Düzenli Egzersizin Yapmanın 7 Faydası

Düzenli egzersizin 7 faydası

Düzenli Egzersizin Yapmanın 7 Faydası: Egzersiz yapmanın size iyi geldiğiniz biliyorsunuz, ancak bunun ne kadar olduğunu bilmiyor musunuz? Kendinizi çok daha iyi hissetmek, daha enerjik ve hatta daha uzun yaşamak mı istiyorsunuz. Egzersiz yapmanın haricinde herhangi başka bir şeye ihtiyacınızın olmadığını bilmelisiniz. Yapacağınız düzenli egzersizler ve fiziksel aktiviteler sağlığınız için oldukça önemli ve faydalıdır. İşte düzenli egzersizin 7 faydası;

1- Egzersiz hastalıklarla mücadele etmenizi sağlar:

Kilo durumunuz ne olursa olsun, aktif bir yaşam iyi kolesterol seviyesini yükseltmektedir. Buna ek olarak sağlıksız trigliserid düzeyinde de azalma meydana gelmektedir. Bu sayede kan akışınız düzenli olmakta ve kardiyovasküler problemlerden kurtulabilmektesiniz. Egzersiz yapmak felç, diyabet, metabolik sendrom, depresyon, baı kanserler ve eklem yangısına karşı da etkilidir.

2- Egzersiz kilo kontrolünde yardımcıdır:

Egzersiz yapmak fazla kilo almayı önler ve mevcut kiloyu korumanıza yardımcı olur. Fiziksel aktivitelere başladığınız zaman kalori yakmaya başlarsınız. Bu aktivitelerin yoğunluğunda yaşanan artış da daha çok kalori yakmak demektir. Kilo vermek için fazla vakit ayırmanıza da gerek yok. Spora vakit ayıramıyorsanız, gün içinde asansör yerine merdivenleri tercih etmek veya ev işlerinizi daha hızlı şekilde yapmak gibi basit yöntemlerle de kalorilerinizi yakabilirsiniz.

3- Egzersiz yapmak enerjinizi arttırır:

Düzenli egzersiz kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırmaktadır. Egzersizler oksijen ve besin öğelerinin dokularınıza taşınmasını kolaylaştırdığı gibi, kardiyovasküler sisteme de destek sağlar. Sonuç olarak kalbiniz ve akciğerleriniz sorunsuz çalıştığı zaman günlük işleriniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayacaktır.

4- Egzersiz yapmak ruh durumunuzu düzeltir:

Spor yapmak veya günde 30 dakika kadar yürüyüş yapmak bile işe yaramaktadır. Egzersizler veya fiziksel aktiviteler beyin kimyasallarının bazılarının üretiminde etkilidir ve daha mutlu olmanızı sağlar. Yapacağınız egzersizler sayesinde fiziki görünümde de değişiklikler olacağı için özgüveniniz ve kendinize olan saygınız da artar.

5- Egzersiz sayesinde çok daha bir uyku düzenine kavuşursunuz:

Uyku uyumakta ya da uykuya dalma konusunda zorluk yaşıyorsanız, düzenli egzersiz ve fiziksel aktiviteler çok daha hızlı uykuya dalmanızı sağlayacaktır. Uyku vaktine yakın zamanda egzersiz yapmamaya özen gösterin, uykuya dalmak için fazla enerjik olabilirsiniz.

6- Egzersiz yapmak cinsel yaşamınız için de bir kıvılcım olabilir:

Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Düzenli egzersizler yapmak sizi daha da enerjik ve çok daha iyi görünüşlü yapacaktır. Bu da cinsel hayatınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Düzenli fiziksel aktivite yapmak kadınlarda uyarılmayı kolaylaştırmaktadır. Erkeklerde de çok daha az ereksiyon sorunu olur.

7- Egzersiz yapmak eğlenceli olabilir:

Egzersiz yapmak zaman geçirmek için eğlenceli bir yöntem olabilir. Fiziksel aktivite gevşemeniz ve dışarı çıkmanız için size şans tanır. Egzersiz sayesinde hem arkadaşlarınızla hem de ailenizle etkileşiminiz artar ve daha da sosyal olursunuz. Bu nedenle keyif alabileceğiniz bir fiziksel aktivite bulun ve yapın.

Leave a Reply