmaya başlarsınız. Özellikle şehir hayatının getirdiği stres ve yorgunluktan hergün hafif bir şekilde yapacağınız koşu sayesinde kurtulabilir, genel sağlığınıza ve mutluluğunuza katkıda bulunabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply