Halsizliğe iyi gelen yiyecekler


halsizlik

Halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelen yiyecekler

Hangi yiyecekler halsizliğe iyi gelir? , düşük enerjili olma haline verilen isimdir. Bazen, uyku hastalıkları, stres, grip gibi hastalıklarla oluşabilir. Yetersiz beslenme nedeni ile ileri derecede oluşabilir. Beslenmenin üzerinde çok etkisi vardır. İşte, halsizliğe iyi gelen yiyecekler;


Halsizliğe iyi gelen yiyecekler

Protein


Protein kasların yapılanmasında gereklidir. Bu sayede enerji proteinle sağlanır. Konsantrasyon ve uyanıklık protein sayesinde salgılanan dopamin, norepinefrin sayesinde oluşur. Fakat, etler yağlı olduklarından kötü kolesterolü arttırabilir. Bu nedenle derisiz tavuk, fasulye yenilmelidir.

Yoğurt

Çok iyi bir probiyotik olan yoğurt sindirimi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemi güçlendiğinden yorgunluğa iyi gelmektedir.

Kompleks karbonhidratlar

Karbonhidratlar, yorgunluğu giderir. Uykuyu düzenler ve ruh halini düzenler. Kan şekerini dengeler. Bunlar, sebze, meyve, kepekli tahıllardır.

Su

Yorgunluğun başlıca nedeni vücudun susuz kalmasıdır. Gün boyunca vücudumuz su kaybeder, bu nedenle günde 8 bardak su mutlaka içilmelidir. Bitki çayları, meyve suyu, sporcu içecekleri içilmesi su takviyesine yardımcı olur.

Demir

Demir eksikliğinde vücutta ilk olarak yorgunluk ve halsizlik oluşur. Bunun başlıca nedeni, kanda oksijenin azalmasıdır. Demir açısından zengin, et, balık ve yeşil yapraklı sebzeler alınmalıdır. Hatta doktorların verdiği demir aparatları hızlı düzelme sağlamaktadır.

Halsizlik için öneriler

Halsizliğiniz varsa mutlaka sabah kahvaltısı yapın. Yulaf ezmesi, 1 bardak portakal suyu ihtiyaç duyulan B ve C vitamini desteğini verir. İşlenmiş etler, fast food kan şekerini hızla dalgalandırdığından yorgunluk yapabilir. Öğle yemeğinde protein mutlaka alınmalıdır. Protein sizi akşama dinç kalmanızı sağlar ve akşam yemeğinde az yedirir.

Her gece düzenli uyku uyumak halsizliğe iyi gelir. Sağlıklı beslenmek, gün içinde su içmek, düzenli egzersiz yapmak, yoga ve meditasyon yapmak, stresten uzak yaşamak, alkol ve nikotinden uzak kalmak ve vitamin hapı kullanmak halsizliğe iyi gelir. Halsizlik için, iç hastalıkları uzmanına görünmek kan, şeker ve tiroid testi yaptırmak, halsizliğin altında bir hastalık varsa ortaya çıkaracaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor