Turp ve az bilinen faydaları

turp ve faydaları

Turpun bilinmeyen faydaları

neye iyi gelir, turp hangi hastalıklara iyi gelir faydaları nelerdir işte  ayrıntılar. Turpgiller familyasından olan turp, genellikle meyvesi beyaz renkli etli bir bitkidir. Turp’un kara, beyaz ve kırmızı gibi türleri bulunmaktadır. Yuvarlak ve silindirik bir şekli olan turp, kumlu topraklarda güneş ışığı altında üretilmektedir.

Çok güçlü bir antioksidan olan turp, insan sağlığı açısından pek çok fayda sağlamaktadır. İçerisinde C vitamini, folik asit ve potasyum oldukça zengin olarak bulunmaktadır. Ayrıca B2 ve B6 vitaminleri, bakır, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengin bir bitkidir.

C vitamini yönünden zengin olduğunu belirttiğimiz turp, kış aylarında soğuk algınlıklarının çok daha kısa zamanda iyileşmesini sağlayan besinler arasında en başta gelmektedir. Bunun yanı sıra yüksek besin lifi içeriği nedeniyle de kabızlığı engellemektedir. Özellikle diyet yapanlar turp’u kesinlikle beslenme programlarında bulundurmalıdırlar. Çünkü 100 gr turp’ta yalnızca 16 kalori bulunmakta, diyet yapanlar için hem farklı bir tat ve sağlıklı bir atıştırmalık görevi görmektedir. Turp tüketimlerinizde atlanmaması gereken bir nokta var, o da en az turp’un kendisi kadar faydalı olan yapraklarının da tüketilmedir. Yapraklarını salatalarınızda ayrı bir lezzet olarak kullanabilirsiniz.

Turp, besin lifi açısından da çok zengin bir bitkidir. Besin lifi, sağlıklı bir sindirim ve boşaltım sistemi için oldukça önemlidir. Yarım kase kadar dilimlenmiş turp yaklaşık 1 gr besin lifini barındırmaktadır. Bu oran, insanların günlük ihtiyacı olan besin lifi oranının %4’üne tekabül etmektedir. Turp’taki besin lifi yalnızca sindirim sistemi için faydalı değil. Bu faydasının yanı sıra kişide diyabet riskini düşürmekte, kalp hastalıkları ve kolon kanseri risklerini de azaltmaktadır.

Turp’un faydaları:

Kış aylarının önemli besin maddelerinden biri olan turp’un faydaları saymakla bitmiyor. İşte bazıları;

Karaciğerin kuvvetlenmesini sağlar,

Sarılığa karşı önemli bir koruyucudur,

Böbrek kumlarının dökülmesinde katkı sağlar,

Romatizmaya iyi gelir,

Siyatiğe karşı oldukça etkilidir,

Bronşit ve astım benzeri solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir,

Öksürüğe iyi gelir ve giderir,

İdrar söktürücüdür,

Kabızlığı önler aynı zamanda iyi gelir,

Mikrop öldürücüdür,

Diş etlerini ve vücudu kuvvetlendirir,

Cilde iyi gelir,

Saçlara parlaklık kazandırır,

Egzama ve sivilce sorunlarına karşı etkilidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply