Chia tohumu nedir, Chia tohumunun faydaları nelerdir?

nedir, Chia tohumunun faydaları nelerdir?: Chia tohumu, son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir besindir. Aztek uygarlığında kullanılan ve çok önemli olan bu tohum, tok tutması ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olması ile dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca Chia’nın sağlığımıza pek çok faydaları var. Bu bol lifli gıdayı sizin için araştırdık. İşte, Chia tohumunun faydaları nelerdir?;

Chia tohumunun faydaları:

Chia tohumu bol lif içeren bir besindir. Yaklaşık olarak 30 gramında 12 gr. Lif vardır. Bu değer yaklaşık olarak, günlük lif ihtiyacınızın %30’unu karşılamaktadır. Lifli gıdalar sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidir.

Her 30 gr. Chia tohumu, yaklaşık 6 grama yakın omega 3 barındırmaktadır. Omega 3 yağ asitleri, beyin sağlığı başta olmak üzere vücudumuz için çok sağlıklıdır. Omega 3 deposu olan bu besin kesinlikle tüketilmelidir.

İçeriğinde kolesterol yoktur ve kuvvetli bir protein kaynağıdır. Günlük protein ihtiyacının yaklaşık %10’nu 28 gr. Chia tohumu ile karşılanır. Protein vücudumuzun temel yapı taşıdır. Beyin ve pek çok kimyasal tepkimede kesinlikle gereklidir. Protein olmadan yapılan diyetler başarısız olmaktadır.

Chia tohumunda bol miktarda triptofan vardır. Bu amino asit tavuk ve hindide bulunmaktadır. Bu sayede, çok hızlı ve uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca bu amino asit, rahat uyumayı ve kendini iyi hissetmeyi sağlamaktadır.

Kalp sağlımız için, kötü kolesterol ve trigliserid düşük düzeyde olmalıdır. Chia tohumu trigliserid ve kötü kolesterolü düşürür. Kan basıncını dengeler. Bu sayede kalp sağlığınız çok daha iyi duruma girer.

Enerji ve dayanıklılığı arttırmak için chia tohumu çok faydalıdır. Aztekler ve mayalar, bu nedenle chia tohumundan yapılan jelleri savaş ve spor müsabakalarında kullanırlarmış. Koşu ve dayanıklılık sporu yapan sporculara verilen chia tohumundan yapılan enerji jeli, diğerlerine göre performanslarının daha da artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de aztekler ve mayalar bu jele koşu gıdası adını vermişlerdir.

Chia tohumu, kalsiyum açısından zengindir. Yaklaşık 28 gr. Chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılamaktadır. Kalsiyum, diş ve kemik sağlımız için çok faydalıdır. Kemik erimesi başta olmak üzere pek çok faydası vardır.

Vücutta proteinin işlenmesi ve hücrelerin tamir edilmesine neden olan fosfor, chia tohumunda bol miktarda bulunmaktadır. 28 gramında günlük fosfor ihtiyacının %27si vardır.

Kemiklere iyi gelen, biyotin ve tiyamin gibi besinlerin işlenmesi için gerekli olan manganez, Chia tohumunda bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca chia tohumu gluten içermemektedir.

Chia tohumu nasıl tüketilir?

Chia tohumunun bir tadı yoktur. Bu nedenle 1 bardak su içinde bekleterek kullanılabilir. Meyvelerde, süt ve yoğurtta karışım yapılarak kullanılabilir. Pudinglere, sebze yemeklerine ve salatalara eklenebilir. Düzenli kullanıldığında zayıflamaya destek verir.

Bu yazı haberturk.com kaynak alınarak özgün olarak yazılmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply