Glikoz Şurubu ve Zararları

Glikoz şurubu ve zararları

Glikoz Şurubu ve Zararları: Glikoz şurubu diğer adıyla mısır şurubu hangi ürünlerde kullanılır, kullanım alanları ve yol açtığı hastalıklar nelerdir işte tüm detaylar. Etiketinde glikoz şurubu kullanıldığı belirtilen gıdaları satın almayın ve tüketmeyin. Glikoz şurubu insan sağlığına ciddi zarar veren bir katkı olup, obeziteden şeker hastalığına, hormon bozukluğundan hipertansiyona, kalp hastalıklarından böbrek yetmezliğine, bunamadan kansere kadar birçok hastalığa neden olmaktadır.

Glikoz şurubu Hangi gıdalarda kullanılmaktadır

Günümüzde glikoz şurubu bebek mamalarından bisküvilere ve pastalara kadar aklınıza gelen her tatlının üretiminde kullanılmaya devam etmektedir. Gıda üreticileri, ürün etiketlerinde içindekiler kısmına kullandıkları maddeleri en çoktan en aza doğru sıralarlar. Dondurmaların içeriklerinde de su ile başlar şeker ve glikoz şurubu diye devam eder. Glikoz şurubunun insanın boğazında yanma hissi yaratmasından dolayı da asit düzenleyici olarak sitrik asit kullanılmaktadır. İçeriğinde glikoz şurubu bulunmayan dondurma markası da maalesef bulunmamaktadır. Özellikle yaz aylarında çocuklarınızın günde birkaç kez dondurma yediklerini düşünürseniz, çok yüksek oranlarda glikoz şurubu aldıklarını söylememiz yanlış olmaz.

Glikoz şurubunun İnsan sağlığına zararları

Uzmanlar, glikoz şurubunun yeme dengesini bozduğunu, vücudun da sürekli olarak daha çok tatlı ve karbonhidratlı besinleri istediğini belirtmektedirler. Buna bağlı olarak insanın bağışıklık sistemi zayıflamakta, vücuttaki mineral dengesi bozulmakta, huysuzluk, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı yaşanmaktadır. Böbrekler hasar gördüğü gibi, bakır ve krom eksikliği yaşanmakta, vücuttaki kan damarları zayıflamakta, cilt kurumakta, saçlar beyazlamakta, hipoglisemiye yol açabildiği gibi MS hastalığı belirtilerini de arttırmaktadır. Glikoz şurubu ayrıca kalbin yağlanmasına, kabızlığa, gıda alerjilerine ve adrenalinin artmasına da yol açmaktadır.

Glikoz şurubu niçin kullanılmaktadır

Gıda üretimi yapan şirketler, glikoz şurubunu aşağıdaki şu nedenlerden dolayı kullanmaktadırlar;

  • Ürünün raf ömrünü uzatması,
  • Şekere nazaran daha az maliyetli olması,
  • Üründe çok daha iyi bir görüntü sağlaması,
  • Ürünün kıvamını arttırması,
  • Çok kolay bir şekilde tedarik edilebilmesi.

Şirketlerin şeker pancarından elde edilen gerçek şeker yerine glikoz şurubu kullanmaları kendilerine bu tür avantajlar sağlarken, tüketicilerin bu tür yüksek miktarda fruktoz ve glikoz şurubu içeren gıdalardan uzak durmaları önerilmektedir.

Glikoz şurubuna karşı mücadele çalışmaları

ABD’nin New York şehri belediye başkanlığı, 453 gramı geçen şekerli gazlı içeceklerin şehir içinde satılmasına yasak getirmiştir. Bunun amacı olarak yüksek miktarda mısır şurubu yani glikoz şurubu içeren içeceklerin tüketimi azaltılarak şişmanlığın ve obezitenin önüne geçebilmek.

ABD’de bu günlerde Meksika’da üretilen ve içeriğinde glikoz şurubu yerine şeker kamışı şekeri kullanılan kola gibi gazlı içeceklere yönelmişlerdir. Ülkemizde satışı yapılan hemen hemen tüm meyve suları ve limonatalarda da mısır şurubu kullanılmaktadır.

Mısır şurubunun zararları bilimsel olarak kanıtlandı

Mısır şurubu tehlikesi büyüyor

Mısır şurubu tehlikesini uzmanından dinleyelim

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply