Kekik Yağının Faydaları, Kekik Yağı Neye iyi Gelir?

Kekik Yağının Faydaları, Kekik Yağı Neye iyi Gelir? 1

Dünyanın her yerinde rahatlıkla bulunabilen kekik çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Doğal şifalı bir bitki olan kekiğin yağı da bir o kadar şifalıdır. Yazımızda, kekik yağının mucizevi faydaları ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Genellikle yemeklerde baharat olarak kullanılan kekik, pek çok derde şifa veren çok yararlı bir bitkidir. Bundan dolayı tıbbi olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Kekiğin uçucu yağının temel bileşenleri alfa pinen, alfa tiyon, beta pinen, kamfen, para simen, linalool, alfa terpinen, beta karyofilen, borneol, kavrakrol ve timol’dür. Kekik, tıp alanında kullanılacak olduğu zaman buhar vasıtasıyla damıtılmakta ve uçucu yağları elde edilmektedir.

Kekik yağının faydaları:

  • Kan dolaşımını arttırmaktadır;

Kekik yağındaki uyarıcı bileşenlerden bir tanesi, vücuttaki dolaşımı arttırmaya katkı sağlayabilir. Oksijenasyona gereksinim duyan ekstremitlere ve diğer bazı bölgelere kan akışını arttırmaktadır. Bu durum, kalbin korunmasını da sağlar ve kanın pıhtılaşma oranında düşme sağlayabilir. Bu sayede çok daha fazla enerjik ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

  • Kronik öksürüğe iyi gelir;

İlaç kullanıyor olsanız bile uzun zamandır kronik öksürük sorunu yaşıyorsanız ve ilaçlar da fayda sağlamıyorsa, artık bitkisel bazı çözümler aramanızın vakti gelmiş olabilir. Kekik yağı sayesinde, göğüste bulunan enfeksiyonları iyileştirmenin yanı sıra, kronik öksürüklerin durdurulmasını da sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı kuvvetli antibiyotikleri kullanılmanın tam tersi böbrekleri, karaciğeri, kalbi, gözleri ve karnı bu yağla tehdit etmeye gerek bulunmamaktadır.

  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir;

Kekik yağının içeriğindeki alfa pinen gibi uçucu yağlar ve bazı vitaminler, mantar önleyici ve antibakteriyel özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu durum, kişinin bağırsaklarını, mukus zarlarını ve solunum sisteminde olabilecek enfeksiyon risklerinden korumaktadır. Kekik yağının antioksidan özellikleri sayesinde serbest radikallerin verdiği hasarların azaltılmasına katkı sağlar.

  • Bakterilerin ölmesini sağlar;

Etkili bir doğal antibakteriyel olan kekik yağı, vücudun iç ve dış tarafındaki bakterilerin gelişmesini önler, ayrıca vücuttaki organlardan da uzak durmasını sağlar. Böbrek koliği, B-Kolit, üretra ve cinsel organlarda, solunum sisteminde ve bağırsaklardaki bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte, yaraların dış ortama maruz kalması gibi bakteriyel enfeksiyonların iyileşmesinde de fayda sağlar.

  • Kaygı hissini azaltır;

Stres giderici ve daha birçok özelliğinden dolayı kekik yağı çok popüler bir aromaterapi yağı olarak kullanılır. Kekik yağının koklanması, göğüs ve boyna bir miktar seyreltilmiş kekik yağı sürülmesi stres düzeyini düşürmekte ve çok daha enerjik hissetmenize yardım etmektedir.

  • Kan basıncının düzenlenmesinde etkili;

En önemli sorunun kan basıncının yüksek olması olarak düşünülse de, normalin daha altında olan bir kan basıncı da önemli bir soruna işaret edebilmektedir. Kan basıncı düşük olan kişiler, herhangi bir süreçte kendisini bilinçsiz ve zayıf düşmüş olarak hissedebilirler. Şayet düşük tansiyon sorununuz varsa ve bu durumdan yakınıyorsanız, kekik yağı kullanarak bu sorunu yenebilir ve kan basıncınızı yükselterek düzenleyebilirsiniz.

  • Cilt lekelerine iyi gelir;

Kekik yağının faydalarından bir diğeri de, ciltte bulunan yara izlerini ve cilt lekelerini yok etmesidir. Kekik yağı kullanarak cildinizdeki lekeleri ve yara izlerini yok etme şansına sahipsiniz. Ayrıca cerrahi operasyonlardan sonraki izler, kaza sonucu kalan yaralar, kızamık, akneler ve diğer iz bırakan yaralar da kekik yağı sayesinde iyileşebilmektedir. Eğer yaralarınız iltihaplı ve açık ise, kesinlikle tıbbi destek almanızda fayda vardır.

Kaynak: Bu yazı, mahmure.hurriyet.com.tr/saglik/genel-saglik/kekik-yaginin-mucizevi-faydalari_1114696 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply