Badem yağının sağlığa faydaları

Badem yağının sağlığa faydaları, Badem yağı neye iyi gelir?: Bademden elde edilen yağa badem yağı denilir. Badem ağacının tohumlarından elde edilen badem, bütün tüketilebilir ya da un ve süt haline getirilebilir. Yağ açısından çok zengin olan badem, insan sağlığı yönünden çok faydalı bir besindir. Saç ve cilt bakımında kullanıldığı gibi, acı badem yağı tıbbi olarak da kullanılmaktadır. İşte, badem yağının sağlığa faydaları;

Badem yağının çeşitleri;

Badem yağı kurutularak kullanılır. Rafine olan badem yağı yüksek ısıda işlem görür. Bu durumda yüksek ısı kullanıldığından, bademin içinde olan besleyici maddeler yok olur. Rafine badem yağı, rafine olmayana göre çok daha ucuzdur. Rafine olmayan badem yağı, yüksek ısı ve kimyasal kullanmadan sıkıştırmayla elde edilir. Bu nedenle de, rafine olmayan badem yağı çok daha faydalıdır.

Badem yağının beslenme değerleri;

1 çorba kaşığı badem yağında; 119 kalori, 13.5 gr. yağ, 1.1 gr. doymuş yağ, 9.4 gr. doymamış yağ, %26 E vitamini ve 35.9 mg. Fitosterol vardır.

Tekli doymamış yağ; %70

Çoklu doymamış yağ; %20

Doymuş yağ; %10 kadardır.

Doymamış yağlar en sağlıklı yağlardır. Çünkü kalp hastalıkları riskini düşürür ve obezite riskini yükseltmez. Tekli doymamış yağlar tansiyonun düşmesine yardımcıdır ve kilo vermeye destektir.

Badem yağının sağlığa faydaları nelerdir?

Kalp hastalıkları;

Badem yağı kalp hastalıklarından sizi korur. Kan şekerini sabitler, kan basıncının dengeye girmesini sağlayarak kolesterolün düşmesini sağlar. Kilo vermeye de yardım eder.

Antioksidan olması;

1 çorba kaşığı badem yağı, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %26’sını karşılamaktadır. E vitamini çok kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerden korur. Serbest radikaller, hücreleri yıkarak kansere neden olurlar. E vitaminin alınması, kansere ve bağışıklık sistemi hastalıklarından sizi korur. Üstelik, ciltte yaşlanma etkilerini yavaşlatarak daha genç gözükmenizi sağlayacaktır. E vitamini, ayrıca yaşın ilerlemesi ile oluşan hafıza sorunlarına da iyi gelir.

Kan şekerini dengeler;

Badem yağı, kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. İnsülin direncini ve uzun süreli kan şekeri kontrolü sağlayan HbA1c düzeyini düzenler. Sabah kahvaltıda badem yağı kullanırsanız, gün içinde kan şekeriniz dengede kalacaktır.

Kilo vermeye yardımcı olur;

Badem yağı içeren bir diyette çok daha kolay kilo verirsiniz. Tekli ve çoklu doymamış yağlar, kilo vermeye en fazla destek veren yağlardır. Bunlar da badem yağında bolca bulunur.

Badem yağının güzellikte kullanılması;

Cilt ve saç için faydaları saymakla bitmez. Ciltte, nem dengesini sağlayarak su kaybını engeller. Kuru ve hassas cilt yapısı varsa çok faydalıdır. Cildi güneş ışığının etkilerinden ve yaşlanmadan korur. Özellikle rafine edilmemiş olan badem yağı, E vitamini açısından çok zengindir.

Badem yağının kullanılması;

Rafine edilmemiş badem yağı, elma sirkesi ile salatalarda kullanılır ve yemeklere katılabilir. Badem yağı hafif tatlı bir yağdır. Yüksek sıcaklıkta kullanılması önerilmez. Pişirme sonrası kullanmak, bu nedenle çok daha faydalıdır.

Güzellikte kullanılacaksa; nemlendirici olarak saç ve ciltte kullanılabilir. Dirseklerde ve vücudun kuru olan bölgelerinde badem yağını masajla kullanabilirsiniz.

10 Maddede Badem Yağının Cilde Faydaları

Bademin En bilinen ve 10 Mucizevi Faydası

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/badem-yaginin-sagliga-faydalari-pembenar-detay-alternatiftip-2587719/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply