Gebelik testi (hamilelik testi)

gebelik testi

Gebelik testi ve ya hamilelik testi: Hamile kaldığını düşünen ve ya hisseden anne adayının ilk yapacağı şey hamilelik testi yapmaktır, peki bu işlem nasıl yapılır işte ayrıntılarıyla hamilelik testi nasıl yapılır ve doğruluk oranları. Erkek sperminin, kadının yumurta hücresini döllemesiyle başlayan sürece gebelik denmektedir. Gebeliğin sekizinci haftasına kadar olan dönemde bebeğe embriyo, sekizinci haftadan sonra doğuma kadar olan süreçteki bebeğe de fetüs adı verilmektedir.

Gebelik testleri, HCG denen gebelik hormonunun embriyonun rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren embriyoyu saran hücreler tarafından salgılandığının belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde Beta HCG artış göstermekte, belli bir seviyeyi aştığında da idrarda çıkmaktadır. Bu durum, gebelik testinin idrarda pozitif olmasını sağlar.

Kan yoluyla yapılan gebelik testi Beta HCG’nin kandaki oranını belirlemektedir. Dolayısıyla kan testi, gebeliğin olup olmadığını henüz adet gecikmesi yaşanmadan da belirleyebilmektedir. Kan testi idrar testine göre çok daha güvenilir bir testtir. Kan testinde bakılan Beta HCG hormonu, idrar testinin belirleyemediği hamileliklerin belirlenmesinin yanı sıra dış gebelik, mol gebeliği ve düşük durumlarının tanısında ve takibinde de önemlidir.

İdrar testi ile gebelik sonucu ne kadar sonra alınabilir?

Cinsel ilişkiden hemen sonra idrarda gebelik testi yapılması netice vermekten uzaktır. Doğru bir netice alınabilmesi açısından, adet gecikmesinin beklenmesi ve bu dönemde test yapılması lazımdır. Çünkü, idrarda gebelik testi ancak hamileliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun kandan idrara geçmesi ve burada tespit edilmesi prensibine dayanmaktadır. Bundan dolayı idrarda gebelik testi adet gecikmesinde yapılırsa doğru sonuç vermektedir. İlk testte pozitif sonuç alınmazsa bir hafta sonra doğrulamak amacıyla yeniden test yapılmalıdır.

Ultrason ile gebelik tanısı konulması:

Anne adayında adet gecikmesi 1 haftayı bulduysa vajinal ultrason ile hamilelik kesesi görülebilmektedir. Karından bakılacaksa adetin en az iki hafta gecikmiş olması gerekir. Kanda gebelik testi değeri 1500’e yaklaşmışsa hamilelik kesesi transvajinal ultrasonla görülebilmektedir. 2000-3000 aralığında ise karından ultrason ile hamilelik kesesini görmek mümkün olabilmektedir. Bu değerlerden daha önce bu hamilelik kesesinin görülebilmesi mümkün değildir.

Gebelik testi pozitif ise, kişide hamileliğin varlığını işaret etmektedir. Fakat her hamilelik normal olarak seyretmiştir denemez ki, rahmin içinde veya dışında da gebelik söz konusu olabilir. Hamilelik rahmin içinde mi dışında mı olduğu ancak ultrason kontrolü ile belirlenebilmektedir. İdrarda gebelik testi ve kanda gebelik testi ile bu durum belirlenememektedir.

Gebelik haftası hesaplama


 

Evde yapılan gebelik testi güvenilir midir?

Gebelik belirtileri nelerdir?

Hamilelikte vücutta olan değişimler

Leave a Reply