Balıkla birlikte süt ürünleri tüketmek gerçekten zehirler mi?

Balıkla birlikte süt ürünleri tüketmek gerçekten zehirler mi? 1

Halk arasında yaygın olarak inanılan, balıkla birlikte süt ürünleri tüketilirse zehirler sözü yıllarca doğru olarak düşünülmüştür. Ancak artık bu inanışı çürütmenin zamanı geldi. İşte, detaylar;

Balık zehirlenmeleri, genellikle bayatlamış ve kesinlikle tüketilmemesi gereken balıkların yenmesi nedeniyle görülmektedir. Peki, balık ve yoğurt ikilisi nasıl oldu da dillere yerleşti? Bunun nedeni, iki besin maddesinde de yer alan histamindir. Balık tutulduğu andan başlayarak histamin üretmeye başlar ve çok yoğun miktarda vücuda alındığında, sonu ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açar. Süt ürünlerinin içinde de histamin vardır ve bayat balıkla birlikte tüketildiğinde, vücuda büyük oranda histamin girmesine neden olmaktadır. İşte bunun sonucunda da zehirlenmeler yaşanır.

Taze balık:

Yeni tutulmuş taze balıklarda histamin miktarı düşük seviyededir ve balıkla birlikte yoğurt, ayran veya diğer süt ürünlerinin tüketilmesi herhangi bir soruna yol açmaz. Fakat yine de aldığınız balığın tazeliğinden çok emin değilseniz, yanında yoğurt veya ayran gibi süt ürünlerini tüketmemenizde fayda vardır. Ayrıca taze olmadığını düşündüğünüz balığı da kesinlikle tüketmemelisiniz.

Balık zehirlenmesi veya histamin nasıl anlaşılmaktadır?

Bayat balık veya histamin nedeniyle yaşanan zehirlenmelerdeki belirtiler anlaşılamayacak kadar az değildir. Yaşanan zehirlenmeler şiddetli kusmalar ve baş dönmesiyle iyice kendini göstermektedir. Zehirlenmeden şüphe duyulduğunda, hiç zaman kaybetmeden acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Zehirlenme vakalarında, erken müdahale ile artan histamin oranı ilaçlarla düzeltilebilmekte ve hastanın sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Balık veya histamin zehirlenmesinden korunmak:

Kendinizi histamin veya balık zehirlenmesinden korumak için, ilk yapmanız gereken şey türünü bilmediğiniz balıkları tüketmemektir. Çünkü türünü hiç bilmediğiniz bir balıktan zehirlenme olasılığınız her zaman vardır. Bazı balıkların temizlenmesi farklıdır ve bundan sonra tüketilebilirler. Ancak yine de temizlemeyi işin uzmanı olan biri yapmadıysa o balıktan uzak durmanızda yarar vardır.

Balığın tazeliği çok önemlidir:

Taze balık öncelikle gözlerinden anlaşılmaktadır. Lekesiz ve parlak gözleri olan balıklarda bu tazeliğini işaret etmektedir. Gözlerinden yeteri kadar ikna olamadıysanız, ikinci aşama olarak solungaçlarına bakmaktır. Taze bir balıkta solungaçlar kırmızı renkte ve canlı görünmektedir. Balığın tazeliğini anlamak için balığın etine parmağınızla bastırın. Taze bir balığın eti parmağınızı çektiğinizde yeniden eski halini almaktadır. Etin esnek olmasından başka, kuyruğunun sertliği de tazeliğini gösteren diğer bir göstergedir. Satın alacağınız balık pullu bir balıksa, üzerindeki pulların diri olması da onun taze olduğunu göstermektedir.

Balığın muhafaza edilmesi:

Satın aldığınız balığın histamin üretmesinin önüne geçmek için, gereken uygun şekilde muhafaza edilmesi çok önemlidir. Balıkların muhafaza edilmesinde en yaygın kullanılan yöntem dondurulma işlemidir. Dondurulmuş balık alacaksanız kesinlikle güvendiğiniz marka veya yerlerden almalısınız. Aldığınız balığı kendiniz donduracaksanız, öncesinde iyice temizlemeli ve yıkamalısınız. Balığı donduracağınız poşetin hava almaması da çok önemlidir ve dondurulmuş balık çözdürüldükten sonra yeniden dondurulmamalıdır.

One Response

  1. Umit Coskuner 15 Nisan 2017

Leave a Reply