Sürtünme yoluyla veya sevişme ile hamile kalınır mı?

En çok merak edilen soruların başında gelen sürtünme yoluyla hamile kalma veya sevişme yoluyla hamile kalınır mı sorusuna sizler için cevap aradık, bir çok okurumuzun gönderdiği soruların başında gelen iç çamaşırı üzerinden hamile kalma mümkün mü?, gibi sorulara cevap vermeye çalıştık, işte detaylar. 

Adet döngüsü; adet döneminin ilk gününden diğer adet döneminin ilk gününe kadar geçen süreye adet döngüsü denilmektedir. Rahim iç tabakası adet süresinde dökülmeye başlar. Adetin bittiği gün dökülme tamamlanmış olur. Adet döngüsü diye adlandırdığımız bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen döngü zamanında, rahim içi kendini yenilemeye ve yeniden şekillenmeye başlamaktadır.

Adet döngüsünde sağ ve sol yumurtalıklardan her hangi biri olgunlaşma sürecine girmektedir. Adet döngüsünün 14. Gününde ise yumurta olgunlaşmayı tamamlamaktadır. Yumurtanın olgunlaştığı evrede spermlerle karşılaşması durumunda yumurta döllenmesi gerçekleşebilir. Olgunlaşan yumurtanın spermlerle karşılaşması için illa ki aynı anda cinsel ilişkiye girmiş olmak gerekmez. Eğer ki birkaç gün önceden cinsel ilişkiye girmişseniz bazı spermler vajina etrafında birikmiştir. Bu birikimler ise yumurta olgunlaştığında döllenme gerçekleşecektir.

Sürtünme ile Cinsel İlişki Sonrasında Hamile Kalınır Mı?

Genellikle ergenlik dönemindeki gençler tarafından cinsel konu kapsamında en çok sorulan soruların başında sürtünme yoluyla hamile kalınabilir mi sorusu gelmektedir. Sürtünme yoluyla hamile kalınabilir. Ancak kıyafetlerle bir sürtünme gerçekleştirilmesi boşalma gerçekleşse dahi hamile kalınmayacaktır. Ancak her hangi bir kıyafet olmadan sürtünmenin gerçekleşmesi durumunda eğer ki boşalma olduysa hamile kalınma ihtimali bulunmaktadır.

Sürtünme yoluyla cinsel ilişki gerçekleştirildiğinde boşalma olduğunda spermlerin vajinaya gelmesi durumunda hamile kalınacaktır. Hatta bakireyken dahi hamile kalma ihtimali bulunmaktadır.

Cinsel İlişki Yaşamadan Hamile Kalınır Mı?

Cinsel ilişki yaşamadan hamile kalmak özellikle söylentilerde çok fazla duyulmaktadır. Meni bulaşmış bir alana çıplak oturan bir kızın hamile kaldığı, bir erkeğinin menisinin bulaştığı bir havluyu kullandığı için hamile kalan kız vs söylentilerden çok fazla duyulmaktadır. Ancak böyle bir durumun biyolojik olarak mümkünlüğü bulunmamaktadır.

Cinsel ilişki yaşamadan hamile kalmak gibi bir durum yalnızca söylentiden ibarettir. Hamile kalınması için vajinaya meninin doğrudan teması gerekmektedir. Spermler bir bölgeye bulaştığında spermin vajinaya bulaşmasıyla hamile kalınmayacaktır. Çünkü sperm dış ortamda ortalama bir saniye içinde ölmektedir. Bunun için de bir yere bulaşan spermlerden hamile kalınma ihtimali bulunmamaktadır.

Anal Cinsel İlişki ile Hamile Kalınır Mı?

Anal ilişki ters ilişkidir ve anal ilişkiyle normal şartlarda hamile kalınması gibi bur durum söz konusu dahi değildir. Ancak anal ilişkiden sonra boşalma dışarıya ve vajinanın üzerine doğru yapılırsa vajina üzerinden vajina içine sperm akma ihtimali bulunmaktadır. Spermin vajina içine akması ise hamile kalmaya sebep olabilir.

Vajina ile spermlerin birbiriyle buluşmadığı sürece hamile kalınma ihtimali yoktur. Ancak anal yolla ilişki kurulsa dahi spermlerin vajinayla buluşmadığı sürece hamile kalınma ihtimali de bulunmamaktadır.

Oral Cinsel İlişki ile Hamile Kalınır Mı?

Oral cinsel ilişki sırasında boşalma ağza gerçekleştirilmiş olsa ve spermler yutulmuş olsa dahi gebelik riski kesinlikle bulunmamaktadır. Çünkü mide ile rahim arasında her hangi bir bağlantı söz konusu değildir. Ancak oral cinsel ilişki sırasında ele mutlaka sperm bulaşmaktadır. Elin vajinaya götürülmesi ise spermlerin yumurtaya ulaşmasını sağlayabilir. Dolayısıyla hamile kalınabilir.

İç Çamaşırıyla Hamile Kalınır Mı?

İç çamaşırı veya her hangi bir bariyer varken cinsel ilişkiyle hamile kalınma ihtimali söz konusu dahi değildir. Ancak iç çamaşırı yokken sürtünme gerçekleşirse ve vajinaya sperm ulaşırsa gebelik riski oluşmaktadır.

Geri Çekilme Yöntemiyle Hamile Kalınır Mı?

Geri çekilme yöntemi cinsel birlikteliğin tam olarak kurulması ancak boşalmanın vajina içine değil, boşalmak için vajinadan çıkılarak vajina dışına boşalmasına denilmektedir. Geri çekilme yöntemi gebelikten korumak için en korunmasız yöntemdir. Çünkü geri çekilme yöntemiyle hamile kalınma riski %50 – 60 oranında hala bulunmaktadır.

Geri çekilme yönteminde hamilelik riskinin bulunmasının ana sebebi ise zevk suyu olarak adlandırdığımız prostat sıvısında da sperm bulunuyor olmasıdır. Prostat sıvısındaki spermlerden cinsel birliktelik kurulduğu takdirde korunulmasına da imkan bulunmamaktadır. Eğer ki yumurta olgunluk süresindeyken cinsel birliktelik kurulduysa geri çekilme yöntemi hamile kalınmasını önleyecek etkiye sahip değildir.

Prezervatif Kullanmak Hamilelikten Koruyor Mu?

Prezervatif kullanmak x%90 ile %95 oranında gebelikten korumaktadır. Ancak prezervatifi bir kereden fazla kullanmak prezervatifin yıpranmasına sebep olacağında gebelik riskini de taşımaktadır. Ayrıca prezervatifin yırtılması durumunda da gebelik riski bulunmaktadır.

Hamile Kalındığı Nasıl Anlaşılır?

Hamillik öncelikle kendisini mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtilerle göstermektedir. Ancak bu belirtileri gören herkes hamiledir diye bir kaide yoktur. Hamileliğin net olarak anlaşılması için gebelik testi yapılması gerekmektedir. Eğer ki gebelik şüpheniz bulunuyorsa evde idrarla gebelik testi yapabilirsiniz. Çift çizgi çıktığı takdirde yüksek olasılıkla hamilesinizdir. Ancak bu testlerin çok nadir de olsa yanılma payı olduğu için hastane de kan testi yaptırmanızda fayda vardır.24 Comments

 1. Emineee 3 Ağustos 2017
 2. Emineee 4 Ağustos 2017
 3. Semra 7 Ağustos 2017
  • P.dr ertuğrul 16 Kasım 2017
  • jsjdsjdbdbdb 2 Haziran 2020
 4. Helin 29 Kasım 2017
 5. Simla 1 Aralık 2017
 6. Aysun 9 Aralık 2017
 7. Aysun 9 Aralık 2017
 8. ali 18 Aralık 2017
 9. sşahin 2 Ocak 2018
 10. Meryem 28 Ocak 2018
  • admin 28 Ocak 2018
   • Meryem 30 Ocak 2018
    • Meryem 30 Ocak 2018
 11. Okan 2 Şubat 2018
 12. Anonim 7 Şubat 2018
 13. Lalal 8 Şubat 2018
 14. Gizlii34 15 Şubat 2018
 15. Ghn 19 Şubat 2018
 16. hakan 10 Mart 2018
 17. Sena 2 Nisan 2018
 18. Muhammet 17 Ağustos 2018
 19. Koray 7 Eylül 2018

Leave a Reply