Ginkgo Biloba ve mucize faydaları


ginkgo biloba faydaları

ve az bilinen faydaları

Ginkgo biloba ağacı yaprağındaki etken maddelerin bazıları hafızayı ve zihinsel işlevleri geliştirmektedir. Beyne olan faydasının yanı sıra damar tıkanıklığından kan dolaşımını düzenlemeye kadar pek çok sağlık sorununa karşı etkisi de bulunmaktadır.

Ginkgo biloba ağacı, 1000 yıl gibi en uzun yaşayabilen ağaçlardan biridir. 30-40 metre uzunluğa kadar büyüyebilen ağaç, başka ağaçlarla bağlantısı olmayan tek başına bir türdür. Ağacın faydalı olan ve besin desteği olarak kullanılan kısmı yapraklarıdır. Ağacın yapraklarında 40 değişik bileşen bulunmakta ve yaprakların faydalı olmasını sağlayan bitki bazlı antioksidanlar olan terpenoidler ve flavonoidler içermektedir. Flavanoidler, kalp kasını, retinayı, sinirleri ve damarları serbest radikallerin hasar vermesinden korumaktadır. Terpenoidler ise damarların genişlemesine katkı sağlayarak plak oluşumunu önlemekte, dolayısıyla damar tıkanıklığının önüne geçmektedir.


Ginkgo biloba’nın faydaları nelerdir?

Sıraladığımız liste bazı araştırma sonuçlarına dayanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, herkesin farklı sağlık durumunun olabileceği ve tüketilmeden önce doktora danışılması gerektiğidir.

1- Kaygıyı hafifletir:


Yapılan bir araştırmada EGb761 adlı gingko biloba ekstresi, bireylerin günlük yaşantılarını etkileyen kaygıların hafiflemesine ve düzenlenmesine katkı sağladığı belirlenmiştir. Kaygı giderici ilaçlara göre ginkgo biloba ekstresi bağımlılık yapmadığı gibi, çok daha az yan etkilere sahiptir.

2- Zihinsel fonksiyonları olumlu etkiler:

Ginkgo biloba’nın hafızayı güçlendirdiği ve zihinsel kapasiteyi arttırdığı belirlenmiştir. Bu olumlu etkilerinin herhangi bir zihinsel bozukluğu olmayan orta yaşlı kişilerde daha çok olduğu görülmüştür. Aynı zamanda serebral yetmezlik sorununa da iyi gelen bitkisel besin desteklerinden biridir.

3- ve bunmaya karşı etkili:

Ginkgo biloba özütü ile yapılan çalışmaların birinde hafif hafıza zayıflığı bulunanların hafızalarında belirli bir iyileşme görülmüş, diğer bir çalışmada da yaşa bağlı hafıza zayıflığı olanlarda ise herhangi bir etkisine rastlanmamıştır. Kayda değer bir etkisi bilinmese de Avrupa’da özellikle Almanya’da hafızayı güçlendirmek için alınan bitkisel desteklerin başında gelmektedir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıp yavaşlatmadığı net değilse de, ginkgo biloba’nın damarları genişleterek kan dolaşımını düzenlediği ve arttırdığı da bilinmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda Alzheimer hastalarındaki düşünme yeteneğinin geliştiği, günlük aktivitelerini daha az zorlanarak gerçekleştirdikleri ve görülen depresyon durumunu önlediği belirlenmiştir.

4- ’a karşı fayda sağlamakta:

Glokom yani göz tansiyonu, tedavisi gerçekleştirilmediği zaman görme kaybına neden olabilen önemli bir hastalıktır. İlaç kullanımı ile kontrol edilebilen glokom, lazer tedavisi ya da ameliyat gerektirebilmektedir. Yapılan araştırmalar, ginkgo biloba’nın göz tansiyonunun ilerlemesini yavaşlattığını ve tedavide fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca diyabet hastalığının neden olduğu göz retinasının zarar görerek renk hassasiyetini yitirmesi sorununda da geliştirici özellikleri görülmüştür.

5- Şizofreniyi azaltmakta:

Ginkgo biloba ekstresi, şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında ilaçların etkisini arttırmakta, şizofreninin negatif etkilerinin azalmasına katkı sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor