Mide ekşimesi Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?


mide ekşimesi

ekşimesi ( yanması) neden olur tedavisi nasıl yapılır: Mide ekşimesi, midede bulunan yiyeceklerin asit ve enzimlerle karıştıktan sonra yemek borusuna geri dönmesine verilen isimdir, yemek borusuna geri dönüş yapan bu içerik yemek borusunda yanma ve ekşime hissi yaratır, mide ekşimesi rahatsızlık veren ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İşte, mide ekşimesi nedenleri ve tedavisi;

Mide ekşimesi nedir?

Mide ekşimesi, mide asitleri ve sindirim enzimleri ile karışan yiyeceklerin yemek borusuna kadar yükselmesine verilen isimdir. Midemiz koruyucu tabakaya sahip olduğundan bu asitli sıvıdan etkilenmez. Fakat, yemek borusunda bu koruyucu tabaka yoktur. Bu nedenle yanma ve hasar oluşur.


Mide ekşimesi neden olur?

Alkol, kafein, aspirin, kola gibi gazlı içecekler, asdik sıvılar, meyve suları vs., çikolata mide asitlerini arttırır ve mide ekşimesine neden olur. Bazı ilaçlarda aynı etkiye sahiptir.

Sigara ve yüksek yağ içeren beslenme yapan kişilerde, mide ve yemek borusu arasında olan kaslar gevşer. Bu nedenle mide asitleri yemek borusuna geriye döner.


Hamilelikte karın boşluğunda baskı yaratan karın, yemek borusunda olan kaslarda gevşeme, mide asidinin yukarıya çıkmasına engel olur.

Obez kişilerde aynı etki oluşur. Ayrıca skleroderma ve sarkoidoz hastalarında da aynı etkiler vardır.

Mide ekşimesi belirtileri

Göğüs bölgesinde yanma, boğazın arka kısmında ekşimiş bir tat, boğazda sıkışma hissi, nefes darlığı, sersemlik ve soğuk terleme belirtilerdir. Soğuk terleme nefes darlığı olduğunda hemen acil doktora gidilmelidir.

Mide ekşimesi tedavisi nasıl yapılır?

Hastalara mideye olan baskıyı azaltmak için kilo vermek önerilir.

Ayrıca sigarayı bırakmak, alkol almamak gerekiyor.

Mide ekşimesini tetikleyen yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Sakız çiğnemek, maden suyu içmek, meyan kökü çayı mide asidini azaltır.

Yatarken başı yükseltmek, yemek borusuna mide içeriğinin kaçmasını engeller.

Mide asidini nötralize eden ilaçlar, antiasit olarak bilinir. Bu ilaçlar mide ekşimesinin önüne geçer.

H-2 blokörler, mide asidini azaltan ilaçlardır. Ayrıca proton pompası denilen ilaçlar mide asit üretimini engeller. Yemek borusunda olan hasarı tamir eder.

Yoğun ilaç tedavisinde midede düzelme yoksa, tahrip olan yemek borusu ses kısıklığına ve hırıltıya neden olduysa hasta ameliyat edilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Yorumlar

  1. mehmet 4 Şubat 2018

Konu hakkında yorum yap veya soru sor