Kivinin faydaları ve besin değeri nedir

kivi

C vitamini açısından en zengin meyvelerden olan , ülkemizde yetiştirilmeye başlandı. Aslında Asya ve Avustralya’da yetişen bu meyve, lezzeti ve sağlıklı olması kaynaklı olarak çok fazla tercih edilmektedir. Tam bir antioksidan olan kivi, içerisinde lif, kalsiyum, magnezyum, A vitamini, B6 vitamini, demir, kalsiyum ve E vitamini de içermektedir.

Kivinin besin değeri

Orta boy bir kivi, yaklaşık 44 kalori kadardır. İçinde yaklaşık 2.6 gr. kadar lif ve günlük C vitaminin %120’si vardır. Kivide ayrıca, potasyum, magnezyum, A vitamini, B6 vitamini, demir, kalsiyum, niasin, E vitamini, riboflavin vardır.

Kivinin faydaları

Kalp sağlığı

Kivi içerisinde bulunan lif, kolesterolü düşürür ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. İçerisinde bulunan C vitamini çok güçlü bir antioksidan olduğundan ciddi hastalıklara neden olan damarlarda tıkanma yapabilen serbest radikallere karşı koruyucudur. Ayrıca C vitamini, tansiyonu düşürür. Bu durumda yüksek tansiyon ve kalp krizi riski düşer. Kan damarlarını genişleterek , kalp hastalıklarına karşı koruma yapar.

Kanseri önlemek

Serbest radikallerin yarattığı oksidatif stres akciğer, kolon ve mide kanserine neden olur. Kivi içinde bulunan C, E ve lutein, zeaksantin gibi antioksidanlarda serbest radikallere karşı koruma sağlar.

Kemik ve eklem sağlığı

Serbest radikaller, tüm hücre yapılarını tahrip ederler. Özellikle kemik dokusuna ve bağ dokularına ciddi hasarlar verebilirler. C vitamini kuvvetli bir antioksidandır. Eklem iltihabı ve osteoartirite karşı çok faydalıdır. Ayrıca kivi içinde bulunan potasyum, kemikleri kuvvetlendirir.

Sindirim

Kivinin bol lif içerdiğini biliyoruz. Mideye giren yiyecekler bu lif sayesinde hızla bağırsağa ilerler. Bu durumda sağlıklı sindirim oluşur.

Kan şekeri düzeni

Kivi içerisinde bulunan lif,  kan şekerinin emilimini düzenler. Kan şekerinde olan dalgalanmaya hızlı yükselme ve düşmeye engel olur.

Akciğerler

Kivi içerisinde çok fazla C vitamini barındırdığından nefes darlığı, öksürük ve astım gibi akciğer hastalıklarında çok faydalıdır. Yapılan araştırmalarda, kivi tüketen çocuklarda nefes darlığı, burun akıntısı, kronik öksürük daha az rastlanan bir durumdur. Çünkü, kivide portakaldan daha fazla C vitamini vardır.

Omega 3

Kivi çekirdekleri, omega3 ve ALA barındırır. Bu yağ asitleri, vücutta üretilmez. Kalp, beyi,n fonksiyonu, yaşlanma ve metabolik sağlık için gerekli olan omega 3 yağ asitleri kividen alınabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply