Psikolojinize zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıda

Ruh halinize zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıda: Son yıllarda sıklıkla söylenen bir durum var. Yediklerimiz ve içtiklerimiz vücut kimyasının yanı sıra beyin kimyamızı da etkilemektedir. Bağırsaklarımız yediğimiz yemekler sonrası serotoninin yaklaşık %90’nını üretiyor. İşte bu nedenle de, yediklerimiz bizi mutlu ve sakin yapabildiği gibi, stresli ve gergin de yapabiliyor. İşte, ruh halinize zarar verdiği kanıtlanan 6 gıda;

Cornflakes ve atıştırmalık barlar:

Diyet yapanların düştüğü en büyük hatalardan biri olan cornflakes ve barlar sağlıksız yiyeceklerdir. Etiketleri incelendiğinde bu ürünlerde şeker olduğu anlaşılıyor. Bu ürünler alındıktan hemen sonra hızla kan şekeri düşer ve bu durumda kendinizi çok daha aç hissedersiniz. Böylece tok tutacak ve sağlıklı olacak derken, çok daha fazla şeker ihtiyacına girersiniz. Kan şekeri aşırı hızla düştüğünde, vücudunuzda stres hormonları salgılanmaya başlar. Stres hormonlarının fazla salgı yapması sizi strese sokar ve ruh haliniz bozulmuş olur.

Ambalajlı şekerler:

Ambalajlı olan şekerler saf şekerdir. Şeker, vücuda girince direk olarak kanda şeker oranını yükseltir. Zamanla başta şeker hastalığı olmak üzere, karaciğer hastalıkları da meydana gelir. Saf şeker ciddi bir zehirdir. Başta obezite olmak üzere, diyabet, karaciğer ve beyinde oluşan hasarlar şeker kaynaklıdır. Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine neden olabilir. Şeker, bağırsaklarda stres hormonu salgısı yapmaktadır. Bu nedenle de ruh halini bozarak sizi hasta etmektedir.

Fast food:

Fast food isimli yiyecekler, trans yağ oranı yüksek gıdalardır. Bu gıdalar hem çok hızlı acıkmanızı sağlar hem de dengenizi bozar. Dünyadaki tüm doktorlar bu yiyeceklerden uzak durmamız gerektiğini söylemektedir. Bu yiyecekler depresyon, kötümserlik ve saldırganlığa neden olmaktadır.

Margarin ve katı yağlar:

Trans yağlar, ciddi manada tehlikeli olanlardır. Sağlığı ciddi manada tehlikeli hala getiren bu gıdalar asla yenilmemelidir. Bu yağlar yerine tereyağı ve zeytinyağı kullanılmalıdır.

Paketli kuruyemişler ve konserveler:

Paketli olan kuruyemişlerde, paketin arka kısmını kontrol ettiğinizde pek çok katkı maddesi bulursunuz. Özellikle MSG amblemini gördüğünüzde asla bu gıdayı yemeyiniz. Bu madde sizde baş ağrıları, yorgunluk ve zayıflık hissi vermektedir. Paketli ya da konserve almaktansa, taze ve zamanında tüketmek çok daha sağlıklıdır.

Diyet içecekler:

Diyet içeceklerin hemen hemen hepsinde aspartam bulunur. Aspartam, bir yapay tatlandırıcıdır. Bu madde vücutta serotonin üretimini yavaşlatır. Bu da sizi mutsuz ve sinirli yapar. İçinde aspartam olan ürünleri içmemeniz sizin için çok daha sağlıklıdır.

Bu yazı milliyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak yeniden derlenmiştir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply