Göbek deliği kaşıntısı neden olur, Nasıl geçer?

Göbek deliğinde oluşan kaşıntı neden olur, bu durum nasıl geçer, göbek deliği çevresinde oluşan kaşıntılar için hangi yöntemleri kullanmalıyız, bunun için hangi doktora gitmeliyiz. Göbek deliği kaşıntısı, göbek deliğinin kolaylıkla enfeksiyon kapması nedeniyle görülmektedir. Göbek deliğinin çevresinde gelişen bir enfeksiyon deride kızarıklığa, kaşıntıya ve bazen de akıntıya neden olabilir. Yazımızda, göbek deliği kaşıntısı neden olur ve nasıl geçer? sorusunu cevaplamaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Göbek deliği kaşıntısını gidermek için yapılacak olan kaşıma hareketi, kaşıntının daha da şiddetlenmesine yol açacaktır. Kaşımaya devam etmek, tedavisi zor ikinci bir enfeksiyona da sebebiyet verebilir.

Göbek deliği kaşıntısını gidermek için uygulanabilecek tedaviler, en başta kaşıntılı cildin yatışmasını sağlayacak doğal çözümlerdir. Mesela; Aloe vera, cadı fındığı ve soğuk kompres gibi uygulamalar göbek deliğindeki kaşıntıların hafiflemesine imkan sağlayacaktır.

Göbek deliği kaşıntısına yol açan sebep bulunarak tedavisinin yapılması da çok önemlidir. Bundan dolayı, eğer göbek deliğindeki kaşıntı bakteriyel bir enfeksiyon ya da bir maya enfeksiyonu nedeniyle yaşanıyorsa, elma sirkesi, çay ağacı yağı ve yemek sodası kullanarak doğal çözüm elde edebileceğiniz gibi, mikropların da ölmesini sağlayabilirsiniz.

Göbek deliği kaşıntısı belirtileri

Göbek deliği kaşıntısına neden olan faktörlerin yanında başka belirtilerde olabilir. Mesela; cilt tahrişinden kaynaklanan göbek deliği çevresinde kızarıklık ve şişlikler meydana gelebilir. Tahrişe uğrayan bölgede sıcaklık artışı ve çatlamalar yaşanabilir. Bazen kaşıntı yaşanan bölgede pul pul beyaz ölü deri dökülmeleri olabilmektedir.

Bazen de maya enfeksiyonları, kaşıntılı sivilceye benzer şişlikler meydana getirebilir, ciltte hasar gören bölgelerinden akıntı ya da sızmalar yaşanabilir. Göbek deliği kaşıntısının temelinde ne olursa olsun, sizi hemen rahatlatabilecek birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Göbek deliği kaşıntısı nasıl geçer?

Göbek deliğinde ve çevresinde yaşanan kaşıntının hafiflemesine katkı sağlayacak pek çok doğal tedavi yöntemi vardır. İşte, o doğal tedavi yöntemleri;

 • Soğuk kompres; Göbek deliği kaşıntısının tedavisinde ilk uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri soğuk kompres uygulamasıdır. Soğuk kompres, sinir uçlarının uyuşmasını sağlayarak, göbek deliğindeki kaşıntı ve rahatsızlığı azaltmaya katkı yapmaktadır. Uzmanlar, cilt tahrişlerinin önüne geçmek adına soğuk kompres uygulamasını tavsiye etmektedirler. Soğuk kompres uygulaması için;
  • Plastik bir torbaya buz parçalarını koyup ağız kısmını sıkıca bağlayın ve bir havlu ile sarın.
  • Buz torbasını 10 dakika kadar göbek deliğinize tutun.
  • Göbek deliği kaşıntınız geçene kadar bu uygulamayı tekrar edin.
 • Soğuk çay poşeti; Göbek deliğindeki kaşıntının doğal tedavi yöntemlerinden biri de soğuk çay poşeti kullanmaktır. Bu, göbek deliği kaşıntısında iki şekilde fayda sağlamaktadır. Birincisi, soğuk çay poşeti soğuk kompres etkisi yapmaktadır. İkincisi de, soğuk çay poşetindeki çayda doğal tanin maddesinin olması ve kaşıntıyı azaltması şeklindedir.

Göbek deliği kaşıntısının tedavisinde soğuk çay poşetinin kullanımı;

 • Bir tane siyah çay poşetini sıcak suyla doldurduğunuz kupaya koyun ve demlenmesini bekleyin.
 • Çay poşetini birkaç dakika beklettikten sonra çıkarın ve soğuması için buzdolabına koyun.
 • Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra, çay poşetini göbek deliğine koyun.
 • Bu uygulamayı dilerseniz papatya çayı ile de yapabilirsiniz.
 • Cadı fındığı yağı; Diğer bir doğal tedavi yöntemi de cadı fındığı yağıdır. Cadı fındığı yağı şişliği ve kaşıntıyı azalttığı gibi, antiseptik özelliği ile de öne çıkmaktadır. Bu yağı göbek deliğinin etrafına bir miktar sürerek uygulayabilirsiniz. Göbek deliğindeki kaşıntının geçmesi için, uygulamayı günde 2-3 kez yapabilirsiniz.
 • Aloe Vera jeli; Aloe vera bitkisinden elde edilen jel ile pek çok cilt problemine çözüm üretilebilmektedir. Antibakteriyel özelliği ile yaraların hızlıca iyileşmesini, bakteriyel enfeksiyonların gelişmesinin önüne geçilmesini ve cildin süratli şekilde yenilenmesini sağlar.

Bu etkileri sağlayabilmek için tek yapılması gereken şey, az miktarda aloe vera jeli göbek deliği kaşıntısının olduğu bölgeye sürülmelidir. Kaşıntının iyileşmesini sağlamak amacıyla günde 2-3 defa uygulanmalıdır.

Göbek deliği kaşıntısı neden olur?

 • Kontakt dermatit; Göbek deliğinde kaşıntı oluşturan en yaygın sorun kontakt dermatittir. Cildin alerjik reaksiyona neden olan bir alerjenle temas etmesiyle birlikte görülmektedir.

Cildin alerjik reaksiyon göstermesine yol açan ürünlerin başında kokular, sabunlar, takılar ve antibiyotik kremler gelmektedir. Bazı güneş koruyucularda güneşe çıkıldığı zaman fotoalerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu durum ciltte kızarıklıklara, kabacıklara ve kaşıntılara yol açmaktadır.

Kontakt dermatitin en yaygın nedenlerinden biri de nikeldir. Mesela; göbek deliğine takılan takılar genellikle nikelden üretilmektedir. Nikele karşı gelişen alerjik reaksiyon, genellikle piercing’in takıldığı göbek deliğinden başlar ve kaşıntıya neden olur.

Doğal kontakt dermatit tedavisi nasıldır?

Kontakt dermatit tedavisinde en etkili çözüm olarak organik Hindistan cevizi yağı gelmektedir. Bunun nedeni, Hindistan cevizi yağının antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinin olmasıdır.

Hindistan cevizi yağı üzerinde yapılan araştırmalarda, kontakt dermatit nedeniyle meydana gelen cilt hasarlarının tedavisinde doğal bir nemlendirici olduğu görülmüştür. Antimikrobiyel özelliği sayesinde de cilt enfeksiyonu gelişmesinin de önüne geçilebilir.

Göbek deliği kaşıntısının hafifletilmesi amacıyla belli bir miktar organik Hindistan cevizi yağı, doğrudan günde 2-3 defa göbek deliğine sürülmelidir. Bu uygulamayı da kaşıntı ve kızarıklık geçene kadar sürdürülebilir.

Kontakt dermatitte, alerjiye yol açan alerjenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu, göbek deliği etrafında oluşan alerjik reaksiyonun yeniden gelişmesinin önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Dermatologlar, göbek deliğine takılacak olan takıların minimum 14 ayar altın, platin ya da paslanmaz çelik olmasını tavsiye etmektedirler.

Göbek deliği dermatiti nedir?

Göbek deliği dermatiti, göbek deliği derin olan ya da hijyene özen göstermeyenlerde rastlanan bir sorundur. Göbek deliğinde dermatit belirtileri olarak göbek deliğinde akıntı olması, göbek deliğinin çevresindeki ağrı, göbek deliğinde koku ve hatta göbek deliğinden kan gelmesi sayılabilir.

Dermatit kaynaklı oluşan göbek deliği kaşıntısında kontakt dermatit tedavisiyle aynı yöntem izlenebilir. Eğer enfeksiyon belirtileri söz konusuysa Hindistan cevizi yağına bir miktar çay ağacı yağı ilave edip kullanabilirsiniz.

Maya ve mantar enfeksiyonları;

Göbek deliği nemli ve karanlık koşullarda olup, burası maya ve mantar enfeksiyonunun gelişmesi için uygun bir ortamdır. Maya enfeksiyonu kendisini göbek deliğinde kaşıntıyla göstermektedir. Mantar enfeksiyonu da göbek deliğinde yanma hissi ile birlikte kaşıntıyla kendini gösterir.

Candidiaz adlı enfeksiyon, maya enfeksiyonunun en yaygın görülenidir. Candida mantarı, insanın cildinde doğal olarak yer almaktadır. Bunlar mide hizasında bulunan katlanma yerlerinde ve diğer nemli bölgelerde rahatça mantar enfeksiyonu oluşturabilmektedir. Bunların yanı sıra dar kıyafetler, sıcak hava ve hijyene önem verilmemesi de göbek deliğinde ve çevresinde enfeksiyona yol açabilmektedir.

Maya ve mantar enfeksiyonunun doğal tedavisi;

Maya ve mantar enfeksiyonlarının doğal yöntemlerle tedavisinde Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Üzerinde yapılan çalışmalarda, Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağının mantar önleyici özelliklere sahip oldukları belirlenmiştir.  Bu çalışmalarda çay ağacı yağının candida mantarları da dahil olmak üzere türlü mantar enfeksiyonlarının tedavisinde, Hindistan cevizi yağı da maya enfeksiyonlarının tedavisinde etki ettiği görülmüştür.

Göbek deliği kaşıntısının doğal tedavisi için aşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır;

 • 2-3 damla kadar çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın.
 • Elde ettiğiniz bu karışımı, göbek deliği çevresine ve kaşıntılı bölgelere masaj şeklinde doğrudan uygulayın.
 • Bu uygulamayı, mantar ya da maya enfeksiyonu iyileşene dek her gün 2 defa uygulayın.

Bakteriyel enfeksiyon;

Yaşanan göbek deliği kaşıntısının nedeni bakteriyel enfeksiyon olabilmektedir. Bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan bir göbek deliği kaşıntınız varsa, buna akıntı da eşlik edebilmektedir. Mantar enfeksiyonunun gelişmesinin nedeni olan nemli ortamlar, bakteriyel enfeksiyonlar açısından da geçerlidir.

En yaygın cilt sorunlarından biri olan ve pişik olarak bilinen intertrigo da göbek deliği kaşıntısına yol açmaktadır. Pişik, daha çok katlanmış, birbirine sürtmekte olan nemli yerlerde meydana gelmektedir. Göbek deliğinde pişik belirtileri ( bakteriyel enfeksiyon kaynaklı ) olarak göbek deliğinde sızıntı, göbek deliğinde şiddetli kaşıntı ve kötü koku oluşması sayılabilir.

Bakteriyel enfeksiyonun doğal tedavi yöntemleri;

Her türlü enfeksiyonda buna yol açan bakteri ve mikropların ortadan kaldırılması gerekir. Göbek deliğindeki bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde en etkili doğal yöntem elma sirkesinin antiseptik özellikleridir.

Elma sirkesindeki mikrop öldürme etkisi, içeriğindeki asetik asittir ve antiseptik amacıyla kullanılabilmektedir. Düşük bir yoğunluğu olsa bile asetik asit, bakterileri en etkin şekilde yok etmektedir. Elma sirkesinin pH düzeyinin düşüklüğü de kaşıntının azalmasına katkı sağlamaktadır.

Bakteriyel enfeksiyonun elma sirkesiyle doğal yollardan tedavisi için;

 • Belli miktarda elma sirkesi ile aynı miktarda suyu karıştırın.
 • Pamuk veya pamuklu bir bezi bu karışıma daldırın. Bakterileri ve mikropları öldürmek için göbek deliğinin çevresine masaj yaparak sürün.
 • Bu uygulamayı, göbek deliği kaşıntısı ortadan kalkana kadar günde 2-3 kere gerçekleştirebilirsiniz.

Göbek piercingi nedeniyle enfeksiyon kapılması;

Göbek deliği kaşıntısı, göbek deliğine takılan piercingin enfeksiyon kapmasından dolayı olabilmektedir. Uygulamayı gerçekleştiren merkezlerde, genellikle enfeksiyon kapılmaması için nelerin yapılması gerektiği kişiye anlatılır. Ama göbek deliğine kirli ellerle temas edilmesi ya da başka yollarla göbek deliğine mikrop bulaşması söz konusu olabilmektedir.

Piercing kaynaklı enfeksiyonun doğal tedavi yollarından biri tuz solüsyonu kullanmaktır. Buna göre şu aşamaları takip edebilirsiniz;

 • ½ çay kaşığı kadar deniz tuzunu önceden kaynatılmış bir bardak ılık suyla karıştırın.
 • Bu suyu soğuttuktan sonra, temiz bir bez yardımıyla göbek deliğindeki piercing bölgesine sürün.
 • Sürdükten sonra 10 dakika kadar bekleyin.
 • Daha sonra da kuru bir bez ile göbek deliğini silip temizleyin.
 • Piercing kaynaklı göbek deliği enfeksiyonu iyileşene kadar, günde 2 defa bu uygulamayı gerçekleştirin.

Göbek deliğinde sedef hastalığı olması;

Göbek deliğinin içinin yoğun bir şekilde kaşınmasına yol açan nedenlerden biri de sedef hastalığıdır. Bir cilt hastalığı olan sedefte kaşıntı ve kızarıklık olmaktadır.

Göbek deliği, fleksural sedef hastalığı nedeniyle etkilenmektedir ve göbek deliği kaşıntısı yaparak kızarıklığa yol açmaktadır. Sedef hastalığının belirtilerinin tam tersi, bu durum göbek deliğinde kırmızı ve deri döküntüsü şeklinde görülmez. Genellikle cilt çatlakları ve kaşıntı meydana gelir.

Göbek deliğinde görülen sedef hastalığı, bir takım doğal yöntemlerle iyileştirilebilir ve belirtileri azaltılabilir. Bunların başında yemek sodası gelir. Yemek sodası, sedef hastalığına bağlı gelişen kızarıklıkları, göbek deliğindeki kaşıntıyı ve ciltteki tahrişi azaltmaktadır.

Kaşıntıların hafifletilmesi amacıyla yemek sodası macununu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Öncelikle 1 çay kaşığı kadar yemek sodası ve suyu karıştırıp macun haline getirin. Elde ettiğiniz macunu, her gün 2 kez göbek deliğine sürün ve 10 dakika beklettikten sonra temizleyin.

Gebelikte göbek deliğinde kaşınma;

Gebelik döneminde karın bölgesi gerilir ve bu durumda da göbek deliğinde kaşıntı meydana gelir. Hamilelik dönemlerinde cilt kaşıntısı çok sık yaşanmaktadır. Bu durum, vücuttaki fiziksel ve hormonal değişimler nedeniyle olmaktadır.

Gebelikte göbek ve karın bölgesinde kaşıntılar oldukça yaygın bir durumdur. Hafif şiddetteki kaşıntılar anne karnındaki bebeğe herhangi bir zarar vermez. Fakat bütün gece boyu devam eden şiddetli kaşıntı, hamileliğin intrahepatik kolestazı denen bir karaciğer bozukluğundan dolayı olabilir. Bu şekilde bir göbek deliği kaşıntısı söz konusuysa, vakit kaybetmeden doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Tahtakurusu ısırması;

Göbek deliği kaşıntısı veya karın bölgesindeki kaşıntıların diğer bir nedeni de tahtakurusu ısırıkları olabilir. Tahtakurusu kanla beslenen bir canlıdır ve ısırıkları kişinin cildinde kaşıntılı bir kabarıklık meydana getirir. Bunun yanı sıra, tahtakurusu ısırdığı yerde alerjik reaksiyona neden olabilecek kalıntılar ya da yumurta bırakabilmektedir. Göbek deliği kaşıntısının tahtakurusu ısırığından kaynaklandığını düşünüyorsanız, doğal tedavisi için çay ağacı yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Göbek deliğindeki kaşıntı nasıl iyileşir?

Göbek deliğinde kaşıntı yaşandığı zaman, cildin tahriş olmasının önüne geçmek için şunları uygulayabilirsiniz;

 • Göbek deliğinin nemlendirilmesi; Göbek deliği Kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, E vitamini yağı gibi yağlarla doğal olarak nemlendirilebilir ve cildin kurumasının önüne geçilebilir.
 • Hijyene özen göstermek; Göbek deliğinizi kirden, bakterilerden ve mikroplardan korumalısınız. Cildinizi tahriş edebilecek temizlik ürünlerini kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Göbek deliğinin kurulanması; Özellikle yaz mevsiminde duş sonrası göbek deliğinizi ıslak bırakmayın ve mutlaka kurulayın. Ayrıca terlediğinizde de bu bölgedeki teri silip temizleyin.
 • Kaşımayın; Göbek deliğinizi mümkün olduğunca kaşımaktan imtina edin. Çünkü kaşımak göbek deliğinde enfeksiyona yol açabilir.

Göbek deliğini kaşımak tehlikeli midir?

Göbek deliğindeki kaşıntı çoğunlukla zararsız bir durumdur ve çok ciddi sonuçları olmaz. Fakat bakteriyel enfeksiyon durumunun daha da kötü hale gelmesi ve tıbbi müdahalenin gerekli olma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Ciltteki enfeksiyonlar gerektiği şekilde tedavi edilmediği taktirde, hiç beklenmedik ciddi sonuçlara neden olabilir. Bundan dolayı, göbek deliği kaşıntısıyla birlikte aşağıdakiler de varsa kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz;

 • Göbek deliği çevresine yayılım gösteren kızarıklıklar,
 • Kaşıntı olan bölgedeki sıcaklık hissi,
 • Göbek deliğinden sıvı sızıntısı olması,
 • Mide bulantısı ve kusma olması.

Göbek deliği kaşıntısı için hangi doktora veya bölüme gidilir?

Göbek deliği kaşıntıları için Dermatoloji (Cildiye) bölümüne gitmelisiniz, aksi durumda doktorunuz sizi ilgili bölüme sevk edecektir.

Kaşıntı neden olur ve kaşıntının tedavisi

Kaynak: Bu yazı, iyibakkendine.com/gobek-deligi-kasintisi-neden-olur/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply