İyi olduğunu sandığımız 7 kötü alışkanlık


geğirmek

İyi olduğunu sandığımız 7 kötü alışkanlık: Genelde bazı alışkanlıklar toplum arasında hoş karşılanmaz. Parmak çıtlatma, geğirmek, gaz çıkarmak, tükürmek bunlardan bazılarıdır. Fakat, kültürel olarak hoş karşılanmayan bu alışkanlıklar aslında çok da sağlıklı olabilir. İçinizde ki gazı tuttuğunuzda şiddetli ağrılar yaşayabilir hatta hastanelik olabilirsiniz. İşte, sizin için iyi olan 7 kötü alışkanlık;

Parmak çıtlatmak


Yanınızda biri parmaklarını çıtlatınca rahatsız olan pek çok insan vardır. Oysa, yapılan araştırmalarda parmak çıtlatmanın çok sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre, parmak çıtlatanların eklemleri çıtlatmayanlara göre çok daha sağlıklıdır. Eklemlere esneklik sağladığından parmak çıtlatmak sağlıklı olarak kabul edilir.

Tırnak ısırmak


Pek çok insan parmaklarını ısırmaktadır. Bu durumda vücuda giren mikroplar takibe alınıyor. Bağışıklık sisteminiz, daha önce gelen mikroplarla karşılaştırma yapıyor ve doğru silahlar ile hemen müdahaleye başlıyor. Bu noktada önemli olan şey, tırnaklarınızın çok kirli olmamsına dikkat etmek ve tırnak yememektir.

Çalışmak yerine video seyretmek

Yapılan araştırmalarda iş yerinde tembellik yapıp, şirin hayvan videoları seyreden kişilerin işlerini çok daha fazla odaklanmış şekilde yaptıklarını keşfetmişlerdir. Bu tarz videolar seyredilirken yoğun odaklanmaya neden olmaktadır.

Spora gitmeyi ertelemek

Spor yaptıktan sonra 1-2 gün kadar beklemek, kasların kendisini tamir etmesini sağlıyor. Bu durum her gün egzersiz yapmaktan çok daha sağlıklı bulunuyor. İşte, bu nedenle spor yaparken aralıklar vermek, sağlımız için çok faydalıdır. Özetle, spor yaparken 1-2 gün aksatmak faydalıdır.

Geğirmek ve gaz çıkarmak

Toplum içinde, en fazla kaba bulunan olay geğirmek ve gaz çıkarmaktır. Oysa, Almanya gibi pek çok Avrupa ülkesinde gaz çıkarmak çok sağlıklı bulunur. Gaz vücuttan çıkarılmadığında göğüste, sırtta ve kasıklarda çok ciddi sancılara neden olur. Bu tarz durumlarda ortamdan uzaklaşmak ve gazı mutlaka çıkarmak gerekir. Uzmanlar, gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmasını ve sürekli gaz çıkarılıyorsa bir doktora danışılmasını öneriyor.

Yerinde duramamak

Yerinde duramayan insanları sinir bozucu bulabilirsiniz. Oysa, yerinde duramayan kişilerin hafızaları kuvvetli, stres düzeyleri düşük, hızlı metabolizma, iyi dolaşım sistemi ve daha az sırt ağrıları vardır.

Tükürmek

Tükürmek belki de toplum içinde en kabul edilmeyen hareket olarak kabul ediliyor. Bazen tükürük nefes almayı engelleyebilir. İşte, bu durumda mutlaka dışarıya atılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor