Gebelik belirtileri nelerdir?

gebelik belirtileri

Gebelik (Hamilelik) belirtileri nelerdir, hamile olduğumu nasıl anlarım?  Gebelik, erkek sperm hücresi ile kadın yumurta hücresinin döllenmesi ile başlayan 9 ay 10 gün süren sürece verilen isimdir. İlk 8 hafta boyunca embriyo, 8 hafta sonrası fetus olarak adlanan bebeğiniz artık sizinle birliktedir. Gebelik, başlangıcından itibaren çeşitli belirtiler yaratır. İşte, gebelik belirtileri ;

Gebelik (Hamilelik) belirtileri nelerdir?

Gebeliğin en belirgin belirtisi adet gecikmesidir. Adet gecikmesi bazen çeşitli nedenler (stres, ilaç kullanımı vs.) oluşabilir fakat başlıca gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Adette gecikme olduğunda doğum kontrol hapı ve spiral bile kullanılsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

  • Bulantı ve kusma,
  • Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet,( en ufak hareket ile birlikte oluşan ağrılar ve göğsün olduğundan daha ağırlaşması meme dokusunda olan süt bezlerinin genişlemesi ve hormonlarda olan artıştır.)
  • Yemek kokusu, parfüm gibi kokular vs. tahammülsüzlük,
  • Halsizlik, uyku hali, yorgunluk,

Sık idrar yapma, kasıklarda ağrı diğer hamilelik belirtisi olarak sayılabilir. (Hamile kalınması ile birlikte rahim kendisini bebeğe yer açmak için yavaş yavaş büyütmeye başlar. Böylece, rahim genişledikçe kasıklarda ağrılar oluşur. Bu gayet doğal bir durumdur. Hamilelerin sık idrar yapmasının başlıca nedeni rahmin büyüyerek, idrar torbasına yaptığı basıdır. )

Yumurta ve spermin döllenmesi ile birlikte kadın vücudunda gebelik hormonu denilen HCG hormonu salgısı başlar. HCG hormonu sayesinde gebelik tanısı koyulmaktadır. Bu durumda yapılan gebelik testlerinde hamilelik tanısı HCG ile koyulur. Fakat, gebelik testi ile elde edilen sonuç pozitif olsa da, bu gebelik anlamına gelmemelidir. Bu nedenle, ultrason ve kan testi mutlaka yapılarak hamilelik tanısı tam koyulmalıdır. Son adet gecikmesinden 5-6 hafta sonra ultrasonda bebek gözükür. Kan tahlilindeyse HCG hormonu, 1.200-1.500 oranında olmalıdır. Kanda ve ultrasonda bakılmayan gebelikler, düşük, dış gebelik, mol gebelik teşhisi yaşayabilirler.

Leave a Reply