İştah kesen yiyecekler nelerdir?


iştah kesen yiyecekler

İştah kesen yiyecekler diyetlerde destek olmak amaçlı kullanılabilir. Diyet yaparken sağlığımıza dikkat etmek ve dengeli beslenmek gereklidir. Dengeli beslenme ve egzersiz yapma sayesinde kilo verme kolaylaşır. Vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratların doğru kullanılması uzun süreli ve kalıcı kilo vermenizi sağlar. İşte, tok tutan yiyecekler;

İştah azaltan gıdalar


Elma en iyi işteh kesen meyvedir. Bunun nedeni içinde bulunan bol lif ve pektindir. Bu iki madde nedeniyle, elma öğünler arasında tüketildiğinde midenin kazınmasını engeller ve uzun süre tok tutar. Fakat, elmanın kabuğu ile tüketilmesi istenilir.

Salatalar


Çeşitli sebzeler ile hazırlanan salatalar, 250 kalori kadardır. Üstelik hem iştahı bastırır hem de vitamin, mineral açısından çok zengindir.

Yulaf ezmesi

Yavaş sindirim yapılan bir karbonhidrattır. Uzun süre tokluk hissi yaratır. Glisemik indeksi düşük olduğundan yenildiğinde uzun süre tok tutmaktadır.

Yeşil çay

Yeşil çay, acıkmaya neden olan hormonların salgı yapmasını baskılar ve tokluk sağlar.

Acı biber

Acı biberli yiyecekler, yemekte daha az yemenizi ve bol su içmenizi sağlar.

Protein

Protein tokluk hissi yaratır. Balık, tavuk, yumurta gibi protein kaynakları en iyi iştah kesen yiyeceklerdir.

Yağ

Yağ olmadan yaşama olamaz. Vücudumuz yağa ihtiyaç duyar fakat önemli olan yağın kaynağıdır. Fındık, ceviz, zeytin, ay çekirdeği yağları hem sağlıklı hem de tok tutan yağlardır.

İştah kesen diğer öneriler

3 ana öğünü 6 adet öğün şeklinde tüketmek sizi daha az acıktırtacak ve tok tutacaktır.

Uykuya dikkat etmek, daha sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır. Uyku, kalori almadan enerji veren tek şeydir. Bu nedenle düzenli olarak günde 7 saat kadar uyuyun. Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın.

Vücudun susuz kalması açlık hissi ile karıştırılır bu nedenle, günde 2 litre kadar su tüketilmelidir. Kendinizi aç hissettiğinizde hemen bir bardak su için, eğer susuz kaldıysanız açlık hissiniz kaybolacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor