Kanda iltihap belirtileri ve tedavisi

Kanda iltihap belirtileri ve tedavisi 1

Kan dolaşımda mikrop olmasına kanda iltihap var denilmektedir. Dokularda ve organlarda olan iltihaplı hastalıklarda da ortaya çıkan bu durum, tahlillerde CRP yüksekliği olarak bilinir. Kanda iltihap çoğunlukla tedavi edilir veya kanser gibi tehlikeli hastalıklar kaynaklı oluşabilir. Kanda iltihap belirtileri, altında yatan hastalıklara bağlı olarak değişebilmektedir.

Kan zehirlenmesi (sepsis) kaynaklı olarak kanda iltihap belirtileri:

Vücut sıcaklığı 38 derece üzerinde olması veya 36 derece altında olması,

Nabzın dakikada 90’ın üzerinde atması,

Soluk alıp vermenin 20’nin üzerinde olması.

Sepsis organ yetmezliğine neden olursa;

İdrarda azalma, bilinçte değişimler, kan değerlerinin düşmesi, nefes almada güçlük, kalbin anormal atımı ve karın ağrısı oluşur.

Kanda iltihap neden olur?

Kanda iltihaplanma virüs, bakteri, parazit ve mantarların neden olduğu bulaşıcı hastalıklar, iltihaplı bağırsak hastalıklarında, romatoid artrit, bağışıklığa saldıran hastalıklar, fibromiyalji, çölyak, graves hastalığı otoimmun hastalıklar, zatürre, lupus, tüberküloz, bağ doku hastalıkları, kalp krizi ve kanser kaynaklı olarak oluşur.

Mikropların kan dolaşımına girmesi ve enfeksiyonun kanda ilerlemesi ile kan zehirlenmesi yani sepsis oluşabilir. Sepsis vücutta herhangi bir noktada oluşabilir. Akciğer, idrar yolu, karın ve leğen kemiği en fazla sepsis gelişen noktalardır. Bazı hastalıklar da sepsise neden olabilir. Bunlar; zatürre, apandisit, karın zarı iltihabı, safra kesesi iltihabı, mesane, böbrek iltihabı, selülit, menenjit, soğuk algınlığı, kemik iltihabı ve kalp iltihabı şeklinde sayılabilir.

Kanda iltihap tedavisi:

Kanda iltihap tedavisinde, öncelikle bunun altında yatan nedenin bulunması gerekmektedir. Kan ve idrar tahlili yapılarak teşhis için çalışmalar başlar. Daha sonra şikayetleriniz dinlenmekte ve muayene yapılmaktadır. Doktorunuz CRP, Ferritin, Fibrinojen, Homosistein, İnterlökin ve Lipoprotein tahlilleri isteyebilir. Testler sonrasında da kanda iltihabın nedeni belirlenir.

Kanda iltihabın dengelenmesi için İbufren, naproksen ve aspirin gibi iltihap önleyici ilaçlar verilebilir. Ayrıca kortizon ve çeşitli ağrı kesicilerle bunu dengeleyebilir. Sepsis gibi ciddi olan kan iltihaplarında, hasta hemen hastaneye yatırılır ve tedavi orada planlanır. Bu durumda olan hastalarda, damar yolundan sıvı takviyesi ve tansiyon yükseltici ilaçlar verilerek iltihap tedavisi yapılmalıdır.

İltihap giderici bitkiler:

Kanda iltihabın giderilmesi için şeytan pençesi, zufa otu, zencefil ve zerdeçal çok etkilidir. Ayrıca balık yağı, yeşil çay, vişne ve kiraz da kanda iltihabı azaltır. Bu bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü doz ayarı yapılmak zorundadır.

Leave a Reply