Refleksoloji nedir, Uygulama Alanları

Refleksoloji nedir

Refleksoloji nedir Uygulama Alanları nelerdir, işte detaylarıyla refleksoloji hakkında bilgiler, yazımızda. Refleksoloji nedir, ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan refleksoloji, ayak tabanında bulunan noktaların uyarılmasıyla vücudun rahatlatılmasını sağlamaktadır. Kısaca ayak refleksolojisi demek daha doğru olur.

Refleksoloji hakkında detaylı bilgi

Öğrenilmesi ve uygulanması kolay bir yöntem olan refleksoloji, herkesin gerçekleştirebileceği bir uygulamadır. Bu yöntem yalnızca vücudun rahatlamasını değil, tabanda yer alan refleks noktalarına uygulanan yumuşak masaj ile bazı hastalıkların tedavisine de katkı sağlamaktadır. Refleksoloji, hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için en etkili yöntemlerden biridir. Fiziksel ve ruhsal sağlığın dengelenmesi, kişinin başka hastalıklardaki tedavilerinde çok daha hızlı sonuca ulaşmasını sağlamaktadır.

Refleksolojiyi kavrayabilmek için, yaşam gücü enerjisinin kavranması ve anlaşılması gerekir. Bunun anlaşılması, bütün doğu felsefesi ile birlikte doğal tedavi metotlarının anlaşılmasına da yardımcı olacaktır. Yaşam gücü enerjisi dendiğinde; mevcut duyularla fark edilemeyen, keşfedilemeyen, en küçük hücreden en kompleks organizmaya varana kadar her şeyde bulunan, kozmik etkileşimli ve genellikle titreşim şeklinde tarif edilen, insanın var oluşunu sağlayan ve hayat adına kritik bir öneme sahip enerjidir.

Yaşam gücü enerjisi içsel ve dışsal olarak iki türlüdür. İçsel yaşam gücü enerjisini harekete geçiren, onu dengeleyip temizleyen, iyilik ve sağlık durumunu geliştirmeye yardımcı pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar akupunktur, bitkisel tedaviler, homeopati, bach çiçekleri, schüssler tuzları, akupurossorü, gemmoterapi, mikrosistem akupunktur metotları ve refleksoloji olarak sıralanabilir. Yaşam gücü enerjisi dengesiz ve sağlıksız hale gelmiş olan kişilerde düzenli olarak yapılan refleksoloji, o kişinin fiziksel, ruhsal ve zihinsel dengesini en uyumlu şekle getirebilmektedir.

Refleksolojinin uygulama alanları

Dünya genelinde başarılı bir şekilde uygulanan refleksoloji, panik atak rahatsızlığından depresyona, spastik ve otistik çocuklardan, felçli kişilere geniş bir uygulama alanına sahiptir. Çağın en önemli sorunlarından biri olan stresle mücadelede büyük faydalar sağlar. Özellikle sınav stresinin giderilmesinde büyük yararlar sağlar.

Refleksoloji tedavisi ayrıca migren, eklem ve adale ağrılarında, yaşanan gerilimlerin giderilmesinde, çocukların altını ıslatma sorunlarında, hormonal bazı sorunlarda, yürüme ve konuşma bozukluklarında, uykusuzluk ve mide problemlerinde yapılan tedavilere destek olarak başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Bilimsel bazı çalışmalarda bebeğin sağlıklı gelişiminde de önemli katkıları vardır. Bebeğinizin ayak tabanına yapacağınız yumuşak masajlar ona verebileceğini en güzel hediyelerden olacaktır.

Refleksoloji uygulaması nasıldır?

15-30 dakikalık seanslar şeklinde uygulanan ayak refleksolojisinde tedavi süresi, hastalığın türüne ve durumuna göre 3-6 ay kadar sürebilmektedir. Hastanın ayaklarında şişlik, mantar, yara ve damar dolaşım bozukluğu bulunuyorsa yapılmamalıdır. Ayak ve el refleksolojisi çabuk ve kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Öğrendikten sonra evinizde uygulayacak olduğunuz refleksoloji yaşam kalitenizin artmasına da yardımcı olacaktır. Özellikle otistik, spastik ve cerebral palsyli çocukları bulunan ailelere kesinlikle öğrenmeleri tavsiye edilir. Bu durumdaki çocuklarda spastisitenin çözülmesi ile birlikte zihin gelişiminde de katkı sağlamaktadır.

El refleksolojisi

Refleksolojinin diğer türü olan el refleksolojisinde de eldeki refleks noktaları kullanılmaktadır. Bu uygulamada sujok akupunktur da ilave edilebilir. Bunun uygulanması sırasında yapılacak olan masajı kolaylaştıran masajor adı verilen yüzüğe benzeyen materyaller de kullanılabilir. Bu sayede yapılacak olan uygulama hem kolay hem de hızlıca gerçekleştirilebilir.

Refleksolojinin ayak ya da elden uygulanması sorun değil. Her iki refleksoloji yönteminin uygulanması da kişide vücut enerjisini dengeler, ruhsal, fiziksel ve zihinsel sağlığı düzenler, özellikle de bağışıklığı güçlendirir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply