Hamilelikte üşüme nedenleri ve tedavisi

Hamilelikte üşüme nedenleri, hamileyken üşümek normal mi?  tedavisi var mı?: Hamilelikte üşüme sorunu, genellikle hamileliğin ilk haftalarında hormon değişikliği nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun dışında, bulantı yüzünden gıda yetmezliği de hamilelikte üşümeye yol açabilmektedir. Bu nedenle, yeterli beslenmeye ve özellikle doktor kontrolünde demir takviyeleri almaya dikkat edilmelidir. Yazımızda, hamilelikte üşüme nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Hamilelikte üşüme nedenleri nelerdir?

* Bazal vücut ısısının yükselmesi; Sabahları hiçbir fiziksel aktivite yapmadan evvel ölçümü yapılan vücut sıcaklığına bazal vücut ısısı denmektedir. Bazal vücut ısısı, hamilelikteki progesteron hormonu artışından dolayı bir miktar yükselebilmektedir. Bundan dolayı, vücudun önceden alışkın olduğu oda sıcaklığı ve vücut ısısı arasında meydana gelebilecek farklılık nedeniyle hamilelikte üşüme söz konusu olabilmektedir. Ancak, bu durumun hamileliğin 16. haftasından itibaren azalması ve ortadan kalması beklenmektedir.

* Bulantı; Vücut, üşümeyi engellemek amacıyla tüketilen gıdalardan enerji almaktadır. Hamilelikte ilk dönemlerde yaşanan yoğun mide bulantısı sorunları, yeterli beslenme alışkanlığı ile giderilebilmektedir. Böyle bir durumda, hamilelikte üşüme olabileceği gibi kilo kayıpları da söz konusudur.

* Demir eksikliği; Hamilelikte demir eksikliği nedeniyle yaşanan kansızlık en sık görülen sorunlardan biridir. Böyle bir durumda, bebeğin dolaşım sisteminin yarattığı yük ile beraber, vücudun gereksinim hissettiği oksijeni taşıma konusunda annenin kanında yer alan alyuvarlar yeterli gelmezse hamilelikte üşüme yaşanabilmektedir.

* Diğer bazı hastalıklar; Nezle ve grip gibi bazı bulaşıcı hastalıklar ve hipotiroidi şeklindeki hormonal problemler, gebe olmayanlarda ve hamilelerde üşümeye neden olabilmektedir. Kişide burun akması, yüksek ateş, baş ağrısı, cilt sorunları ve şiddetli halsizlik şeklinde bir takım belirtiler de yaşanabilir.

Hamilelikte üşüme nasıl geçer? Ve tedavisi;

 • Yeterli miktarda beslenin; döneminde dengeli ve yeterli bir beslenmeye özen gösterilmeli ve dikkat edilmelidir. Kontrol dışı kilo alımı gibi, gıdasız kalma yani yeterli beslenme olmaması da hamilelikte üşüme sorununa yol açabilir. Şu önerileri dikkate alabilirsiniz;
  • Porsiyonları küçültüp daha sık yemek yiyin. Midenizi boş bırakmayın.
  • Özellikle mide bulantısına yol açmayan gıdalara yönelin.
  • Her gün en az 6-8 bardak su için. Su kaybı bulantıyı şiddetlendirmektedir.
  • Vücudun susuz kalmaması amacıyla limonata, taze sıkılan meyve suları ve hamile şerbetleri gibi mideyi daha az bulandıracak içecekleri için.
  • Az kokulu gıdalar midenizi daha az bulandırır. Soğuk tüketilen gıdalar çok daha az koku yaymaktadır.
  • Aşerdiğiniz gıdalar da mideyi daha az bulandırabilir.
  • Aşırı yağlı gıdalarda sindirim daha uzun sürer ve güçtür. Bundan dolayı bulantı yaşama riski oldukça yükselir.
  • Her halükarda yeterli oranlarda protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar tüketmelisiniz.

Ayrıca temiz hava alınması, yeterli süre istirahat edilmesi ve ani hareketlerden kaçınılması da bulantıları azaltacak, gıdasız kalmayı engelleyip hamilelikte üşümenin önüne geçecektir.

 • Demir takviyeleri; Hamile olan kadınlara bu süreçte genellikle demir takviyeleri tavsiye edilir. Fakat bu demir takviyelerinin kullanım süreleri ve dozu çok önemli olduğundan, doktorların bilgisi dahilinde alınmalıdır. Şu öneriler de demir eksikliğini azaltabilir;
  • Bol miktarlarda ıspanak tüketebilirsiniz.
  • C vitamini için portakal oldukça iyi bir tercihtir. C vitamini demir emilimini arttırmaktadır.
  • Hamilelikte içilen kahve gibi kafein içeren içecekler başka problemlere de neden olabilir. Demir emilimini azaltacağından mutlaka sınırlı şekilde tüketilmelidir.
 • Uygun kıyafet seçimi; Hamilelikte üşüme ile ilgili şikayetlerin birçoğu, uygun kıyafetlerin seçilmemesi ve oda sıcaklıklarının dengelenememesi nedeniyle gelişmektedir. Bunların düzenlenmesi üşümeyi gidermede fayda sağlayacaktır.

Hamilelik döneminde üşüme yapan etkenler genellikle anne adayı ve bebek için tehlike oluşturmaz, ancak üşüme ile ilgili sorunu doktorunuza söylerseniz, yapılan tetkik ve tahliller çok daha etkin olarak değerlendirilecektir.

Not: Hamilelikte karnın öne doğru çıkması ve cildin gerginleşmesi yüzünden göbek üşümesi normal bir durumdur. Bu durumu sıcak uygulamalar ve ısıtma pedleri ile giderme şansına sahipsiniz.

Kaynaklar;

multiyasam.com/hamilelikte-usume-nedenleri-ve-tedavisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply