C vitamini eksikliği belirtileri ve nelerde bulunur?


C vitamini

eksikliği belirtileri ve nelerde bulunur: C vitamini dışarıdan besinlerle alınan ve vücut tarafından üretilmeyen bir vitamindir. Aslında askorbik asit olarak tıp dilinde bilinir. Çok kuvvetli bir antioksidandır. C vitamini eksikliğinde morarma, kanama, eklem ve kas ağrılarına neden olur. Çok iyi bir kanser savaşçısıdır ve cilt için kesinlikle gereklidir. İşte, C vitamini eksikliği belirtileri ve tedavisi;

C vitamini nedir ve nerede bulunur?

C vitamini en kuvvetli antioksidanlardan biridir. C vitamini sayesinde kolajen isimli bir kimyasal yapılır. Bu kimyasal sayesinde, cilt, kemikler, bağ dokular, tendonlar, kan damarları duvarları, diş yapımında kullanılır.


C vitamini, turunçgiller, çilek, yaban mersini, kuşüzümü, kavun, karpuz, kivi, ıspanak, domates, brokolide bol miktarda bulunur. Bu sebzeleri pişirdiğinizde alacağınız C vitamini oranları yarıdan fazla düşmektedir. C vitamini ihtiyaçları her yaş aralığında değişmektedir.

1-10 yaş aralığında 30 mg., 11-14 yaş en az 35 mg., 15 yaş üzerinde en az 40 mg. ihtiyaç vardır. Hamilelerde ve emzirenlerde C vitamini ihtiyacı artar.


C vitamini eksikliği

C vitaminin vücutta azalması ile oluşur. Çeşitli dokularda hasar, doku tamirinde aksaklıklarla kendini belli eder. Kronik C vitamini eksikliğinde iskorbüt hastalığı oluşur. Alkol ve uyuşturucu kullananlarda, kalorisi düşük sağlıksız diyetlerde, crohn hastalığında, sigara kullananlarda, hamile ve emzirenlerde C vitamini eksikliği vardır.

C vitamini eksikliği belirtileri

Kas ve eklemlerde ağrılar, yorgunluk ve bitkinlik, vücutta hemen morluk oluşması, ciltte kırmızı mavi renkte morarmalar olması, kuru cilt yapısı, diş etlerinde şişmeler ve kanamalar olması, burun kanamaları, yaraların zor iyileşmesi, enfeksiyonlara kolay yakalanma, diş kaybı ve kilo kaybı olarak görülür.  C vitamini eksikliği uzun süre tedavi edilmezse, ödem, nefes darlığı, sinir problemleri, ateş ve havale oluşabilir. Bu nedenle hemen tedavi edilmelidir.

C vitamini eksikliğinde tedavi, C vitamini içeren gıdaların alınması ya da takviyeleri ile yapılır. C vitamini eksikliği yaşayan insanlar tam olarak iyileşirler. Takviye alanlar, daha sonra hapları bırakır fakat c vitamini açısından zengin yiyecekleri yemeğe devam ederler. C vitamini eksikliğinin tam yaşanmaması için günlük yedikleriniz arasında bol meyve ve sebze olmasına dikkat edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor