Vitiligo beyazlama hastalığı, sebepleri ve tedavisi


viitiligo beyazlama hastalığı, sebepleri ve tedavisiin

nedenleri tedavisi ve Vitiligo hastalığı nasıl geçer işte ayrıntılar. Günümüzde oldukça sık bir şekilde karşılaşılan ve stresin artmasına bağlı olarak yoğunlaşan bir hastalık olan vitiligo, toplumumuzda beyazlama hastalığı adıyla da bilinmektedir. Vitiligo hastalığının tedavisinin temelinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yatmaktadır.

Tıp alanında, vitiligo hastalığının tedavisinde önemli bir yer edinmeye başlayan immunoterapi adı verilen bağışıklık sistemini güçlendirme tedavisi uygulanmaktadır. İmmunoterapi tedavisi vitiligo hastalığına karşı 60 gün içinde olumlu neticeler vermeye başlamaktadır.

Vitiligo hastalığının sebepleri:


Vitiligo hastalığı, bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırması neticesinde gelişmektedir. Bunun sonucu olarak da cilt pigmentlerinin kaybına yol açmaktadır. Günlük yaşanan iş ya da özel hayata bağlı stres artışları vitiligo hastalığı ile ilgili vakaların sürekli olarak çoğalmasına neden olmaktadır. Bir kişide vitiligo hastalığı varsa, bu hastalığın altında kesinlikle bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar yatmaktadır.

Kişilerdeki beslenme bozuklukları ve bazı besinler vitiligo hastalığının gelişmesinde etkili olabilmektedir. Yapılan tedavi sırasında ya da tedavi sonrasında, beslenme alışkanlıkları bireyin yaşam tarzını belirlemelidir. Vitiligo hastalarının özellikle sigara ve alkol tüketiminden uzak durmaları önemlidir. Bunların yanı sıra tatlı ve şekerli gıdalardan, unlu mamullerden mümkün olduğu kadar uzak durulmaya çalışılmalıdır. Uzmanlar vitiligo hastalarına pilates ve yoga gibi egzersizler yapmalarını da önermektedir. Taze sebze ve meyve tüketimlerine önem verilmeli bolca tüketilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan minerallerin de takviye edilmesi için bol miktarda su tüketilmelidir.


Vitiligo hastalığı tedavisi:

Vitiligo yalnızca bir cilt hastalığı olarak düşünülmemeli, bu duruma eşlik edebilecek pek çok hastalık ve risklerin de olduğu bilinmelidir. Vitiligo hastalığı ile birlikte kişilerde vitamin eksiklikleri de araştırılmalıdır. Çünkü vitiligo, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile ya bütünüyle yok olur ya da minimum düzeye iner. Vitiligo hastalarında tiroit iltihabı da kesinlikle araştırılması gereken bir durumdur.

Vitiligo tedavisinde en etkili yöntem immunoterapi yani bağışıklık sisteminin onarılması tedavisidir. İmmunoterapinin hastaya uygulanması, diğer birçok risk faktörlerinin de ortadan kalkmasına imkan sağlayacaktır. Bu tedavi yöntemi ile sistemik bir bağışıklık tedavisi sağlanmaktadır. Yani bağışıklık sisteminde olan bütün rahatsızlıklar belirlenmekte, etkili ve kalıcı bir tedavi yapılmış olmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor