Limonun Az Bilinen 20 Faydası


limonun faydaları

Limonun Az Bilinen 20 Faydası

Limonun faydaları saymakla bitmiyor, mucize olarak karşımıza çıkan limonun sadece bir kaç yararını sizler için bir araya getirdik, işte limonun az bilinen olağan üstü şifası.
kalp damar hastalıklarından ve bağışıklık sistemi hastalıklarından kurtulmak için çok önemli bir vitamindir. Limonun faydaları ile ilgili her şeyi bir kenara koysak bile, bir tane limondan alacağımız C vitamini, vücudumuzun günlük ihtiyacının yarısını karşılamaya yetmektedir. Bütün bir limonu herkes tüketemeyebilir, ancak suyla karıştırarak tüketmek çok daha kolay olacaktır.
saç ve cilt bakımı ile birlikte ağız sağlığına da oldukça faydalı olan bir besindir. Ayrıca böbrekleri, bağırsakları ve karaciğeri temizleme özelliği de olan limon, serbest radikallere karşı koruma sağlamakta ve ortaya çıkması muhtemel bir çok hastalığa karşı da koruma sağlamaktadır.

Limonun ilk akla gelen faydaları nelerdir?

C vitamini ihtiyacını karşılar,


Karaciğeri ve bağırsakları temizler,

Vücut sıvılarının pH’ını dengeler,


Böbrek taşları ile birlikte safra taşlarının çözülmesine katkı sağlar,

Beyin sağlığına iyi gelir,

Serbest radikallerle mücadele eder,

Antioksidan etkisi vardır,

Anti-bakteriyeldir,

Yüksek tansiyonu düşürerek dengeler,

Göz sağlığını korumada yardımcıdır,

Kansere karşı koruyucu etkisi vardır,

Ağız sağlığına yardımcıdır,

İçeriğinde zengin demir, kalsiyum, fosfor ve bazı mineraller barındırır,

Gribe karşı direnç sağlar,

Cilde parlaklık katar, cilt enfeksiyonlarına karşı önleyicidir,

Kepeği azaltır,

Kaşıntıları giderir ve

Sindirime yardımcıdır.

Limonun sağlığa olan faydaları nelerdir?

1- Romatoid artrit ve osteoartrit:

Antioksidan etkisi bulunan limon, ağrılı ve iltihaplı Osteoartrit ve Romatoid artrit gibi hastalıkların sebebiyet verdiği sorunların hafifletilmesine katkı sağlamaktadır. Geleneksel ve doğal ilaçlarla uygulanan alternatif tıp konusundaki dünyanın en önemli ve büyük veri tabanı olarak kabul edilen “Natural Medicines comprehensive Database” deki bilgilere bakıldığında, limonun içeriğinde yer alan antioksidanlar artritin sebebiyet verdiği eklem eklem iltihaplanmaları ve eklemlerdeki şişliği azaltmak amacıyla da kullanılmaktadır.

2- İskorbüt hastalığı:

Bildiğiniz gibi limon büyük bir C vitamini deposu ve kaynağıdır. Genellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde daha sık görülen iskorbüt hastalığı, C vitamini eksikliği ile gelişen zayıflama hali, genel halsizlik durumu, diş eti kanaması ve anemi (kansızlık) gibi belirtiler gösteren bir hastalık türüdür. C vitamini eksikliğini gidermek için limon tüketilebilir ya da C vitamini bakımından zengin olan diğer meyve ve sebzelerin tüketilmesi iskorbüt hastalığı için etkili bir çözüm olabilir.

Ayrıca limonlu su içmenin faydaları konumuzu inceleyerek bu mucize yiyeceğin faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor