Kırmızı Nar Neye İyi Gelir, Kırmızı Narın Faydaları

Kırmızı Neye İyi Gelir, Kırmızı ın Faydaları: Dışından baktığınızda oldukça mütevazi, ama içini açtığınızda, adeta çok değerli yakut tanelerini saklayan bir kutu olan nar, aslında faydaları hakkında az çok fikir sahibi olduğumuz bir meyve. Ancak narın bilinen faydalarının yanı sıra, bilinmeyen pek çok faydası da var.

Kırmızı meyve türlerinden olan nar, taneleri, çekirdekleri, suyu ve kabuğuyla ayrı ayrı değerlendirebileceğimiz bir mucize. Şimdi, kabuğundan çekirdeğine kadar narın faydalarına daha yakından bakalım.

Kırmızı Narın Faydaları:

Nar yüklü miktarda C vitamini, demir, potasyum B1 ve B2 vitaminleri içerir. Çok ciddi bir lif ve posa kaynağıdır. Antioksidan olması sebebiyle, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Kolesterol ve şekeri dengeler; kalp sağlığının korunmasına katkı sağlar. Nar ayrıca muhteşem bir enerji kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde yorgunluğu giderir ve zihni açar.

Nar Kabuğunun Faydaları:

Nar kabuğu cildi yumuşatır ve güzelleştirir. Vücudu enfeksiyonlardan korur. Nar kabuğu, nar tanesinden çok daha zengin bileşenlere sahiptir. Çok güçlü bir antioksidandır; özellikle meme, prostat, yemek borusu, barsak ve cilt kanserine karşı koruma sağlar. Kalp ve damar sağlığının koruyucusudur. Beta hücrelerini artırması sebebiyle, şeker hastalarının mutlaka tüketmesi gereken bir besindir.

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Nar kabuğu, genellikle çayı yapılarak tüketilir. Bunun için nar kabukları öncelikle gölgelik bir yerde; ya da 40-50 derece sıcaklıkta kurutulur. Kurutulan nar kabukları öğütülür. Bir fincan sıcak suda 1 tatlı kaşığı nar kabuğu 4-5 dk. demlenerek elde edilen çay, her gün tüketilebilir. Öğütülen nar kabukları, salata soslarına ve yemeklerin üzerine de serpilebilir. Nar kabuğu çayı, fazla tüketildiğinde tansiyon düşüklüğüne yol açmaktadır. Bu sebeple dikkatli tüketilmelidir.

Nar Suyunun Faydaları:

Nar suyunun en yaygın bilinen faydası, tümör oluşumunu engellemesidir. İdrar söktürücü olması sebebiyle, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Adet söktürücüdür. Rahim duvarını kalınlaştırmaya yardımcıdır, hamilelik döneminde tüketildiğinde, erken doğum riskini ortadan kaldırır.

Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcıdır. Kötü kolesterolü ve dişlerde plak oluşumunu önler. Saç ve cilt sağlığı üzerinde önemli etkileri vardır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kalp sağlığını korur. Bazı kanser türlerinin ilerlemesini %85 oranında durdurur ve kansere yakalanma riskini azaltır. Şeker hastalığına iyi gelir. Depresyon ve stresi azaltır.

Nar Çekirdeğinin Faydaları:

Nar çekirdeği, çok güçlü bir antioksidandır. Vücudu özellikle kanser ve kalp hastalıklarına karşı korur; hücre hasarını önler ve yaşlanmayı geciktirir. Antiviraldir. Kolesterolün dengelenmesini sağlar.  Damar sağlığının koruyucusudur. Hipertansiyonu dengeler. Stres ve uykusuzluğu gidermeye yardımcıdır. Menapoz döneminin rahat geçmesini sağlar.

Nar Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

Narı taneleri ile yiyerek, zaten narın çekirdeğini tüketmekteyiz. Narın suyunu sıktığımızda da geriye posa ve çekirdek kalmaktadır. Bu posa ve çekirdekler atılmamalı, düşük ısılarda fırına verilerek kurutulmalıdır. Kurutulan çekirdekler öğütücüden geçirilmeli ve toz haline getirilmelidir. Her gün 1 tatlı kaşığı olmak üzere yemeklere, yoğurda ya da bala karıştırılarak tüketilmelidir.

Bu yazı, bilgininanahtari.net/kirmizi-mucize-narin-faydalari/1-kirmizi-nar/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply