Süt içmenin 6 önemli faydası


süt içmenin faydası

Sütün az bilinen 6 önemli faydası: Doğduğumuz andan itibaren süt içeriz. Doğum ile birlikte anne sütü daha sonraları inek, keçi gibi hayvanların sütünü tüketiyoruz. Hatta sütten peynir, yoğurt yapıyoruz. Süt sayesinde kemiklerimiz, dişlerimiz, cildimiz hatta saçlarımız kuvvetleniyor. Faydaları saymakla bitmeyen süt, çocukların yetişkinlerin hayatında çok önemlidir. İşte, süt içmenin 6 faydası;

Süt kemikleri kuvvetlendirir


Süt, kemiklerin sağlıklı olması, gelişmesi için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum, proteini sağlamaktadır. İşte, bu nedenle anne karnından itibaren, annelerin beslenmesinde daha sonra çocukluk ve gençlik hatta yetişkinlik çağında tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek enfeksiyonlardan korur


Süt sayesinde bağışıklık sistemimiz kuvvetlenir ve enfeksiyonlara karşı çok daha güçlü olur. Büyüme ve gelişimi desteklediğinden hücre ve doku oluşumu, beynin gelişimi için de faydalıdır.

Dişleri film tabakası gibi sararak zarar görmesini engelliyor

Süt içeriğinde bulunan kazein proteini, diş minesinin etrafını film gibi sarar. Bu nedenle asitli içecekler tüketilirken dişleri korur. Böylece, diş minesinden kalsiyum ve fosfat kaybı engellenmiş olur.

Süt kan basıncını düzenler

Günde 3 porsiyon süt ve süt ürünü kullananlarda yüksek kan basıncı dengeye girer.

Karın bölgesinde olan yağlanmanın önüne geçilir

Süt ve süt ürünleri yani içerdikleri kalsiyum nedeni ile karın bölgesinden alınan yağları yakmaya yardımcıdır. Yapılan araştırmalarda diyetlerinde süt ve süt ürünü olanların verdikleri kilolar ağırlıklı olarak karın bölgesinde olan yağlardandır.

Diyabeti kontrol altında tutar

Tip 2 diyabeti engellemek için çocukluk çağından itibaren yediklerimize dikkat etmeliyiz. Yapılan araştırmalarda çocukluk çağından itibaren süt ve süt ürünlerini yiyen çocuklarda ilerleyen yaşlarda diyabet görülmemektedir.

Günlük ne kadar süt içilmelidir?

Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi sütün de fazlası vücudumuz için zararlıdır. Bu nedenle, günlük yarım litreden fazla süt içilmemelidir. Yarım litre üzerinde olan süt, demir eksikliği ile birlikte kansızlık yaratabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor