Zerdeçalın Faydaları Nelerdir Zerdeçal Neye İyi Gelir

zerdeçal

Zerdeçalın faydaları nelerdir Zerdeçal Neye iyi gelir; sarı renk ve genelde toz halinde olan zerdeçal, sağlığımız için bir süper besindir. Vücudumuz için gerekli olan tüm mineral ve vitaminler zerdeçalda bol miktardadır. Düzenli alındığında başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir. İşte, zerdeçalın faydaları hakkında yazımız;

Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı çağın en kötü hastalıklarındandır. Hastalar, hayatlarında olan şeyleri hatırlamazlar. Genelde yaşlı olan insanlarda daha sık rastlanan bir sorundur. Tükettiğimiz gıdalarla Alzheimer arasında ciddi bağlar bulunmuştur. Zerdeçal, bu hastalığın oluşmasını engellemektedir. Zerdeçal içerisinde olan antioksidanlar, beyinde bulunan amiloid plakaların oluşmasını engeller. Bu plakalar, kan damarlarını tıkar. Böylece, beyine giden kan akışı azalır ve beyin oksijensiz kalır. Zerdeçal, düzenli olarak tüketildiğinde bunun önüne geçilir.

Kanser oluşmasını engeller

Son yıllarda yapılan araştırmalarda bazı gıdaların kanser oluşumunu engellediği ortaya çıkmıştır. Zerdeçal içeriğinde bulunan antioksidanlar nedenli olarak, göğüs, deri ve pankreas kanserine karşı çok etkilidir. Bu nedenle düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kolesterolü düzenleme

Kolesterol yüksekliği, kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Kötü kolesterolün yüksek olması, kalp hastalıklarına, kalp krizine ve damar tıkanıklığı, felç gibi hastalıklara neden olur. Zerdeçal, tıkalı olan damarları açmakta etkilidir. Kalp sorunu olanlara bu nedenle zerdeçal önerilir.

Karaciğer hastalıkları

Zerdeçal, karaciğere karşı çok kuvvetli bir gıdadır. Karaciğer hastalıklarında çok etkilidir. Siroz başta olmak üzere karaciğer hastalıklarında kullanılır. Bu nedenle düzenli olarak kullanılmalıdır.

Beyin fonksiyonlarını güçlendirmektedir

Beynimizde olan hastalıkların çoğunluğu hormon azlığı nedeni ile oluşur. Zerdeçal kullanıldığında bu etki azalır. Yaşlandıkça zerdeçal kullanımına daha fazla önem vermeliyiz.

Depresyon ve zerdeçal

Zerdeçal hakkında yapılan araştırmalarda zerdeçal kullanan insanlarda antidepresan etkisi yarattığı bulunmuştur. İşte, bu nedenle mutlaka zerdeçal kullanılmalıdır. Zerdeçal sayesinde depresyonun önüne geçilmektedir.

Asntioksidandır

Zerdeçal içeriğinde çok fazla antioksidan bileşik bulundurmaktadır. Antioksidan gıdalar, serbest radikallerin birleşip tümör oluşturmasının önüne geçer. Bu nedenle kanser oluşumunun önüne geçmek için zerdeçal kullanılmalıdır.

Başka etkileri

Yaşlanma karşıtıdır, doğal ateş düşürücüdür, bağırsak hastalıklarına ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

Zerdeçalın zararları

Dozu çok aşıldığında, ishal, mide bulantısı, ülser, cilt tahrişi, safra taşı oluşabilir. Safra sorunu olanlara zerdeçal kullanımı önerilmez.

Zerdeçal suyunun faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply