Yağ Yakmaya Yardımcı Olan Baharat ve Sebzeler


Yağ yakımına yardımcı olan 5 baharat ve sebze

Yağ Yakmaya Yardımcı Olan Baharat ve Sebzeler: Yağlardan kurtulmak ve kilo vermek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları zorlu bir süreç ve efor gerektirmektedir. Şayet yemeklerinizi baharatlarla zenginleştirme yolunu tercih ederseniz yağ yakmak çok daha kolay ve rahat olabilir. Aşağıda sıraladığımız baharatları ve sebzeleri beslenme diyetinize ilave ederseniz, kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. İşte, yağ yakımına yardımcı olan 5 baharat ve sebze;

1- Sarımsak:

İçerdiği fitokimyasallar vasıtasıyla vücudunuzdaki yağ katmanlarının parçalanmasına yardımcı olur. Sarımsak kolesterolün düşmesini, bakterilerin ve virüslerin ölmesini sağladığı gibi kalp rahatsızlıklarına karşı da korur.


2- Soğan:

Bu besin maddesi de tıpkı sarımsak gibi fitokimyasallar bakımından çok zengindir. Vücuttaki yağların parçalanmasını sağlar. Sarımsağın sağladığı ettiler gibi kolesterolü düşürmekte, bakterileri ve virüsleri öldürür, kalp hastalıklarında koruma sağlar.


3- Zerdeçal:

Çok iyi bir beta karoten kaynağı olan zerdeçal son dönemlerin en popüler baharatlardan biridir. Beta karoten bir antioksidan olup, serbest radikalleri nötralize etmekte ve karaciğeri korumaktadır. Zerdeçal tüketmek, karaciğer hücrelerinde yer alan yağ stoklarını azaltmakta ve vücudun yağ yakmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca beyin sağlığını koruduğu ile ilgili de sonuçlara ulaşılmıştır. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önüne geçebilmek için tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

4- Tarçın:

Bu besinin kilo vermede kişiye çok yardımcı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bu araştırmaların sonuçlarında bir çay kaşığı kadar tarçın yiyeceklere eklendiğinde, şekerin vücutta metabolize edilmesini 20 kat daha arttırmaktadır. Kanda aşırı miktardaki şeker vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Bu nedenle tarçın kan şekeri düzeyini dengelediğinden, yağ oluşmasını önlediği gibi enerji seviyesini de normalleştirmektedir.

5- Biber:

Kişilerin metabolizmalarını hızlandırmaları için çok etkili bir besin maddesidir. Bunun için yemeklerinize mutlaka biber ekleyin. Biberin içeriğindeki aktif bileşen kapsainin, vücutta yağ yakımını büyük miktarda arttırmaya yardımcı olmaktadır. Biber tüketimi sayesinde enerji düzeyinde de önemli artış sağlanıyor.

Sebze ve baharatların yağ yakımı konusundaki özelliklerini faydaya çevirmek oldukça kolaydır. Öğünlerinizdeki yemeklerinize taze sarımsak ve soğan eklemeyi kesinlikle unutmayın. Yapmıyor idiyseniz de artık eklemeye başlayın. Zerdeçal sizin için çok iyi bir sos hazırlama maddesidir. Tarçın, yalnızca tatlılarda değil yemeklerinize eklendiğinde de lezzet verir. Biber de hemen her yemekte ya da tek başına da kullanılabilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor