Evde yapılan gebelik testi güvenilir midir?

evde-yapilan-gebelik-testi-guvenilir-midir

Evde yapılan gebelik testi güvenilir midir: Bugün dünyada pek çok kadın evde gebelik testi yapmaktadır. HPT ismi verilen bu testler, adet gecikmesi sonrası yani cinsel birleşmenin yaklaşık 15 gün sonrasında yapılmalıdır. Bu testler her zaman doğru bilgi veremeyebilir fakat çoğunlukla doğru sonuçlar verir. İşte, evde yapılan gebelik testleri;

Gebelik testleri gebeliği nasıl anlar?

Hamileliğin başlaması ile kadın vücudunda HCG ismi verilen bir hormon yükselmeye başlar. Bu hormon sadece gebelikte yükselmeye başlar, salgısı yumurtanın rahme yerleşmesi iledir. Yumurtlamanın 6-10 gün sonrası ortaya çıkar. Döllenmenin başlamasından 10 gün sonra kanda ortaya çıkmaktadır.

HPT hassasiyeti, idrarda rastlanan en az HCG hormonudur. Piyasada satılan gebelik testlerinde bu hassasiyet yaklaşık 20-50 mlU/ml’dir. Bu değerin altında HCG varsa test sonuç vermez. Fakat, kan testi yapıldığında ortaya çıkar.

Gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik testlerinin çalışma şekli aynı olsa da bazen uygulamaları farklı olabilir. Bu nedenle, gebelik testi uygulanmadan önce mutlaka prospektüsü okunmalıdır. Test için, idrar yaparken bir miktar idrar akıtılıp sonra idrar örneği alınmalıdır. Testi akan idrara uzatıp, bir miktar idrar alınır.

Gebelik testi en erken ne zaman sonuç verir?

Gebelik testinin sonuç vermesi, yumurtanın rahme yerleşmesi gerekir. En erken yumurtlamadan sonraki, 8-10 gün içinde sonuçlar alınır. Fakat, bazen yumurtlamanın geç olması ya da embriyonun tam rahme oturmaması sonucun alınmasını önler. Bu dönemde idrar testi negatif çıkar. Bu durum kesin olarak hamile olmadığınızı göstermez. Bu durumda hamile olabilirsiniz. Fakat, uzmanlar testin yapılmadan önce adetin gecikmesini beklemek gerektiğini savunur. Adet gecikmesi olur olmaz yapılan testlerde başarı yaklaşık %90 civarındadır.

Test nasıl okunur?

İdrar testlerinin üzerinde 3 tane pencere vardır. Bunlardan birine idrar damlatılır diğerlerine bakılarak da test okunur. Pozitif sonuç alındığında bir çizgi, iki çizgi veya artı işareti oluşur. Çizgilerin açık ya da koyu olması sonucu değiştirmez. Gebelik testi okunurken, kullanma prospektüsünde olan zaman kadar beklenir. Bazı durumlarda test negatif çıkar fakat bir süre sonra hafif bir çizgi oluşabilir. bu durumda testi 2-3 gün sonra tekrar yapmakta fayda vardır.

Test neden hatalı sonuç verir?

Testin hatalı sonuç vermesinin başlıca nedeni, düşük HCG hormonunu saptayamamasıdır. Test erken yapılmıştır. Testin bozuk olması sadece son kullanma tarihinin geçmesi ile kendini belli eder. Gerçek hatalı pozitif sonuç çok ender görülür. Bazen idrarda bulunan farklı bir hormon nedeni ya da kimyasal gebeliklerde ortaya çıkabilir.

Leave a Reply