Uzun ömürlü ve mutlu evlilik için 8 yol

Uzun ömürlü ve mutlu için 8 yol: Mutlu bir evliliğin başlıca sırrı, iyi iletişim sağlayabilmektir. Eşler arasında, duygu ve düşüncelerin açıkça paylaşılması sorunların ortadan kalkmasını sağlar. İletişim kurma rahatlıkla öğrenilebilir ve uygulanabilir. Evliliği iyi giden çiftlerin, sorunlarla çok daha iyi başa çıkabilmesinin ana nedeni iyi iletişim kurabilmeleridir. İşte, mutlu ve uzun ömürlü evlilik için 8 ipucu;

Dinlemeye odaklanmak:

İletişimin belki de en önemli noktası karşılıklı dinleyebilmektir. Dinleyebilmek için karşılıklı saygı olmalıdır. Duyguların onaylanması, dinleme, uzlaşma, tartışmalarda saygılı olmak ve isteklilik iletişimin altın değerleridir. Karşılıklı dinlemede çiftler, duyguları çok daha kolay anlayabilmekte ve empati kurabilmektedir. İşte, birbirini dinleyebilen çiftler, bu nedenle evliliklerini uzun ve sağlıklı yaşarlar.

Eşle baskı olmadan iletişim kurmak:

Baskı, iş hayatı ya da ekonomik durumlarla ortaya çıkabilir. Eşlerin her ikisi de çalışıyorsa, çeşitli baskı ve stres altında olabilirler. O zaman iletişim kurmada sorunlar yaşanabilir. Problemleri baskı altındayken çözmek yerine, bir zaman aralığı yaratmak ve karşılıklı rahat bir ortamda konuşmak çok daha faydalıdır.

Eşe endişeyi yansıtmak:

İletişim kurmanın başlıca olayı karşılıklı empati kurabilmektir. Eşlerden birinin endişeli ve stresli olduğu dönemde, diğerinin bunu anlayabilmesi ve anlayışla destek olması gereklidir. Bunun için, stresli ve endişeli olan kişinin eşine bunu rahatlıkla anlatması gerekir. İyi dinleyen eş kendini eşinin yerine koyduğunda yani empati yaptığında, iletişimin yararı ortaya çıkmaktadır. Böylelikle sorunlar ortadan kalkacaktır.

Eşinizi görünmez yapmayın:

İlişkide, eşlerden birinin kendini görünmez hissetmesi çok ciddi bir sorundur. Bu durumda kişi kendini değersiz ve mutsuz hisseder. Pek çok evlilik bu nedenle bitmekte ve boşanmalar olmaktadır.  Eşlerin kendilerini vazgeçilmiş ve reddedilmiş hissetmesi boşanma nedenidir. Eşinize öncelik verin ve onunla en başta sorunları olmak üzere her şeyi konuşun. Bu sayede, eşler kendini görünmez hissetmeyecek ve önemli olduğunu hissedecektir.

Tamir etmek:

Yapılan tartışmalarda ve sorunlarda, konuşmaktan kaçmak ve paylaşmamak en kolay yıkılma nedenidir. Oysa bir sorun varsa çözümlenmelidir. Kavga, bağırma ve kaçma yerine sorunları çözmek için zaman ayırmak, konuşmak ve uzlaşmak gereklidir. Bu durumda, evlilik sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır.

Yardım almak:

Çeşitli sorunların üstesinden gelemiyor ve iletişime geçemiyorsanız, yapmanız gereken şey yardım almaktır. Evlilik danışmanları ve çift terapistleri evliliğin gözden geçirilmesini ve iletişim kurmanızı sağlayabilir. Bu sayede, evliliğiniz sağlıklı bir hale gelebilir.

Olumsuzlukları paylaşmak:

Evliliğin içinde, sorunları bir kişiye atmaktansa onları paylaşın. Sorunları sadece eşinize atmak, onu değersiz ve gereksiz hissettirir. Sorumluluğun paylaşılması gereklidir. Eski sorunları tartışmaktansa onları geride bırakmak gereklidir. Geçmişte yaşanılan tüm sorunlar unutulmalı fakat ders alınmalıdır.

Bam teline basmayın:

Çoğu çiftler birbirinin bam teline basarlar. Bu durum, olayların daha da alevlenmesine neden olmaktadır. Eşler, birbirlerinin bam telini ve nelerden kaçınması gerektiğini bilmelidir. Negatiflik, küçük düşürme, geçersiz sayma ve geri çekilme boşanmaya neden olan davranışlardır. Bunların yerine teşekkür etme, onaylama, anlayış ve empati olmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply