Zerdeçal suyunun 10 faydası

12-ay-boyunca-her-sabah-zerdecal-suyu-icti-ve-bu-oldu

Zerdeçal suyunun 10 faydası: Zerdeçal, faydaları saymakla bitmeyen süper bir şifa kaynağı, her geçen gün daha da popüler bir baharat olan zerdeçalı mucize yapmaya yetecek geçerli pek çok neden ve fayda bulunmaktadır.

Zerdeçal’in besin değeri oldukça yüksek olup, güçlü bir antioksidandır. Yaşlanmanın etkilerine karşı koyan ve iltihap söktürücü özellikleri bulunan zerdeçal’in mucizevi faydaları var. Zerdeçal’de bulunan aktif bileşen kürkümin’in sayılamayacak derecede yararı bulunmaktadır. Bu faydaları destekleyen 7 binin üzerinde de bilimsel makale yayınlanmıştır. Dolayısıyla zerdeçal suyu tüketebileceğiniz en faydalı ve sağlıklı içeceklerin ilk sıralarında gelmektedir. İşte, İngiltere’nin Bristol kentinde yaşayan bir kadının inanılmaz hikayesi;

12 ay boyunca her sabah zerdeçal suyu içti

Zerdeçal, pH seviyesi çok mükemmel olan bir baharat olduğu için, 12 ay boyunca her sabah zerdeçal suyu içen kadının vücudunu alkalize etmiş, sindirim sistemini iyileştirmiş ve en önemlisi de eklem yangısı semptomlarını ortadan kaldırmıştır. İngiliz kadın bütün bu yaşadıklarını 12 ay boyunca her sabah bir su bardağı zerdeçal suyu içerek sağlamıştır.

Mucizevi zerdeçal suyunun hazırlanması

1 çay kaşığı kadar toz zerdeçali 1 su bardağı ılık suyun içine bir fiske kadar karabiber ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı halen ılıkken içmelisiniz.

Her sabah içmeniz gereken zerdeçal suyunun başlıca faydaları

Zerdeçal suyu hangi hastalıklara iyi gelir

1- Kalp sağlığına faydalıdır:

Temel bileşeni olan kürkümin maddesi, kan damarlarında yerleşen plakları temizlemekte ve pıhtı oluşumunu engellemektedir.

Japonya Niigata Üniversitesi Eczacılık ve Uygulamalı Hayat Bilimleri Fakültesi uzmanları tarafından 2011 yılında yayınlanan bir araştırma sonucuna göre; Üç hafta süreyle zerdeçal tüketen erkek farelerin kalp sağlıklarında önemli iyileşmeler görülmüştür.

2- Tip2 diyabeti iyi gelir:

2009 yılında Auburn Üniversitesinde gerçekleştirilen ve Biyokimya ve Biyofiziksel Araştırma İletişimi dergisinde de yayınlanan bir çalışma sonucuna göre, zerdeçalin diyabet tedavisinde çok önemli yararları olduğu belirtilmiştir.

3- Vücuttaki alkali dengesini sağlar:

Yüksek oranda bazik olup, kanser yalnızca asidik ortamda oluşmaktadır.

4- Beyni korur:

Büyüme hormonu beyin kaynaklı nörotropik faktör düzeyinin düşüklüğü genellikle Alzheimer hastalığı ve bunamayla bağlantılıdır. Zerdeçaldeki kürkümin bileşeni hormon seviyesini düzenlemekte ve yaşlılığa bağlı beyin fonksiyonlarındaki gerilemeyle birlikte beyin hastalıklarını önlemektedir.

5- İltihap önleyicidir:

İltihap birçok hastalığın bilinen ana nedenlerinden biridir. Kürkümin bileşeni iltihap karşıtıdır ve iltihap ile çok etkin bir şekilde savaşarak organizmayı korumaktadır.

6- Kanser ilacı özelliklerini taşır:

Zerdeçalde bulunan kürkümin bileşeni çok güçlü bir antioksidandır ve antioksidanlar hücrelerin hasar almasını önler. Bundan dolayı kanseri oldukça başarılı bir şekilde önler.

7- Eklem yangısı semptomlarını minimuma indirir:

Zerdeçalin ana bileşeni olan kürkümin, steroid olmayan antiflamatuar ilaç ve iltihap ve ağrı giderici ilaçlardan bile çok daha etkili olmaktadır.

8- Sindirim sistemine iyi gelir:

Düzenli olarak zerdeçal suyu tüketmek sindirim sistemine iyi gelmekte ve çok fayda sağlamaktadır.

9- Karaciğeri koruma etkisi vardır:

Zerdeçal, safra kesesinin çok daha düzgün olarak çalışmasına yardım eder. Karaciğeri zararlı toksinlerin etkilerinden korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

10- Yaşlanmayı geciktirir:

Zerdeçalde bulunan kürkümin bileşeni serbest radikaller ile etkin bir şekilde savaşmakta, iltihaplanmayı önlediği gibi yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır.

toz zerdeçal

Zerdeçalın Zararları ve Yan etkileri

  • Aşırı şekilde kullanılması durumunda, bazı sağlık sorunlarına yol açabilecek olan zerdeçal, bilinçli ve bir uzman tarafından nasıl kullanılması gerektiğini anlattığında, her hangi bir yan etkiye neden olmaz. Bu nedenle bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.
  • Baharatlara karşı hassas olan kişilerde kramp ve gaz ağrılarına yol açabilir.
  • Zerdeçal, Aşırı tüketimlerde kalp çarpıntısına yol açabilir.
  • Zerdeçalı Fazla tüketmeniz nedeniyle mide bulantısı ve kusma olabilir.
  • Kanama sorunu olan kişilerin zerdeçal tüketmemesi gerekmektedir. Kan inceltici özelliği vardır, Bu sebeple özellikle operasyon geçirecek olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Yine aynı şekilde her hangi bir operasyon sonrasında da bir süre tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Karaciğer ile alakalı problem yaşayan kişiler mutlaka doktoruna danışarak kullanmalıdır.
  • Şeker hastaları için faydalı bir baharat olsa da kullanım miktarına dikkat edilerek kullanılmalıdır.
  • Çok fazla zerdeçal kullanımı kan hücrelerinde hasara yol açabilir.
  • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Not: Bir uzmana danışmadan kullanmayınız..

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply