Limonlu Su ve Faydaları

limonlu su ve faydaları

Limonlu su neye iyi gelir, limonlu suyun faydaları,   Limonlu su ve faydaları saymakla bitmiyor. Çok güçlü anti-bakteriyel ve anti-viral olan limonun sağlığa olan faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin çalışmasını da tetikleyen limon, sindirimi kolaylaştıran, karaciğeri temizleyen ve kilo vermeye yardımcı olan önemli bir meyvedir.

İçeriğinde sitrik asit, magnezyum, kalsiyum, C vitamini, pektin, biyoflavanoid ve bağışıklığa çok iyi gelen limonen bulunmaktadır. Her sabah içebileceğiniz limonlu su ve faydaları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

1- Sindirime yardımcıdır:

Limon suyu, vücuttaki istenmeyen maddeleri ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Atomik bileşimi dolayısıyla karaciğerin sindirimi sağlamak için salgılamakta olduğu öd sıvısını üretmesine katkıda bulunmaktadır. Limon suyu reflü, karın şişkinliği ve geğirme gibi hazımsızlık sorunlarını da gidermektedir. Kanser hastalarına bağırsak hareketlerini tetiklemesi ve çalışmasını sağlamak için ılık limonlu su önerilmektedir.

2- İdrar söktürücüdür:

Her sabah içeceğiniz limonlu su, idrar miktarını arttırmakta ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Limonlu su içildiğinde toksinler vücuttan daha hızlı atılır ve idrar yollarının daha sağlıklı çalışması sağlanmaktadır.

3- Bağışıklığı kuvvetlendirir:

C vitamini bakımından çok zengin olan limon, bağışıklığın kuvvetlendirilmesinde başı çekmektedir. Soğuk algınlığına karşı birebir olan limon, beyin ve sinir sistemi için gerekli olan potasyum bakımından da oldukça zengindir. İçeriğindeki askorbik asit antienflamatuar özellik taşıdığından, astım ve solunum problemlerine çok iyi gelmektedir. Vücudun demir emilimini arttırmaya yarayan limon, grip ve soğuk algınlığına karşı da koruyucudur.

4- pH’ı dengeler:

Asidik özellikte olmasına karşın, vücuda alındığında alkalin halini alır. Limonun içeriğinde zayıf etkide sitrik asit vardır ve vücutta rahatlıkla metabolize edilmektedir. Bunun sonucunda da limondaki mineraller vücudu alkalize etmeye katkıda bulunur. Vücudun pH dengesinin asidik olması durumunda hastalık oluşur. Her sabah ılık limonlu su içmek, vücudun asidik olmasının önüne geçmektedir.

5- Cildi temizler:

Limon suyundan el, yüz ve vücut temizliğinde de faydalanabilirsiniz. Limonda bulunan C vitamini ve antioksidanlar serbest radikallerle savaşmakta, cilt kırışıklıklarını ve siyah noktaları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ciltte sivilceye sebep olan bakterileri öldürdüğünden dolayı parlak ve bir o kadar da sağlıklı bir cilt sahibi olmanızı sağlar.

6- Enerji ve pozitiflik sağlar:

Besinlerden elde edilen enerji bu besinlerin atom ve moleküllerinden sağlanmaktadır. Negatif yüklü iyon oranı çok yüksek olan ender besinlerden biri olan limon, sindirim sistemine girdiğinde çok daha fazla enerji sağlamaktadır. Limon aynı zamanda kokusu nedeniyle ruh haline de iyi gelmektedir. Limon suyu içerek endişe ve depresyon etkilerini de azaltabilirsiniz.

7- İyileşmeyi hızlandırır:

İçeriğindeki askorbik asit hastalıklarda iyileşmeyi arttırmakta, bağ dokulara, kemiklere ve kıkırdaklara iyi gelmektedir. Askorbik asit C vitamidir. C vitamini sağlığı korumada önemli olduğu kadar, stres ve yaraların iyileşmesi için de çok önemlidir.

8- Nefes tazeleyicidir:

Limon ile birlikte nane ve yoğurt ağız kokusunu giderici özelliklere sahiptir. Limon suyu içtiğinizde hem ağız kokusunu giderebilir, ham de diş eti iltihaplarını ve diş ağrılarını giderir. Limonlu suyu içtikten sonra temiz su ile gargara yapıp ağzınızdaki kalıntıları da temizleyebilirsiniz.

9- Lenf sistemine su sağlar:

Limon suyu tükettiğiniz zaman, vücudun kaybetmiş olduğu sıvıları geri kazanabilir ve bağışıklığa yardımcı olursunuz. Vücudun susuz kalması yorgunluk, kabızlık, enerji azlığı, düşük ve yüksek tansiyon, uykusuzluk ve bağışıklığın zayıflaması gibi sorunlar çıkarır. Bunu önlemek için her sabah ılık limonlu su içmeyi ihmal etmeyin.

10- Kilo vermeye yardımcıdır:

Muhteşem bir arındırıcı ve iltihap söktürücü olan limon kilo vermeye de katkı sağlamaktadır. Limonda bulunan pektin lifi olur olmadık bir şeyler yemenizin önüne geçer.

One Response

  1. Gürbüz Köse 3 Mart 2016

Leave a Reply