Aloe Veranın sağlığa faydaları

Aloe Veranın sağlığa faydaları 1

Sarısabır olarak ta bilinen Aloe Vera, ana vatanı Afrika olan bir bitkidir. Yapraklarının içinde jelimsi ve saydam olan bir sıvı vardır. Aminoasit, vitamin ve mineral açısından çok zengin olduğundan faydaları saymakla bitmemektedir. B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri, kalsiyum, demir ve potasyum gibi 20 mineral, 18 aminoasit Aloe Vera’nın yapısında bulunur. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda faydaları kanıtlanmıştır. İşte, Aloe Vera’nın faydaları hakkında detaylı bilgi.

Ağız sağlığı;

Aloe Vera, doğal bir antibakteriyeldir. Dişleri ve diş etlerini bakteri gelişmesinden koruyacaktır. Ayrıca iltihap sökücü özelliği nedeni ile ağrıyı dindirir. Dişleri temizlemek için çok etkili olduğu, artık bilimsel çevreler tarafından kabul edilmektedir. Diş etlerine Aloe Vera jeli ile masaj yapmak, suyunu düzenli olarak içmek ve gargara yapmak, diş ve diş eti sağlığımız açısından çok faydalıdır.

Kan şekerini düzenler;

Diyabet hastaları ve kan şekeri dengesi olmayanlarda çok etkilidir. Günde 2 çorba kaşığı Aloe Vera suyu almak kan şekerini dengeye sokar. Yapılan araştırmalarda, bir ay Aloe Vera kullanan diyabetlilerde kan şekeri dengeye oturur. Fakat diyabetik ilaç kullananlarda kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Yüksek kolesterol;

Yapılan araştırmalarda, düzenli olarak Aloe Vera kullanan kişilerde yüksek kolesterol dengeye giriyor. Kötü kolesterol %30 oranında düşerken, iyi kolesterol artar ve kalp hastalıklarına karşı korunma sağlanmış olur.

Mide yanması;

Aloe Vera, midede olan yanmayı alır. Mide ekşimesini engeller. Mide içinde asidin sağlıklı seviyede olmasını sağlar. Mide sağlığı için, yemeklerden 30 dakika kadar önce çeyrek bardak suyla Aloe Vera içilebilir. 1 çorba kaşığı jel, 1 fincan portakal suyu ile karıştırılıp içilebilir.

Sivilcelere faydası;

Aloe Vera jeli her gün sivilcelerinize sürerseniz, sivilcelerde oluşan bakterileri öldürür. Ciltte oluşan iltihapları giderir.

Güneş ışığı;

Güneş ışığı kırışıklık oluşması, erken yaşlanma ve cilt kanserine neden olabilir. Aloe Vera’nın içinde olan antioksidanlar, vitamin ve mineraller cildi yumuşak tutar ve nemlendirir. UV hasarına uğrayan cildi bile tamir eder. Güneşin zararlı etkilerinin ciltte hasar yaratmasına engel olur.

Yanıklarda tedavi;

Birinci ve ikinci derece yanıklarda çok etkilidir. Yanık yaralarını hızlı iyileştirir ve deriyi rahatlatır. Jeli, zerdeçal ile karıştırıp yanık olan bölgeye sürerseniz yanıklarda ciddi iyileşmeler oluşur.

Saçlarda sağlık;

Aloe Vera, saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcıdır. Saçların parlak görünmesini sağlar. Saç köklerinin beslenmesini sağlayarak, kepeklenmenin önüne geçer. Kan akışını hızlandırarak daha sağlıklı saçların olmasına yardım eder.

Evde Aloe Vera nasıl yetiştirilir?

Aloe Vera, humuslu ve minerali bol toprak sever. Toprağa torf eklenebilir. Yaklaşık 45 cm’lik bir saksıya ihtiyaç duyar. Fazla sulanmamalıdır. Toprak yüzeyine taş koymak nemli kalmasını sağlar. 10 derecenin altında olan soğuklarda eve alınmalıdır. Evin en fazla güneş alan kısmında bakılmalıdır.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/aloe-veranin-sagliga-faydalari-pembenar-galeri-alternatiftip-2567760/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply