Daha Hızlı Koşmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Daha hızlı koşmak için 10 yol

Daha Hızlı Koşmak İçin Ne Yapmak Gerekir, İşte hızlı koşmanın 10 yolu: Koşuyorsunuz ve koşma hızınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Koşu yapan herkes koşma hızını arttırma imkanına sahiptir. Hemen ve bir anda çok yüksek bir hıza ulaşmanız zor, ancak uygulayacağınız doğru teknikler ve uygulamalarla koşma hızınızı adım adım arttırmanız mümkündür.

Koşma hızınızı genel olarak forma girerek ve antrenmanlarla arttırabilirsiniz. Fazla yağlarınızdan kurtulmak ve kas kitlenizi arttırmak çok daha iyi bir koşucu olmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte değişik antrenmanlar yapmanız ve planınıza sadık kalarak hareket etmeniz sizi çok daha hızlı yapacak gücü de sağlayacaktır.

Koşma konusunda henüz yeniyseniz ve tecrübesizseniz, aşağıda sıraladığımız önerileri dinlemelisiniz. Bu önerilerin tamamını uygulamak zorunda değilsiniz, ancak birçoğunu birleştirmek sizin için iyi sonuçlar doğuracaktır.

1- İnternal Training – Ara yoğunluklu antrenman yapmak:

Koşularınızda 2 dakika kadar normal hızınızda koşup, sonra 1 dakika kadar maksimum hızda koşmayı denemeniz ve bunu koşu sırasında 10 defa denemeniz gerekmektedir. Bu zevkli ve kolay yapılabilecek antrenman türü koşma hızınızı belirgin bir şekilde arttırmaya yarayacaktır.

2- Yokuş yukarı koşmak:

Hızı ve gücü arttırmanız için çok iyi bir yöntemdir, ancak bu sizi biraz yorup zorlayabilir. Yokuş yukarı koşun ve yürüyerek aşağıya inin ve tekrar yukarı koşun. Bunu 10 defa tekrarlayın. Bu antrenman zor olsa da elde edeceğiniz sonuç kesinlikle sizi tatmin edecektir.

3- Tempolu koşu yapmak:

10 dakika kadar normal hızınızda koştuktan sonra, 15-20 dakika kadar da tempolu koşu yapın. Ardından 10 dakika kadar normal koşu hızınıza dönün. Bu yöntem sayesinde koşma süreniz ciddi şekilde artış gösterecektir.

4- Karın kaslarına dikkat edin:

Karın kaslarınıza dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü karın kaslarınız vücut dengenizi sağlamakta ve hareket öncesinde büyük rol oynamaktadır. Hızlı tempoda koşmanızın ön koşulu olarak bunu görebilirsiniz.

5- Koşu sırasında hafif öne eğilin:

Bu, koşu sırasında hızınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Koşarken burnunuzu yakalamaya çalışın ve öne doğru hafifçe eğilerek koşmaya özen gösterin.

6- Doğrusal olun:

Vücudun momentumunun batıdan doğuya değil, kuzeyden güneye gitmesine dikkat edin. Yorulduğunuzda kollarınız sağa sola sallanmaya başlayabileceği için, koşunuzun efektifliğini azaltabilir.

7- Adımlarınızı kısaltın:

Attığınız adımlarınızın sıklığı hızlı koşmanızda oldukça önemli bir konudur. Hızlanmak için adımlarınızın sıklığını arttırın. Yani adımlarınızı kısaltın. Bunu yapabilmek için 30 saniye içinde sağ adımınızın kaç defa yere değdiğiniz sayabilirsiniz. Bu sizin hızlı koşmanızda katkı sağlayacaktır.

8- Gevşeme:

Vücudunuzun rahat ve esnek olması daha hızlı koşmanızı sağlayacaktır. Bu sayede kaslarınız arzu ettiğiniz cevabı size verecektir ve koşma hızınızın artmasına olanak verecektir.

9- Hıza dikkat edin:

Planlayın ve bu planınıza da sadık kalın. Kendinize aşırı yüklenmeniz sizi güçten düşürmeye yetecektir. Bu da koşunuzun sonunu getirememenize yol açabilir. Planınız dahilinde hızınızı kontrol edin ve koşunun başında tüm enerjinizi harcamayın.

10- Dinlenmek:

Birçok kişi dinlenmeyi unutur. Vücut sağlığınız ve sağlamlığı için dinlenmek gerekiyor. Kendinizi aşırı şekilde her gün zorlarsanız koşma hızınızı arttıramazsınız. Çoğunlukla bir gün koşup bir gün dinlenmeyi kendinize kural olarak belirleyin.

Leave a Reply