30 Adımda Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama

30 Adımda Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama: Fazla kilosu olan kişiler ya da daha fit bir görünümde olmak isteyenler zayıflamak için diyet ve spor yapmaktadır. Ancak planlı ve bilinçli yapılmayan bir zayıflama sağlıksız bir zayıflamaya sebep olacaktır. Zayıflarken sağlıklı zayıflamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde çok hızlı zayıflayıp sağlığından olan hatta zayıflama uğruna kullandığı ilaçlar yüzünden ölen kişileri dahi haberlerde çok duyduk. Bunun için sağlıklı zayıflamaya dikkat etmelisiniz.

Peki, nasıl sağlıklı zayıflanır? İşte, 30 adımda kalıcı ve sağlıklı zayıflama;

Zayıflamaya karar verdiyseniz, kendinize mutlaka hedef koyun

1-Zayıflarken öncelikli olarak kesinlikle hedef koymalısınız. Tabi koyduğunuz hedeflerde ilk aşamada gerçekçi olmalıdır. Zayıflamayı ilk kafaya koyduğunuzda 20 kilo verme gibi ulaşması zor hedefler koymamalısınız. 3 kilo 5 kilo gibi bir hedef koymalısınız. Daha sonra bu kiloyu verdikten sonra kendinize güven duymaya başlayacaksınız. Bu aşamadan sonra boy ve yaşınıza göre ideal kilonuzu hesaplamalı ve ideal kilonuza inmek için hedef koymalısınız. Bu sizi daha çok motive edecektir.

Zayıflarken öğünlere dikkat

2-Zayıflamak için bilinçsiz diyet yapanlar genel olarak diyet yapmak yerine adeta aç kalmayı tercih etmektedir. Ancak aç kalmak metabolizmanın çalışmasını düşüreceğinden zayıflamanıza da engel olacaktır. 3 öğün yemek yemek yerine 6 öğün yemek yemeli 3 ana, 3 ara olmak üzere 6 öğün şeklinde beslenmelisiniz. Bütün öğünlerde az yemelisiniz ki bu sizin yalnızca metabolizmanızı çalıştırmanıza yarasın.

Yemek yerken öğün atlamanız da çok büyük önem taşımaktadır. Öğün atlamanız karnınızın daha çok acıkmasına ve doğal olarak diğer öğünde daha fazla yemek yemenize sebep olacaktır. Bu durum ise sizi zayıflatmayacak kilo aldıracaktır. Ayrıca yatmadan önce yemek yemek en çok kilo almaya sebep olan faktördür. Çünkü gece metabolizmamız yavaşlamaktadır. Bunun için de tüketilen besinler yakılamamaktadır. Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi, 2 saat önce de atıştırmayı bırakmanız gerekiyor.

Zayıflamak için Her gün 2.5 litre su tüketin

3-Günlük tüketilen su miktarı da çok büyük öneme sahiptir. Çünkü su metabolizmayı hızlandırmakta ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Günlük en az 2,5 litre su tüketmeniz hem kilo vermeniz için hem de sağlıklı bir yaşam sürmeniz için büyük öneme sahiptir.

Zayıflamak için egzersiz yapmanız şart

4-Zayıflamak için yalnızca diyet yapmanız ve su içmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda hareket etmeniz de gerekir. Birçok kadın ben bütün gün evde iş yapıyorum, nasıl kilo alıyorum anlamıyorum gibi sözler sarf etmektedir. Ancak bilinmesi gereken şudur ki temposuz ve ritimsiz hareketler yağ yakmanızı sağlamaz. Belli bir düzende ve tempoda hareket etmeniz sizin zayıflamanızı sağlayacaktır.

Lokmalarınızı iyice çiğneyin ve yavaş yemeğe özen gösterin

5-Yemek yerken yemek yeme şekliniz de kilo vermenizi sağlayan önemli bir etkiye sahiptir. Küçük lokmalar almanız ve lokmalarınızı iyice çiğnemeniz sizin kilo vermenizi sağlayan önemli bir etmendir.

Zayıflamak ve sağlıklı olmak için beyaz ekmekten uzak durun

6-Beyaz ekmek her zaman için çok kalorilidir. Bunun için de bütün diyetlerden mutlaka beyaz ekmek çıkarılmalıdır. Hiç ekmek tüketmemek zayıflamak için büyük öneme sahipken, kepek ya da light ekmekte tüketilebilir.

Zayıflamak için yağsız yemeklere öncelik verin

7-Kilo almaya sebep olan en başlı etmenlerin başında yağ gelmektedir. Sebze yemeklerine çok az miktarda yağ katabilirsiniz. Ancak et yemeklerini kesinlikle yağsız pişirmelisiniz. Özellikle de yağ kullandığınız yemek ne olursa olsun yağı kesinlikle yakmamalısınız.

Hayvansal veya katı yağ kullanmayın

8-Hayvansal katı yağ kullanmamak sizin kilo vermenizde etkili bir yöntemdir. Ayrıca tavuk derisi, balık derisi her zaman için en kalorisi yüksek bölgelerdir. Bunun için tavuk ve balık tüketirken derisini ayırmalısınız.

Zayıflamak için kızartma ve türlerini hayatınızdan çıkarın

9-Yemekleri kızartmak ve kavurmak yerine haşlayabilirsiniz, ızgara yapabilirsiniz, fırınlayabilirsiniz.

Beyaz et tüketimine ağırlık verin

10-Beyaz et kırmızı ete göre hem daha sağlıklıdır. Hem de daha hafiftir. Bunun için sizde diyet listenizde kırmızı et yerine balık, tavuk, hindi etine yer vermelisiniz.

Zayıflamak için Meyveleri kabuğuyla tüketin

11-Ara öğünlerinizde kabuklu meyve tüketmeniz oldukça faydalıdır. Ayrıca kabuklu meyvelerinizi yalnız tüketmek yerine yoğurt, süt ve peynir gibi protein ve kalsiyum açısından yüksek besinlerle birlikte tüketebilirsiniz. Bu sizin tokluk hissinizi artıracak ve bu sayede ana öğünlerde tükettiğiniz besin miktarı azalacaktır.

Süt ve süt ürünlerinde yağsız olanları seçin

12-Peynir, süt ve yoğurt tüketimlerinizde yağlılık oranına önem vermelisiniz. Tam yağlı peynir, süt ve yoğurt ürünleri tercih etmeniz kilo almanıza sebep olacaktır. Bu nedenle tercihinizi yağsız veya yarım yağlı peynir, süt ve yoğurt ürünlerinden yana kullanmalısınız.

Zayıflama döneminde salatalar can kurtaran görevi görür

13-Salata en az kalorili besinler arasında bulunmaktadır. Yaptığınız salataya yağ eklemeniz ise kalorisiz salatayı kalorili hale getirmektedir. Ancak ben yağsız salatayı nasıl yiyeceğim diyorsanız, salatanıza yağ yerine limon, sirke, nar ekşisi ve tuz ekleyebilirsiniz.

Çok fazla tuz tüketmeyin

14- Diyet yaparken tuzu tamamen kesmenize gerek yoktur. Ancak çok fazla tuz tüketmekte kilo almaya sebep olacağından tuz tüketiminizi mutlaka sınırlandırmalısınız.

Fast food ürünlerini yemek listenizden çıkarın

15-Günümüzde iş hayatının aktifleşmesiyle birlikte dışarıda geçirilen süre zarfı da artmaktadır. Bu durum ise fast food tüketiminde artışa sebep olmaktadır. Çok fazla kızartılmış besinler tüketmeniz ve fast food yiyeceklerden yana tercih yapmanız sizin hızlı kilo almanıza sebep olacaktır.

Zayıflamak için kalorisi düşük besinleri tercih edin

16-Bazı besinler vardır ki açısından yüksekken, enerji bakımından düşüktür. Böyle besinler tüketmek hem çok fazla almanıza sebep olacaktır. Hem de yeterli enerji alamamanıza dolayısıyla da gün içinde halsiz düşmenize sebep olacaktır. Diyet süresince açısından düşük ama enerji açısından yüksek besinlerin tercih edilmesi en doğru olanıdır.

Zayıflamak için hamur işlerinden uzak durun

17-Hamur işleri içinde çok fazla kalori barındıran un, şeker, yumurta, yağ gibi besinler kullanılmaktadır. Kullanılan bu besinlerin bir araya gelmesi ile kalori açısından yüksek yemekler yapılmış olacaktır. Bunun için de diyet süresince hamur işinden uzak durmanız en doğru olanıdır.

ZAyıflamak için şekeri hayatınızdan çıkarın ya da az kullanın

18-Şeker kilo almayı önemli ölçüde etkilemektedir. Bunun için de şeker tüketiminizi sınırlandırmanız sizin kilo vermenizi etkileyecek önemli bir unsurdur. Şeker yerine doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı kilo vermiş olursunuz. Mesela çayınıza dahi şeker yerine limon katmak kilo vermenizi etkileyecek önemli bir unsurdur.

Alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durun

19-Alkollü içecekler, kafeinli ve gazlı gıdalar ciddi anlamda kalorili besinlerdir. Bu nedenle diyet süresince bu besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Çay ve kahve tüketimini en aza indirin

20-Kafein açısından çok yüksek olan kahve ve çay tüketmek metabolizmayı yavaşlatacaktır. Buna bağlı olarak da kilo almanıza neden olacaktır. Ancak siyah çay ve kahve yerine yeşil çay tüketmeniz metabolizmanızı hızlandıracak ve yarattığı tam tersi etkiyle zayıflamanıza katkı sağlayacaktır.

Zayıflamak için diyet porsiyonlarınıza dikkat edin

21-Diyet yaptığınız süre içinde hazırladığınız porsiyonlarda çok büyük önem taşımaktadır. Büyük bir tabağa az yemek koymak öncelikle sizin gözünüzü doyurmayacaktır. Bunun için de küçük bir tabağa yemek koymanız sizin için daha faydalı olacaktır. Yemeğinizi küçük bir tabağa koyarken, salatanızı büyük bir tabağa koymalısınız.

Zayıflamak için abur cubur tüketiminden uzak durun

22-Hemen hepimizin evinde çikolataların, cipslerin, bisküvilerin olduğu bir dolap vardır. Bu dolabı acilen yok etmelisiniz. Elinizin altında kalorisi yüksek besinler olmamalıdır. Bunun yerine buzdolabınızda bol miktarda yeşil ve çiğ sebze olmalıdır. Bu sayede atıştırmak istediğinizde kalori açısından düşük sebze ve meyve tüketmiş olacaksınız.

Beyninizi kandırın

23-Midemiz bazen yanlış sinyaller veriyor. Mesela susamayı acıkmak olarak algılayıp, beyne acıkma sinyali gönderebilir. Bunun için yeni yemek yemişseniz öğün saati içinde değilseniz ve acıktığınızı hissediyorsanız bir bardak su için ve 20 dakika bekleyin. Eğer ki hala acıktığınız hissediyorsanız bir şeyler atıştırabilirsiniz. Ama öncelikle su içmeyi denemelisiniz.

Zayıflamak için Kalori hesabını mutlaka yapın

24-Her öğün için almanız gereken kalori miktarını belirleyin ve mutlaka kalori hesabı yapın. Ancak bir öğün dayanamadınız ve almanız gerekenden daha kalorili besinler tükettiniz. Bu durumda bunu diğer öğünle dengeleyin. Bir günde toplam almanız gereken kalori miktarını asla geçmeyin.

Uyku düzeninize dikkat edin

25-Çok fazla uyumakta kilo almaya sebep olacaktır. Bunun için günde 8 saatten fazla uyumamalısınız. Gün içinde aktif bir hayatınızın olması da kilo vermenizi etkileyen önemli bir etkendir.

Market alışverişine aç gitmeyin

26-Diyet yaptığımız zaman canımız sürekli bir şeyler çeker. Hele ki aç karnına market alışverişine çıkarsanız her şeyi alırsınız. Bu durum ise sizin evinizde çok fazla kalorili besinlerin yer almasına sebep olacağından kendinize hakim olamayabilirsiniz. Bunun yerine tok karna alışverişe çıkmanız aldığınız besinleri etkileyecektir.

Zayıflamak için size sunulan ikramlara karşı dirençli olun

 

27-Çevrenize karşı kalkan oluşturmanız çok önemlidir. Çevrenizdekilerden size bir şey ikram etmemelerini talep etmelisiniz. Özellikle ikram etseler dahi ısrar etmemelerini istemelisiniz.

Her gün tartılmayın

28-Sürekli tartılmakta bir avantaj değil aksine bir dezavantajdır. Çünkü sürekli tartıldığınızda gelişimi çok hızlı fark etmezsiniz. Bunun için haftada bir kere tartılmanız ve bunu not etmeniz kilo kaybını daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçiminiz olarak belirleyin

29-Kilo verme konusunda ısrarcı, kararlı ve istikrarlı olmanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Bunun için siz de mutlaka bu ısrarı göstererek yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenmeyi adeta bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

Tüm bu kurallara uyun ve kesinlikle zayıflama ilaçlarından kaçının

30-Tüm bu maddelere uyarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak kesinlikle önermediğimiz bir şey var ki o da zayıflama için kullanılan ilaçlardır. Zayıflama ilaçları ani kilo kaybına sebep olacağından ölümle sonuçlanacak kadar ciddi etkileri beraberinde getirmektedir.-

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply