Kefir Neye İyi Gelir Kefirin Besin Değeri ve Kefirin Faydaları


Kefir nedir Kefirin faydaları nelerdir

Kefirin Besin Değeri Neye İyi Gelir Kefirin Faydaları: Kefir, süt veya meyve suyuna katılan özel bir mayadır. Bu kefir mayası ile oluşan içecektir ve Kafkasya’dan dünyaya yayılmıştır. İçeriğinde bol probiyotik ve faydalı bakteri, maya vardır. Sindirim sistemi sorunlarından, bulaşıcı hastalıklara kadar kefirin pek çok faydası vardır. İşte, ve kefirin faydaları nelerdir?

Kefir nedir?

Kefir, meyve suyu ya da sütün kefir taneleri  ile mayalanması ile ortaya çıkan bir içecektir.  Kafkasya’da ortaya çıkan zamanla Rusya üzerinden yayılan bir içecektir. Mayalanmada süt ve su kefir tanesi kullanılır. Sütten oluşan kefir mayasında, keçi, inek, soya ve Hindistan cevizi sütü kullanılır. Su ile oluşan ise, meyve suyu ya da Hindistan cevizi suyu ile yapılır. Maya atıldıktan sonra sıvı mayalandıkça kefir taneleri oluşur.

Kefirin besin değeri

1 bardak kefir, 162 kaloridir.


Günlük ihtiyacın  %12’si lif, 11 gr. protein, %10 A vitamini, %25 D vitamini, %4 C vitamini, %30 kalsiyum, %5 sodyum içerir.

Kefirin faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir


Sağlıklı insanların bağırsaklarında 2200 adet bakteri vardır. Bu bakteriler mikroplara karşı direnç oluşturduğundan çok önemlidir. Bakteriler, mikrop öldürücü oluşturur. Kefir, bu bakterilerin yenilenmesini sağlar. Bu şekilde bağışıklık sistemi kuvvetlenir.

Göğüs kanserine karşı etkili

Kefir, göğüs kanserinde kanserli hücrelerin baskılanmasında etkilidir. Laktoza duyarlı olan insanlarda bile kolay sindirime destektir.

Solunum yolu enfeksiyonları ve çocuklarda olan hastalıklar

Probiyotik süt tüketen çocuklar enfeksiyona yakalanmıyor hastalandığında kısa sürede iyileşiyor. Çocuklarda alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında çok etkilidir.

Sindirim

Kefir, asidiktir. Böylece sindirimi kuvvetlendirir. Pek çok sindirim sıkıntısı çeken insanlara kefir bu nedenle önerilir. Kefirde olan yararlı bakteriler, sindirimi rahatlatırken hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır.

Kefirin diğer faydaları

Çocuklarda ishal tedavisinde kullanılır. Antibiyotik etkisi yaratarak, enfeksiyon tedavisinde kullanılır,

Kalın bağırsaklarda tümörün oluşumunu etkiler,

Laktoz alerjisi olanlarda laktoz sindirimini sağlar,

Alerjik reaksiyonlarını azaltır, lifleri sağlıklı yağa dönüştürür, iyi kolesterolü arttırır ve kötü kolesterolü düşürür,

Kefir, astım, tüberkülöz, bronşit, depresyon, akciğer problemlerine iyi gelir,

Akne, egzema ve deri hastalıklarında faydalıdır,

Hamilelerde, besinlerin bağırsaklardan emilmesi ve hormonal denge sağlanması için kefir önerilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor