10 Maddede Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem yağı, organik tedavi yöntemleri ve doğal ilaçların artan  popülerliği ile yeniden gündeme gelmiştir. Badem yağı cilt için çok faydalıdır; ancak tırnaklar, saçlar, kaş ve kirpikler için de kanıtlanmış pek çok faydası vardır. İşte, badem yağının cilde faydaları;

Badem yağı, bademin kendisinin sıcak ya da soğuk sıkım tekniğiyle sıkılmasından elde edilmektedir. Badem yağının tatlı ve acı badem yağı olmak üzere iki çeşidi vardır. Acı badem yağına, acılığı veren madde bir siyanür bileşiğidir. Dolayısıyla toksik bir maddedir. Badem yağından mutlaka ayrıştırılması gerekir.

Badem Yağının Kozmetikte Kullanımı:


Badem yağı, içeriğindeki yüksek E vitamini ve antioksidanlar sebebiyle, kozmetik endüstrisi tarafından sıklıkla tercih edilir. Pek çok kozmetik ürünün içeriğinde badem yağı ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle de bebek cildi için üretilen ürünlerde temel bileşen olarak kullanılmaktadır.

Cilt İçin Badem Yağı:


Herkes cildinin sağlıkla ışıldamasını ve pürüzsüz olmasını ister. Badem yağı cildiniz için hem ekonomik, hem de etkili bir yardımcı. Gelin birlikte badem yağının cilt için sağladığı faydalara göz atalım:

1- Akneleri Azaltır ve Oluşumunu Engeller:


Akne, özellikle de ergenlik dönemindeki gençler için psikolojik bir problem haline gelebilir. Düzenli bir şekilde badem yağı kullanımı, iltihaplanmayı azaltacağı ve cildi temizleyeceği için, akne oluşumunu azaltır ve yeni aknelerin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Ayrıca şişliği ve kızarıklığı gidermeye de yardımcıdır.

2- İzleri Giderir:


Badem yağı, yeni hücre oluşumunu tetikleyen bir bileşiğe sahiptir. Bu sebeple sivilce izleri, ameliyat izleri, yara izleri, kesikler ve yanık izleri gibi deforme olmuş cilt dokularını yeniler.

3- Cildi Nemlendirir:


Badem yağı cildin yağlı bir görüntüye sahip olmadan nemlenmesini sağlar. Bu sebeple cilt ışıl ışıl ve sağlıklı görünür. İçeriğindeki A, B ve E vitaminleri, pek çok cilt kozmetiğinin içinde ortak olarak bulunan vitaminlerdir. Bu vitaminler sayesinde, cildin rengini eşitler ve doğal parlaklığına kavuşturur. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz ve kışın kullandığınız nemlendiriciler size yeterli gelmiyorsa, badem yağını mutlaka deneyin. Badem yağını yüzünüze nemlendirici olarak uygulayacaksanız çok az miktarda kullanın.

4- Göz Altı Morluklarını Giderir:


Badem yağı cildi yumuşatma ve rengini dengeleme, ayrıca yeni hücre oluşumunu destekleme özellikleri ile, göz altı ve göz kapağı çevresindeki morluklar için de ideal bir çözümdür. Geceleri uyumadan önce göz altı ve göz çevrenize uygulayacağınız badem yağı sayesinde, bir kaç hafta içinde göz altı morluklarından

5- Bronzlaşmayı Önler:


Badem yağının doğal bir güneş koruyucusu olduğunu biliyor muydunuz? Badem yağı doğal olarak SPF 5’tir.

6- Kırışıklıkları Giderir:


İçeriğindeki antioksidanlar ve E vitamini sayesinde, özellikle derinin ince ve hassas olduğu, göz çevresi ve dudak çevresi gibi bölgelerde oluşan kırışıklıkları giderir. Bir kaç hafta boyunca geceleri uyumadan önce uygulayacağınız badem yağı ile, göz ve dudak çevrenizdeki kırışıklıklarda azalmalar olduğunu farkedeceksiniz.

7- Sedef ve Egzamaya Karşı Etkilidir:


Cildi hem nemli tutması, hem de yenileyip beslemesi sebebiyle, sedef ve egzama hastaları badem yağında ciddi şifalar bulurlar. Kuruyup pul pul olan deri, yeni sedef yaraları açılması için oldukça müsait bir ortam yaratır. Badem yağı ile nemlendirilen ciltte yeni yaraların oluşumu azalır. Ayrıca badem yağı, bu hastalıkların sebep olduğu kaşıntıyı da giderir.

8- Çatlak Görünümünü Azaltır:


Yapılan araştırmalar, özellikle kırmızı renkte, yeni oluşmuş çatlakların, badem yağı ile etkili bir biçimde geçirilebildiğini göstermektedir. Hamilelik ya da hızlı kilo alma-verme sebebi ile oluşan bu çatlaklardan, o bölgeye düzenli olarak badem yağı uygulayarak kurtulabilirsiniz.

9- Makyaj Temizler:


Badem yağı oldukça ideal bir makyaj temizleme ürünüdür. Aynı ölçülerde badem yağı ve organik gül suyunu karıştırarak kendi doğal makyaj temizleme solüsyonunuzu yapabilirsiniz. Üstelik kirpikleriniz ve kaşlarınız, bu solüsyon sayesinde her zamankinden güzel görünecek.

10- Çatlayan Dudakları Tedavi Eder:


Kışın en sık karşılaştığımız problem çatlayan dudaklardır. Evden çıkmadan önce dudaklarınıza uygulayacağınız bir damla badem yağı ile, dudak çatlaklarından sonsuza dek kurtulabilirsiniz. Üstelik badem yağını rujunuzun altına uygulayarak, rujunuzun daha parlak görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply