Magnezyum eksikliği nedir ve nasıl anlaşılır?

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır

eksikliği nedir ve belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır: Genel sağlık sorunları içinde magnezyum eksikliği oldukça nadiren yaşanan bir durumdur. Bunun nedeni magnezyum mineralinin balık, ıspanak, kuruyemişler, soya fasulyesi ve tahıllarda oldukça bol miktarlarda bulunmasıdır. Eğer magnezyum eksikliği olduğundan şüphe duyuyorsanız anlamlandıramadığınız belirtileri takip edin. Magnezyum minerali insan vücudunda oldukça önemli görevler üstlenmektedir. Özellikle magnezyum eksikliği nedeniyle uykusuzluktan yutkunmada zorlanmaya kadar pek çok sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Peki, magnezyum eksikliğini nasıl anlarız? İşte sizin için bazı ipuçları;

1. Adım:

Kendinizi hem mental hem de fiziksel olarak yorgun mu hissediyorsunuz? Bu durumda magnezyum eksikliğini düşünebilirsiniz. Çünkü magnezyum minerali eksikliği yorgunluk, sürekli olarak uyku hali, insomniya yani uykusuzluk ve iştahsızlığa yol açabilmektedir. Ayrıca konsantrasyonunuzda da bozukluk olabilir. İnsanların bir kısmında yorgunluk bunaltıyla birlikte yaşanır. Bu durum kişide uykusuzluğun ve yorgunluğun çok daha fazla olmasına yol açmaktadır.

2. Adım:

Kaslarınızın gücünü takip edin ve kontrol edin. Kas sağlığında magnezyum minerali önemlidir. Eksikliği durumunda ise kas gücünde azalma yaşanır. Kasların zayıflaması, spazm, kramp ve şiddetli ağrıların yaşanması hep magnezyum eksikliği nedeniyle olmaktadır.

3. Adım:

Doktor kontrolüne gittiğinizde kalsiyum seviyesini ölçtürün. Magnezyum düşüklüğü nedeniyle kalsiyum seviyesi etkilenmekte ve hipokalsemiye neden olabilmektedir. Magnezyum eksikliği kişinin potasyum düzeyine de etki edebilmektedir ve potasyum seviyesinin çok ciddi miktarda düşmesine yol açabilmektedir.

4. Adım:

Karakterinizde yaşadığınız değişikliklere bakın ve takip edin. Magnezyum seviyesindeki eksiklik kişilerde aşırı telaşlanma, karamsarlık ve dinlenememek gibi problemlere neden olmaktadır. Bununla birlikte göğüste yaşanan bir darlık, stresle savaşamama gibi semptomlara da yol açabilmektedir.

Kısaca magnezyum minerali insanın yaşam kalitesinde önemli rolü olan bir mineraldir. Magnezyum eksikliğiniz varsa beslenme programınızda yukarıda saydığımız besinleri mutlaka bolca bulundurmalısınız. Sıraladığımız adımlara dikkat ederek magnezyum eksikliğinizin olup olmadığını anlayabilir, bir doktora görünerek sorunlarınız büyümeden çözüm elde edebilirsiniz. Yaşam kalitenizi yükseltmeniz ya da korumanız için bu kontrolleri düzenli olarak yapın ve kendinizi olası negatifliklerden koruyun. Gelip geçici sorunlar olduğunu düşünüp tedavinizi geciktirmeyin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply