Hamilelikte kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi

hamilelikte çarpıntı

Hamilelikte kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi: Kalp çarpıntısı, göğüs kafesinde kalbin ritminin artması ve düzensizliğidir, pek çok insan, kalp çarpıntısı yanında nefes darlığı da çekebilir ve bu durumda panik ve telaş hissedilir. Özellikle hamilelikte çok sık rastlanan bu durum, bazen normal kabul edilir. Pek çok hamile kadın kalp çarpıntısı yaşamaktadır. İşte, hamilelikte kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi;

Hamilelikte kalp çarpıntısı nedenleri

Hamilelikte kalp çarpıntısı sık yaşanılan bir durumdur. Egzersiz yaparken, stres yaşandığında, heyecanlı ve kaygılı olduğunuz zamanlarda kalp çarpıntısı yanında nefes darlığı oluşabilir. Bu durumda sakinleşmek ve rahatlamak gerekmektedir.

Artan kan miktarı

Hamile kadınlarda, kan miktarı artar. Yaklaşık hamile olmayan bir kadına göre kalp %50 artmıştır. Bu sayede hem bebek hem de anne için atan kalp, çok daha fazla çalışmaya başlar. Bu durumda kalp çarpıntısı ve nefes darlığı olması gayet normaldir.

Progesteron hormonu, duygusal ve fiziksel değişimlerden sorumludur ve hamilelikte artmaktadır. Progesteronun artmasının nedeni, kanın vücut tarafından tam sirküle edilmesidir. Fakat, kalp atımı hızlandığından, dengesizliklerde oluşur.

Kafein

Kafeinin fazlası kalp çarpıntısına neden olur. Çikolata, kahve, kek, soda gibi ürünlerde bol bulunan kafein gerekirse hiç kullanılmamalıdır.

Duygusal durumlar

Pek çok kişi duygusal olarak heyecanlandığında, mutsuz olduğunda ya da korktuğunda kalp çarpıntısı yaşar. Hamilelikte bu tip duygusal durumlar çarpıntının artmasına neden olacağından stresli ortamlardan uzak durmak ve sakinleşmek gerekir. Yoga, meditasyon yapmak bu durumu engelleyebilir.

Hamilelikte oluşan kalp çarpıntısı ne zaman tehlikelidir?

Bazen hipertiroidi kalp çarpıntısı ile kendini belli eder. Kalp çarpıntısı hamilelikte zaten yüksektir fakat bazı hamilelerde hipertiroidi olmuş olabilir. Düzensiz kalp atımı yanında, baş dönmesi, nefes darlığı yaşıyorsanız üstüne de hamileyseniz hemen doktora gidilmelidir. Bazen de kalp atımında olan düzensizlik, kalpte bazı sorunların olduğunu gösterir. Bu durumda kalp ile ilgili çeşitli testler yapılmalıdır. Kalp çarpıntısı yanında, bulantı, terleme, bayılma ve göğüs ağrısı varsa acil tıbbı müdahale edilmelidir.

Hamilelikte kalp çarpıntısı nasıl geçer?

Hamilelikte olağanüstü durumlar hariç, kalp çarpıntısı için bir ilaç ya da tedavi uygulanmaz. Bu durumda doktorlar, rahatlama egzersizleri, yoga ile stresin azaltılmasını, kafeinli ve nikotinli, alkollü içeceklerin bırakılması, uyarıcı etkisi olmayan ilaçlar kullanılmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply