Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama

Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama 1

Yağ Yakıcılar ile Zayıflama ve Supplementler (Besin takviyesi) alarak kilo vermek isteyen birçok insan yağ yakıcı ilave gıdalar almayı çözüm olarak görmekte ve yağ yakıcı olmaksızın kilo vermenin imkansız olduğunu söylemektedirler.

Peki Yağ Yakıcı İlave Gıdaların İçerisinde Neler Var?

İnternet sitelerinde sürekli olarak karşımıza çıkan yağ yakıcı maddelerin içerisinde birçok madde bulunmaktadır. Herhangi bir ilave gıdanın içindekiler kısmını okuyunca bile bunu anlayabiliriz. Bu kadar etken madde ile oluşturulmuş supplement ürünleri gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa bu ürünler tamamen para kazanmak amaçlı mı üretilmekte?

Birçok kişi bu ürünlerin kilo vermeye yaradığını düşünmekte. Şimdi hep beraber bu ürünlerin içerisindeki maddeleri birlikte inceleyelim.

1. L-Karnitin

Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama 2

İnsan hücrelerinde normal olarak da bulunan l-karnitinler, yağ bileşenerini hücrede enerji üretme görevi olan mitokondriye taşımakla görevlidir. Yani vücutta yağ yakımına yarayan bu l-karnitin zaten hücrelerde kendiliğinden mevcuttur ve egzersiz ile besin yetersizliğinde işlev görmektedir. Bundan dolayı her kilolu bireyde yardımcı olmamaktadır.

Genel itibariyle baktığımız zaman, l-karnitin doğru kullanım sayesinde kilo vermeye yardımcı bir takviyedir. Notumuz: 8/10

Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama 3

2. CLA

CLA etken maddesinin 2 farklı türü mevcuttur. Birinci tür, yağ yakımını az miktarda etkilemekte ve kan şeker oranını düşüren insülinin direncini arttırmaktadır. İkincisi ise çok az miktarlarda yağ yakımını sağlamaktadır.

CLA’ya baktığımız zaman pek etkili bir takviye olmadığını söyleyebilir. Ayrıca insülin direncini arttırdığı için zararlı da olabilmektedir. Notumuz :5/10

3. Kafein

Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama 4

Kafein dolaşım ve kalp atış hızını arttıran bir bileşiktir. Ayrıca kafein metabolizmayı arttırır ve bu da enerjiyi yakmaya yarar. Ancak kafein bileşiği uyku ve stres anında böbrek üstü bezlerden salgılanan kortizol metabolizmasını olumsuz etkilemektedir.

Kafein, baktığımız zaman kilo vermedeki en etkili takviyelerden birisidir. Ancak doğru zamanda kullanımı ile etkili olmaktadır. Notumuz: 9/10

4. Yeşil Çay Ekstraktı

Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama 5

Yeşil çayın metabolizma ve yağ yakımındaki etkisi konusunda araştırmalar henüz kesinlik kazanmamıştır. Bazı araştırma sonuçları metabolizmayı %4 ve yağ yakımını %17 arttırdığını gösterse de, bazı araştırmalar yeşil çayın metabolizma ve yağ yakımı konusunda etkili olmadığını göstermiştir.

Tüm bu durumlardan dolayı yeşil çayın etkisi henüz netlik kazanmamıştır. Emin olunmayan bir ürünün, bu amaçla kullanımı çokta yerinde olmayacaktır. Notumuz: 6/10

5. Turunç Ekstraktı

Turunç ekstraktı metabolizmayı hızlandırmaya yarayan bir üründür. Ancak içerisinde bulunan synephrine bileşeni tansiyonu etkileyerek kalp damar hastalıklarına sebep olabilmektedir. Yağ yakımına yardım etmekte etkili bir ürün olan turunç ekstraktı, zararlı içeriğinden dolayı pek de önereceğimiz bir supplement değil. Notumuz: 2/10

6. Kırmızı Biber Ekstraktı

Kırmızı biber ekstraktının içerisinde bulunan kapsaisin maddesi, biber yedikten sonra yanma ve kızarma hissinin oluşmasını sağlamaktadır. Bu madde kan akımını arttırmakta ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardım etmektedir. Baktığımız zaman kırmızı biber ekstraktının yağ yakımında gerçek bir supplement olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca doğru kullanımında zararlı bir etkisi olmadığı için kullanımı mantıklıdır. Notumuz: 9/10

Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama 6

7. Taurin

Taurin bileşiğinin hiçbir yağ yakıcı etkisi bulunmamaktadır. Sporcuların büyük çoğunluğu yağ yakıcı takviyelerin içine taurin koymaktadır. Bunun sebebi ortaya çıkabilecek olan kramp ve benzeri kas problemlerini önleme amaçlıdır.

Taurinin yağ yakımına hiçbir etkisi olmaması sebebiyle notumuz: 0/10

Supplementler (Besin takviyesi) ve Yağ Yakıcılar İle Zayıflama 7

Yağ Yakıcı Olarak Öneriler

Doğru yağ yakıcıyı doğru dozlarda kullanmak kilo verme konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir. Ancak yukarıda saydığımız maddelerin hepsinin aynı anda bir supplemet içerisinde birleştirilmesi çorba etkisinden başka bir şey değildir. Bu ürünleri kullanacaksanız, birden fazla bileşiğin karıştırıldığı ürünlerin yerine tek bileşik bulunan ürünleri kullanmanızı öneririz.

Bahsettiğimiz yağ yakıcıların en iyisini bile kullansanız, egzersiz ve diyet olmadan kilo vermeniz çok zordur. Yani iş yalnızca kullanacağınız takviye ürünlerle bitmemektedir.

Yağ yakıcı maddelerin doğal olarak alımı, supplement kullanmaktan çok daha faydalıdır. Yani kafein ihtiyacını kahve ile karşılamak çok daha sağlıklı ve etkili olacaktır. Yeşil çay ve acı biber tüketmek de aynı şekilde olacaktır. Ama illa yağ yakıcı bir supplement almak istiyorsanız kaliteli bilindik markaları tercih etmenizi öneririz. Ayrıca bu ürünleri içeriğine bakarak almanız sizin yararınıza olacaktır.

One Response

  1. Hesna 14 Eylül 2018

Leave a Reply