Sivilcelere iyi gelen yiyecekler nelerdir?

sivilceler

Sivilceye iyi gelen yiyecekler, hangi besinler sivilceye iyi gelir, işte detaylar. Sivilceler, ergenlik dönemi ile birlikte başlayan oluşumlardır. Cilt gözeneklerinin tıkanması ve bakteriyel olarak enfekte olması sonucu sivilceler ortaya çıkmaktadır. Cildin düzenli temizlenmesi, sağlıklı beslenmek ve bol su içmek oluşumunun önüne geçer. İşte, sivilcelere iyi gelen yiyecekler;

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler

Sivilceler, stres, uykusuzluk, testosteron hormonu artması, alkol, şeker, doymamış yağlarla beslenme, kafein alışkanlığı nedeni ile oluşur. Beslenmeye dikkat etmek, stresle başa çıkmak, kafeini azaltmak ve egzersiz yapmak sivilcelere iyi gelmektedir.

Meyveler ve sebzeler

Sivilce için en önemli vitaminlerden biri A vitaminidir.  A vitamini toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Havuç, ıspanak, lahana ve kavun iyi A vitamini kaynaklarıdır. C vitamini ise, cildin esnekliğinin sağlanması için gereklidir. Portakal, greyfurt, limon, çilek, domates ve tatlı patates iyi C vitamini kaynaklarıdır.

Tam tahıllı gıdalar

Tam tahıllar kan şekerini sabit ve dengede tutarlar. Bu nedenle, vücudun hormon dengesini korurlar. Hormonların dalgalanması sivilce yarattığından tam tahıllar çok önemlidir.  Esmer pirinç, yulaf, arpa en iyi örneklerdir.

Balık

Sağlıklı proteinler arasında kabul edilen balık aynı zamanda, çinko ve omega 3 yağ asitleri barındırır. Ton balığı, alabalık, somon gibi balıklar sivilce oluşumunun önüne geçmektedir.

Yağlar

Cildin fazla yağlanması sivilcelere zemin hazırlar. Oysa sağlıklı yağlarda cildi korur ve besler. Fındık, badem, keten tohumu ve zeytinyağı cilde dost yağlardır.

Sivilce oluşumunun önüne geçmek için yapılacaklar

Sivilce oluşmasının önüne geçmek için kan şekerinin dengede olması gerekmektedir. Bu nedenle glisemik endeksi düşük gıdalarla beslenmek gereklidir. Yenildikten sonra şekeri yükselten gıdalar, sivilcelerin çoğalmasına neden olurlar.

Öğün atlamamak ve kahvaltı yapmak kan şekeri dengesi için diğer önemli konulardır.Daha az ve sık yemek, kan şekerini sabit tutar ve daha az yemenizi sağlar.

Günde 2 litre kadar su içmek ve alkol almamak ciltte oluşan sivilceler için önemlidir.Kafeini azaltın ve bırakabiliyorsanız kullanmayın,

Haftada 3 gün kadar egzersiz yapın,İşlenmiş gıdalardan ve trans yağlardan uzak durun,Ellerinizi sürekli olarak sabun ile yıkayın, havlularınızı ve yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin,

Yüzünüzde olan sivilcelere müdahale etmeyin ve ellemeyin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply