Lavanta yağı ve faydaları


lavanta yağı

bahçelerinde olan muhteşem güzellik, Fransa’dan başlayarak tüm dünyaya yaz aylarında yayılır. Bu muhteşem kokulu çiçek, ferahlatıcı etkisi başta olmak üzere sağlık ve temizlikte yüzyıllardır kullanılmaktadır. Çok eski zamanlarda yağı çıkarılan bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. İşte, lavanta yağının faydaları;

Lavanta yağının faydaları

Lavanta yağı ter kokusunun önüne geçer. 1-2 damla lavanta yağı, çok terleyen bölgeye sürülürse o bölgede bakteri üremesi durur ve ter kokusunun önüne geçilmiş olur. Banyo sonrası uygulama yapılırsa çok daha etkilidir.


Deride oluşan çatlaklar, yaralar ve lekeler, kuru cilt sorunlarında lavanta yağı rahatlıkla kullanılabilir. 1-2 damla kadar lavanta yağı ile sorunlu bölgeye yapılan masaj, deri sorunlarını hızla onarmaktadır. Dudaklarda olan çatlaklarda da lavanta yağı etkilidir.

Kepek sorunu olan saçlarda lavanta yağı çok başarılı sonuçlar verir. Saçlar hafif nemliyken saçların diplerine lavanta yağı ile masaj yapılırsa kepek engellenir. Kuru saçlarda canlanma ve parlama etkisi yaratır.


Lavanta yağı başka neye iyi gelir

Ayak ve bacaklarda olan ağrılarda 2-3 damla lavanta yağı ılık su ile karıştırılıp, ayaklar bu suda 30 dakika kadar bekletilirse ağrılar kesilir.

Vücutta herhangi bir bölgede yanık olduğunda yanık acısını alır ve yanık olan bölgeyi hızlı iyileştirir.

Böcek ve arı sokmalarında kaşıntı, şişlik oluştuğunda lavanta yağı sorunu çözümler. Kesiklerde enfeksiyonun önüne geçer.

Lavanta yağı burun kanamalarında buz ve lavanta yağı karışımı burnun üzerinden kompres yapılırsa kanamayı keser.

Güneş yanığında su içine lavanta yağı eklenip cilde sürülürse yanık tedavi olur.

Taşıt tutması yaşayanlara lavanta yağı koklamak önerilir.

Uykusuzluk sorunlarında yastığa 1-2 damla lavanta yağı damlatılırsa uykusuzluğun önüne geçilir.

Egzema gibi cilt sorunlarında etkilidir. Kaşıntıyı ve döküntüyü keser.

Çamaşır makinesine lavanta yağı damlatılırsa çamaşırlar nefis kokar.

Lavanta yağı ayak mantarında çok etkilidir. Ayaklarında mantar olanlara, akşamları lavanta yağı ile ayaklara masaj yapılır.

Migreni olanlara lavanta yağı koklamak önerilir. Çünkü, lavanta yağı rahatlatıcı bir kokuya sahiptir.

Ayrıca evde lavanta yağı koku olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Özellikle gençlik döneminde oluşan sivilcelerin azalmasını sağlar. Çünkü, lavanta yağı antibakteriyeldir. Sivilceli cilde ince bir tabaka halinde sürülerek kullanılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor