Tok tutan baharatlar

tok tutan baharatlar

Tok tutan baharatlar nelerdir, hangi baharatlar tok tutar, hepsini sizin için bir araya getirdik. Baharatlar, her ülkenin ve kültürün mutfağında, tıbbında geniş yer teşkil ederler. Genelde kurutulan bitkiler ve tohumlardan elde edilirler. Kurutulan bu bitkiler toz haline getirilip, yemeklerde baharat olarak kullanılırlar. Baharatlar sadece yemeklerde değil başka alanlarda da kullanılır. Diyet yapanlarla, alternatif tıpta da kullanılırlar. Çünkü, baharatlar uzun süre tok tutar ve kan şekerini dengeler. İşte, tok tutan baharatlar;

Zencefil

Zencefil, soğuk algınlığı ve gripte en etkili baharattır. Kış aylarında bu nedenle rahatlıkla tüketilir. Sindirim sistemini düzenlemesi ve midye yardımcı olması diğer faydalarıdır. Uzun süre tok tuttuğundan rahatlıkla kullanılabilir. Salata ve yemeklere tuz gibi serpilerek tüketilebilir.

Karabiber

Tok tutma özelliği ve kilo verdirme özelliği vardır. Vücutta rahatlatma, boğaz ağrılarını geçirme özellikleri de vardır. Soğuk algınlığı ve gripte kullanılır.

Karanfil

Karanfil çiğneyerek yenildiğinde kan şekerini dengeleyerek tok kalmayı sağlar.

Zerdeçal

Metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermeyi sağlar. Uzun süre tok tutar çünkü iştahı keser. Şeker ihtiyacını azaltır ve sindirim sistemini çalıştırır.

Kekik

Kanda var olan yağları azaltır, tok tutar. Sindirimi kolaylaştırır. Kekik suyu ayrana ve meyve suyuna katıldığında yağ yakımını hızlandırır.

Tarçın

Kan şekerini dengeleyerek tok kalmayı sağlar. Metabolizmayı hızlandırır. Meyve ve tatlıların üzerine serpilerek kullanılması tavsiye edilir. Özellikle şeker hastalarına önerilir. 1 litre suyun içine atılan tarçın kabuğu bir gece bekletilip, ertesi gün içilirse gün boyunca tok ve zinde tutar.

Kırmızı biber

Metabolizmayı hızlandırır ve tokluk hissi verir. Bağırsak hareketlerini dengeler ve yağ yakımını sağlar. Kırmızı biber gibi baharatlar vücut ısısını arttırır ve bu sayede metabolizmayı hızlandırır. Metabolizma hızlandığında daha kolay kilo verilir.

Kimyon

Tok tutan bir baharattır ama az kullanılır.  Bu baharat yemeklere katıldığında tokluk hissi yaratır. Bu nedenle tuz gibi yemeklere eklenebilir.

Leave a Reply