Kolesterolü düşüren sihirli gıdalar


kolesterolü düşüren besinler

ü düşüren sihirli gıdalar, Kolesterolü düşürmeye yardımcı besinler nelerdir işte detaylar. Kolesterol vücudumuzda olması gereken bir bileşiktir. Hücre zarlarımız kolesterolden oluşur. Steroid hormonları, D vitamini ve safra tuzlarının yapılması için kolesterole gerek duyarız. Kolesterolde oluşan fazlalıklar, karaciğerden safraya oradan da dışkı ile dışarıya atılır. İşte, kolesterolü düşüren gıdalar ;

Yapılan araştırmalarda, yiyecek seçiminde yapılan ufak değişikliklerle, fazla kolesterol bize zarar vermeden dışkı ile atılabilir. Kolesterol bizim hücrelerimizin duvarlarını oluşturmaktadır. Bitkisel sterollerde bitkilerin hücre duvarlarını oluşturmaktadır. Yapılan birçok araştırmada, bitkisel sterollerin kolesterol emilimini baskıladığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, bitkisel steroller ile kolesterol düzeyi kontrol altına alınabilir.


Kolesterolü düşüren besinler

Günde 2 gr. kadar alınan bitkisel sterol, kötü kolesterolü yaklaşık olarak %15kadar düşürmektedir. Bitkisel sterollerin başında badem ve çekirdekler gelir. Her gün bir çay bardağı badem ve yarım çay bardağı çekirdek yemek gereklidir.

Yağ tüketiminde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Zeytin, fındık ve ayçiçeği yağları en önemli olan yağlardır. Tereyağı, margarin, kızarmış yağlar ve kuyruk yağı uzak durulması gereken yağlardır. Günde 5-6 kaşık kadar bitkisel yağ kullanmak kolesterolü düşürmektedir.


Yeşil ve siyah zeytin bitkisel sterol açısından çok zengindir. Günde 10 adet kadar tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin yemek hem kolesterolü düşürür hem de yüksek antioksidan olduğundan kansere karşı korur.

Lahana ve karnabahar yüksek sterol içermektedir. Zeytinyağlı ya da buharda pişmiş şekilde tüketilmelidir. Lahana çorba olarak tüketilebilir bu durumda kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler.

Kepekli pirinç ve bulgur bitkisel sterollerin en etkilileridir. Kolesterolü %15 oranında düşürmektedir. Yaklaşık 1 tabak bulgur 200 miligram bitkisel sterol barındırır. Kolesterol yanı sıra kalp için de koruyucudur.

Bitkisel sterollerden zengin ve kolesterolü düşüren çorba tarifi

Malzemeler ; iki kase doğranmış beyaz lahana,  bir diş sarımsak, bir küçük soğan, iki küçük karnabahar, dört yemek kaşığı bulgur, 1 yemek kaşığı kepekli pirinç, 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Tarifi ; tüm malzemeler düdüklü tencerede yaklaşık 30 dakika kadar pişirilir ve daha sonra mutfak robotundan geçirilerek servis edilir. Günde 3 tas bu çorbadan rahatlıkla içilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor