Eklem ağrısı nasıl geçer: Lahana Kürü

Eklem ağrısı nasıl geçer: Lahana Kürü: Vücudumuz tüm hareketlerini yaparken eklemlerinden güç almaktadır. Eklemler bu nedenle çok önemlidir. Eklem ağrıları, özellikle yaşlılarda sık karşılaşılan bir sorundur. Fakat kilo sorunu olanlarda, kaza geçirenlerde ve çeşitli sporlarla uğraşanlarda da eklem ağrıları oluşabilir. Eklem ağrıları hayatı kısıtlar ve bu nedenle kesinlikle tedavi edilmelidir. İşte, eklem ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Eklem ağrısı olası nedenleri:

Kireçlenme; Orta yaşta olan insanlarda daha sık görülür. Eklemler arasında bulunan kıkırdak dokunun zamanla aşınması ve yıpranması kaynaklı oluşur. Ağrı, sertlik ve hareket kaybı vardır. Yaşlılar, obezler ve sakatlık geçirenlerde de görülebilir.

Bursit; Tendonları koruyan sıvı dolu küçük kesenin iltihaplanmasına verilen isimdir. Eklemlerde şiddetli ağrı ve sertleşme belirtileri vardır. Aşırı kilolu olmak ve eklemlere fazla yüklenme kaynaklı oluşabilir.

Tendinit; Kasları kemiklere bağlayan tendonlarda olan iltihaplardır. Bu durumda tendonlar esnekliğini kaybeder ve eklem ağrıları oluşur. Sıklıkla omuz, bilek ve dirseklerde meydana gelir.

Eklemleri çok kullanma; Antreman yapmadan fazla spor yapmak, eklemlere ağır gelen sporlarla uğraşmak (tenis ve bisiklet sürme gibi…) kaynaklı oluşan eklem ağrıları vardır. Bir egzersiz programına girmeden eklemlere hızlıca yüklenilmemelidir.

İltihaplı eklem romatizması; Bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Eller, ayaklar, omuzlar, diz ve kalçaları etkiler. Şiddetli eklem ağrıları, hareket kabiliyetinde azalma ve şekil bozukluğu yaratmaktadır.

Yaralanmalar; Kırık, çıkık ve burkulmalar şiddetli eklem ağrısına neden olur.

Enfeksiyon ve bağışıklık sistemi hastalıkları; Su çiçeği, kabakulak ve grip eklem ağrısı yapabilir. Lyme hastalığı, romatizma, hepatit ve lupus da eklem ağrısı yapabilmektedir.  Ayrıca gut hastalığı, eklemlerde şişme yaptığından ağrılara neden olur.

Eklem ağrısını gidermek için lahana:

Lahana kuvvetli bir antioksidandır. C ve K vitamini açısından zengindir. İçeriğinde olan aminoasitler nedeni ile ödem ve eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir.

Eklem ağrıları için lahana kürü malzemeler;

Lahana, alüminyum folyo, merdane, gazlı bez ve fırın.

Lahana yaprakları yıkanıp kurutulur. Merdane ile yapraklar düz hale getirilir. Lahana yaprakları alüminyum folyoya sarılır ve fırında ısıtılır. Fırından çıkan ve ılık olan yapraklar, eklem ağrısının olduğu bölgeye gazlı bezle sarılır. 1 saat boyunca ödemli ve ağrıyan bölgede bekleyen yapraklar, daha sonra kaldırılır ve ılık su ile bölge temizlenir, geçmiş olsun.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply