Zayıflamaya yardımcı 21 besin kaynağı

Zayıflamaya yardımcı 21 besin kaynağı 1

Zayıflamaya yardımcı olan besinler genelde glisemik endeksi düşük ya da vücudu ısıtan, metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerdir. Metabolizmanın hızlanması ile vücut çok daha hızlı yediklerimizi yakmaya başlar. Yakılan gıdalar da enerji olarak kullanılır. Glisemik endeksi düşük gıdalarsa bizi uzun süre tok tutarak, acıkmamıza engel olur.

Karides:

Karides düşük kalorisi, yüksek protein ve mineral deposu olan bir gıdadır. Bu sayede yenildiğinde kilo vermeye yardımcıdır. Uzun süre tok tutar. İçerisinde olan glikon isimli bileşikler, bağ dokusunu güçlendirdiği için selülitlere karşı çok etkilidir. Karides yiyerek kilo verebilirsiniz.

Papaya:

Metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakması nedeni ile papaya, zayıflamaya yardımcı bir meyvedir. Bol protein içerir, yağın ve karbonhidratın ayrılmasını sağlayarak, vücudun yararlı olan mineral ve vitaminleri tam emilimine katkı sağlar.

Çay:

Çay kuvvetli bir yağ yakıcıdır. Çay, her türü yağ yakmaya yardım ederken, özellikle yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve hızlı kilo vermeye yardımcıdır. Mate çayı ve Pu-erh çayı da yeşil çay ile aynı etkilere sahiptir.

Kırmızı dolmalık biber:

C vitamini deposu olan kırmızı dolmalık biber, yağ yakımında çok etkilidir. Mide asitlerini dengeye alarak, sindirimi düzenler. Vücutta toksinlerin atılımını sağlar. Bu nedenle, kırmızı dolmalık biber kilo vermeye de yardım eder.

Kuzu eti:

Karnitin bileşiği, kalori yakmayı sağlar ve karaciğeri temizleyerek çalışmasını düzenler. Karnitin, kuzu etinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle, kuzu eti kilo vermeye yardımcıdır.

Kıvırcık salata:

Potasyum açısından zengindir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar, kas yapımını hızlandırır ve bol C vitamini deposudur. Kıvırcık salatanın dış yapraklarında çok daha fazla C vitamini vardır.

Tavuk eti:

Bol protein ve az yağ içeren tavuk eti, uzun süre tok tutar. Fakat tavuk etini derisinden ayırıp yemek gerekmektedir, çünkü derisi çok yağlı ve kalorilidir. Tavuk eti uzun süre tok tutar ve bu nedenle kilo vermede yardımcıdır.

Limon, portakal, greyfurt:

C vitamini açısından zengindirler. İçerdikleri flavonoidler kaynaklı olarak yağ yakımına yardımcıdırlar, bağ dokusunu kuvvetlendirdikleri için selülitlere karşı etkilidir. Dikkat edilmesi gereken tek şey, bu meyveler mideye dokunabilir ve bu nedenle, mide sorunu olanlar dikkatli tüketmelidir.

Domates:

Potasyum açısından zengin olan domates, içerisinde olan likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır. Vitamin ve mineraller sayesinde, uzun süre tok tutma özelliği vardır. Ayrıca sindirimi kuvvetlendirir.

Balık ve deniz ürünleri:

Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin olan balık ve deniz mahsulleri, kilo vermeye yardımcıdır. Aynı zamanda, kalp ve damarlar için çok faydalıdır. Haftada 2 veya 3 defa balık tüketmek hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Enginar:

Vücuttan toksin atılmasını sağlayan enginar, karaciğer dostudur. Magnezyum içerir ve yağ yakımını hızlandırır. Bağırsakların çalışmasını düzene soktuğundan kilo vermeye yardımcıdır.

Ananas:

Ananas, içerisinde olan bazı enzimler sayesinde proteinin daha iyi emilmesini sağlar. Protein tam olarak emildiğinde uzun süre tok kalırsınız. Metabolizmayı da hızlandıran ananas, daha kolay kilo vermenizi sağlar.

Fasulye:

Yağ oranı ve glisemik endeksi düşük olan bu sebze, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kolesterolü düzenler, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Fasulyenin akrabaları olan nohut ve mercimek de aynı etkilere sahiptir.

Elma:

Elmanın içerisinde olan pektin uzun süre tok kalmanızı sağlar. Günde 3-4 tane elmayı rahatlıkla tüketebilirsiniz, çünkü elma kilo vermeye yardımcıdır.

Kırmızı acı biber:

Biberin içinde olan capsaicin kimyasalı, yağ yakmaya yardımcıdır ve metabolizmayı hızlandırır. Vücut ısısını arttırdığından yağ yakımı hızlanır. Zerdeçal da kırmızı acı biber ile aynı etkilere sahiptir.

Yaban mersini:

Bol C vitamini içeren yaban mersini, güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle, vücudu serbest radikallerden korumaktadır. Yağların erimesinde ve toksinlerin vücuttan atılmasında etkili olan bir meyvedir.

Salatalık:

Kalorisi sıfırdır. Potasyum, kalsiyum ve demir açısından çok zengindir. Vücudun elektrolit dengesini sağlamada etkilidir. Selülitlere karşı bir silahtır. Bol miktarda tüketmek kilo vermeye yardımcı olur.

Kivi:

Yüksek miktarda C vitamini içerir. Vücutta depo halinde olan yağların çözülüp dışarıya atılmasına yardımcıdır. Kividen günde 1 tane yemek, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Kuşkonmaz:

100 gr. kadarında 18 kalori bulunmaktadır. Mineral açısından zengin olan kuşkonmaz kanı filtreleyip süzer. Bu nedenle, sağlıklı bir dolaşım sistemi oluşturduğu gibi, kilo vermenize de yardım eder.

Kereviz:

Sindirimi kolaylaştırır ve bu nedenle kilo vermeye yardımcıdır. Diyet yapanlar ve kolay kilo vermek isteyenler rahatlıkla kullanabilirler.

Su yosunu:

Düşük kalorilidir. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde tiroid bezlerinin çalışmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır ve bu sayede alınan besinler hızla enerjiye dönüşür.

Leave a Reply